Reklama

K Sme rodina mieri tento známy muž: Prečo sa rozhodol pridať k hnutiu Borisa Kollára?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    K Sme rodina mieri známy primátor: Prečo sa rozhodol pridať k hnutiu Borisa Kollára?
    Reklama

    Na vysokú pozíciu na kandidátnej listine hnutia Sme rodina Borisa Kollára mieri známy primátor. Dostal sa na popradné miesto a je teda takmer isté, že po predčasných voľbách skončí v parlamente.

    Primátor Popradu Anton Danko bude kandidovať v predčasných voľbách do parlamentu za Sme rodina. Boris Kollár ho vzal na kandidátku svojho hnutia a podľa našich informácií mu pridelil vysoké poradové číslo na kandidátnej listine. Na kandidátnej listine hnutia Sme pôjdu do septembrových volieb aj zástupcovia strany Starostovia a nezávislí kandidáti. Napríklad bývalý primátor Prešova Pavel Hagyari, primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal či viceprimátor Brezna Andrej Barančok.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Danko ako prvý zaviedol červené priechody: Neuveríte, čo vymyslel teraz!

      Verejnosť vníma A. Danka najmä ako komunálneho politika. Na čele mesta pod Tatrami je od roku 2002, s výnimkou jednégho volebného obdobia. No skúsenosti má aj s “veľkou” politikou. V roku 2001 spoluzakladal ANO, stal sa jej podpredsedom a za túto stranu bol zvolený za poslanca parlamentu, svoj mandát vykonával od roku 2002 do 2006. Lenže po istom čase z vystúpil z poslaneckého klubu ANO a stal sa nezávislým. Neskôr kandidoval za SNS, no zo 150. miesta.

      Nestrieda stranícke dresy príliš často? "Mýlite sa. Straníkom som bol len v tom prvom prípade, teda v roku 2002. Avšak už po roku som zo strany vystúpil a odvtedy som už nikdy do žiadneho politického subjektu nevstúpil. V tých ďalších dvoch prípadoch som už figuroval na kandidátkach ako nestraník,” zareagoval a poskytol nám exkluzívny rozhovor na túto tému.

      Porozprával o tom, čo mu prekážalo na spolustraníkovi Pavlovi Ruskovi, aké chlapské slovo dal Mikulášovi Dzurindovi, či nešlo o politický obchod, prečo kandidoval za SNS a nezabudol spomenúť ani Igora Matoviča a jeho pôsobenie v úlohe ministra financií.

      V roku 2003 ste vystúpili zo strany ANO, ale poslancom Národnej rady SR ste zostali až do konca volebného obdobia. Prečo ste sa rozišli so svojimi spolustraníkmi už po roku?
      Bohužiaľ, veľmi skoro sa ukázalo, že predseda strany Pavol Rusko a niektorí jeho blízki ľudia časom odstúpili od pôvodných cieľov a zámerov. Či už išlo napr. o trasovanie diaľnice, vytvorenie podtatranskej župy atď. Toto boli pre mňa zásadné témy, od ktorých som ja nedokázal ustúpiť a zmeniť názor.

      Vo vtedajšom parlamente ste sa tak stali prvým nezávislým poslancom. Ako si na toto obdobie spomínate?
      Bolo to zaujímavé. Ja som bol vlastne 76. poslancom, teda tým, ktorý zaručoval vláde väčšinu. Vtedajšiemu premiérovi Mikulášovi Dzurindovi som dal chlapské slovo, že jeho vládu budem podporovať až do konca. Nedal som sa zlomiť opozíciou a svoje slovo som dodržal.

      Čo ste za to dostali? Bol to politický obchod?
      Neviem, či to možno nazvať takýmito slovami. Faktom je ale to, že vďaka môjmu dobrému a korektnému vzťahu s predsedom vlády sa Mikuláš Dzurinda zaslúžil o získanie financií na výstavbu športovej haly Aréna v Poprade zo štátnych i iných zdrojov. A to bolo pre mňa najdôležitejšie. Ako nový primátor som sa v polovici volebného obdobia mohol pustiť do výstavby tohto významného projektu, na ktorý čakali Popradčania desaťročia.

      Nasledujúcich štrnásť rokov ste už do parlamentu nekandidovali, ale pred štyrmi rokmi všetkých prekvapilo vaše 150. miesto na kandidátke SNS. Čo bolo za tým?
      Možno neuveríte, ale toto bola čistá recesia. Už samotné 150. miesto hovorí o tom, že sme to nemohli myslieť úplne vážne. S vtedajším predsedom Národnej rady Andrejom Dankom sme spolupracovali úplne štandardne a dohodli sme sa takto. Ani jeden z nás sme od toho naozaj nič neočakávali. A zvlášť ja, keďže som tušil, že SNS sa už do parlamentu nedostane. Tak sa aj stalo.

      Pred nami sú predčasné parlamentné voľby a kandidujete ako nestraník za stranu Sme rodina. Čím si vás tento politický subjekt získal?
      V prvom rade chcem povedať, že ja som sa k nikomu netlačil. Ale vážim si skutočnosť, že predseda Národnej rady Boris Kollár si ma vybral na svoju kandidátku ako odborníka na samosprávu, keďže som jeden z najdlhšie slúžiacich primátorov na Slovensku a moje skúsenosti sa opierajú o sedemnásťročnú prax v tejto funkcii. Pri predchádzajúcich stretnutiach mi vcelku imponovali Borisove názory a pragmatické návrhy riešení.

      A hlavne to, že vždy dodržal slovo a rešpektoval naše dohody. To považujem v dnešnej politike za celkom vzácny jav. Oceňujem aj to, že Boris Kollár ma podporil verejne v minuloročných komunálnych voľbách. Dôležitú rolu pri mojom rozhodovaní prijať túto kandidatúru zohral aj fakt, že ministri predchádzajúcej vlády zo strany Sme rodina patrili k najdôveryhodnejším, a že post ministra dopravy zastával nestraník Andrej Doležal. Boris Kollár dal prednosť odbornosti pred nejakými straníckymi zásluhami a aj kvôli tomu som prikývol na vzájomnú spoluprácu.

      Čo si od prípadného zvolenia za poslanca Národnej rady sľubujete?
      Nejde o moju osobnú politickú ambíciu. Kvôli niektorým nešťastným rozhodnutiam bývalého ministra financií a poslancov slovenského parlamentu sa samosprávy dostali do veľmi ťažkej a zložitej situácie. Verím, že Sme rodina bude vládnou stranou, a o to viac budem môcť využiť moje skúsenosti a ako poslanec NR SR pomôcť v nastavení nových legislatívnych procesov. Tak, aby sa samosprávy mohli konečne nadýchnuť a znovu naštartovať plnohodnotnú obnovu všetkých svojich funkcií. Týmto môžem prakticky pomôcť všetkým ľuďom na Slovensku, pretože kvalita nášho každodenného života priamo úmerne závisí od možností samospráv vykonávať v plnej miere a neobmedzene svoje poslanie.