Alexia býva so svojou mamou, Prešovčankou Ajkou (41), a s tromi súrodencami v rodinnom dome v Brne. Lenže podľa verdiktu českého súdu bude musieť domov vymeniť na pol roka za ústav. Podľa súdu sa takto dievča pripraví na život s otcom Jozefom, ktorému dievča od 1. júla 2020 súd zveril do starostlivosti. Napriek tomu, že s ním Alexia žiť nechce. „Bojím sa ho. Na vlastné oči som videla, ako mamke buchol hlavou o stenu,”vraví nešťastná školáčka.

Jednotkárke a talentovanej baletke sa zrútil svet, za múrmi ústavu totiž zrejme strávi už tohtoročné Vianoce. Mama i otec ju môžu navštíviť iba raz do týždňa v brnianskom krízovom centre, aj to iba na tri hodiny. Jeden v sobotu, druhý v nedeľu. No a krízové centrum požaduje iba dve hodiny za 14 dní. „Bojím sa, čo bude s dcérou, ktorá sa učí na samé jednotky. Slovenský pravopis neovláda, a preto jej v slovenskej škole hrozia problémy. Chce byť baletkou, chodí na prípravu na prijímačky na konzervatórium. Takto jej to celé padá,”vraví s plačom Ajka, ktorá sa chystá obrátiť na Ústavný súd. Jozef sa odmietol k prípadu vyjadriť.

Súdy v Brne takto rozhodli napriek tomu, že Prešovčanka Ajka má tri práce, o deti sa riadne stará. Otec Alexie, ktorý býva v Prešove, súdu deklaroval, že jeho mesačný príjem je iba 120 eur mesačne. Nie je jasné, ako súd skúmal, či má vytvorené podmienky na starostlivosť o dieťa. „Ja osobne som bola svedkom toho, ako si Alexin otec Jozef podrezal žily,”vraví Ajkina sestra Zuzana Jurčenková.

Pre Alexiu pripravila jej mamka Ajka a teta Zuzana predčasné Vianoce. Lebo je možné, že po doručení rozsudku už nebude tohtoročné sviatky doma.
Pre Alexiu pripravila jej mamka Ajka a teta Zuzana predčasné Vianoce. Lebo je možné, že po doručení rozsudku už nebude tohtoročné sviatky doma.
Zdroj: archív A. P.

Ako súd zdôvodnil rozsudok a aké je vyjadrenie psychiatričky a psychologičky?