Slováci tentokrát prekvapili: Opatrenie proti covidu vzali vážne
9. 3. 2021, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:51)

Slováci sú disciplinovaní a nosenie respirátorov im nerobí žiadny problém. Aspoň tak nám to ukázal náš prieskum. Včera totiž vstúpila do platnosti vyhláška Úradu verejného zdravotníctva o povinnom nosení respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2 v obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Zdroj: Daniela Pirschelová
Zdroj: Daniela Pirschelová
Galéria k článku
Vodiči MHD, linkových autobusov i majitelia obchodov svorne tvrdia, že od rána nikoho nemuseli upozorňovať, ani vykázať z predajne či spoja preto, že nemá predpísaný respirátor. "Ľudia sú informovaní a neriskujú pokutu, keďže od rána sme mali kontroly policajtov zamerané práve na nosenie rúšok. Verím, že to tak vydrží aj ďalšie dni," uviedol vodič diaľkového autobusu František.
Zaujímalo nás, či ľudia nemali problém s kúpou správneho respirátora.
Timea (20) Poproč: "Ja som dostala respirátor od zamestnávateľa. Mám všetky potrebné informácie o tom, ako ho mám nosiť i ošetrovať."
Peter (38), Košice: " Nakupoval som v lekárni. Za balíček, v ktorom bolo desať kusov respirátorov som zaplatil 5 eur. Potrebné informácie o používaní, ale aj ošetrovaní respirátora som si prečítal na príbalovom letáku."
V Trnave väčšina zastávok MHD bola prázdna, ľudia si zrejme zvykli používať iný spôsob dopravy a mestské autobusy využívajú len v najnútnejších prípadoch. Pár ľudí čakalo na diaľkové spoje, nikto z nich nemal s nosením respirátorov problém.
Martin (21) na autobusovej stanici: "Kým to nebolo povinné nosil som klasické rúško. Ale nerobí mi problém nosiť ani respirátor. Musím, tak čo narobím."
Štefan (56) na zastávke: "Ja som si už zvykol na to. Viem ako ho nosiť, pred použitím som si ešte ten respriátor aj vydezinfikoval. Dodržujem všetky nariadenia, chcem sa chrániť. Doteraz som nosil rúško, teraz som si bol v lekárni kúpiť respirátor. Prekvapila ma cena, jedny tam mali za 5,60 eur a ja som si myslel, že tam je ich viac v balení, ale to bolo iba jedno. Tak som kúpil iné. Také drahé nepotrebujem. Nejaké som dostal aj v práci. Ale nevnímam to ako problém, že je to už povinné. Nie je to zbytočnosť. Keď stále púšťajú ľudí von za hranice. A najhorší problém je, že neočkujú. Mali by aspoň tých starších, hlavne očkovať."
V trnavských obchodoch pri vstupe kontroluje nakupujúcich SBS. Bez respirátora sa nikto dnu nedostal. Priamo pri vstupe umiestnili regál s respirátormi a kto nemal, mohol si hneď jeden zadovážiť. Až potom mohol ísť nakúpiť.
Respirátorov majú v obchodoch dosť. Niekde upozorňujú zákazníkov, že pri jednom nákupe si môžu kúpiť iba obmedzený počet kusov. No dnes už "bitka" o respirátory nebola. Ľudia sa na novú povinnosť zrejme stihli pripraviť a každý sa dobre predzásobil.
Miroslav (73) pred obchodom: "Ja tie respirátory prijímam z toho dôvodu, že to je to potrebné. Som ochotný si ho preto kúpiť, aj keď je drahší ako rúško, a som ochotný ho aj nosiť, i keď mi to trochu robí problémy, ale beriem to ako povinnosť. V tejto situácii to je treba.
V obci Vyhne v okrese Žiar nad Hronom, sme nestretli nikoho, kto by nemal v interiéri respirátor. „Občania sú zodpovední a rešpektujú nariadenia, ktoré sú určené. Zodpovedá tomu aj pozitivita. Nájdu sa aj výnimky, ale s tým už nič nenarobíme,“ pousmiala sa Terézia (63). Obyvatelia podľa nej respirátory môžu nájsť v lekárni, ale aj v obchodoch. Predavačka v miestnom obchode Anna (46) tvrdí, že bez respirátora nikoho ani nepustia. Svedčí o tom aj nápis pred dverami. „Respirátory už máme na sklade, zatiaľ ich však ešte nemáme vyložené,“ uviedla. Libuša (73) prezradila, že ona si respirátor kúpila v miestnej lekárni. Priznala, že presné pravidlá jeho využívania nepozná, napriek tomu ho nosí pravidelne.
Ľudia nosia rôzne typy respirátorov Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR poskytol spresnenie, ktoré sú správne. "Medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj respirátory s označením KN95 alebo N95, ktoré boli posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej únii. Hodnovernosť respirátora si spotrebiteľ môže narýchlo overiť podľa označenia európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE za ktorou nasleduje štvorčíslie, ktoré identifikuje, kto vydal certifikáciu respirátora pre Európsky hospodársky priestor,“ informoval pred časom ÚVZ SR.
V exteriéri je možné mať prekryté horné dýchacie cesty nielen respirátorom, ale aj rúškom, šatkou a podobne. Úrad upozorňuje, že je dôležité zvoliť si seriózneho predajcu a vyhýbať sa podozrivo lacným napríklad online predajcom. K povinnosti nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave pribudne v pondelka 15. marca ďalšia - nosiť respirátor vo všetkých interiéroch okrem vlastnej domácnosti.