Reklama

Sedem rokov od skazy v Krásnej Hôrke: Hrad je stále nedostupný!

Skaza prišla 10. marca 2012 pred druhou popoludní.

Zdroj: Internet

Reklama

Smutné výročie. Keď presne pred siedmimi rokmi začiatkom marca 2012 pohltili jeden z najkrajších hradov na Slovensku a v Európe obrovské plamene, ľudia z dediny i väčšina Slovákov by si ani nepomysleli, že ani dnes nebude hrad sprístupnený verejnosti.

V dedine vymrel turistický ruch, nedarí sa ani podnikateľom a o peniaze prichádza aj obec.

Práce na obnove a sprístupnení hradu turistom ani zďaleka nenapredujú tempom, aké by si tento historický skvost zaslúžil.

Plamene pohltili všetky šindľové strechy a zničili aj časť z vyše 4200 zbierkových predmetov. Zachrániť sa podarilo asi 90 percent z nich. Na Krásnej Hôrke sa zachovala najväčšia zbierka dobových diel na našom území. Rekonštrukciu od začiatku sprevádzali komplikácie. V roku 2017 sa vypovedala zmluva s autorom architektonickej štúdie obnovy hradu. V lete 2018 navštívila Krásnu Hôrku aktuálna ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá vyjadrila nádej, že hrad by mohol byť sprístupnený do troch rokov, ale nad tým visia otázniky aj dnes.

Ľudia sú sklamaní

„Podľa nás sa ten hrad opravuje príliš dlho a myslíme si, že už dávno mohol byť otvorený a sprístupnený verejnosti. Snáď sa toho dočkáme ešte kým sú deti malé,“ povedali Róbert a Erika Horváthovci s dcérkami Miškou a Kristínkou. „Boli sme zapáliť na hrade aj sviečky, aby sa to konečne dalo do pohybu,“ dodali.

Zdroj: pem

Krásnu Hôrku len tak skoro neotvoria.

Skeptický je aj starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo. „Obec prichádza každoročne o obrovské peniaze na nájmoch a daniach od podnikateľov, ktorí majú buď minimum zákazníkov a niektorí aj museli zatvoriť. Potvrdili sa moje dohady, že pôvodne predpokladané otvorenie hradu v roku 2018 bolo nereálne a budeme radi, ak hrad vôbec otvoria až v roku 2021,“ povedal starosta.

„Ide o veľmi náročný proces, ktorý si vyžaduje aj veľa financií, preto v  súčasnosti čokoľvek potvrdzovať by bolo asi nezodpovedné a  predčasné,“ reagovali zo Slovenského národného múzea.

Osudný požiar

Požiar spôsobili 10. marca 2012 dvaja neplnoletí Rómovia, ktorí zahodili do suchej trávy na lúke pod hradom špak z cigarety. Boli zničené všetky strechy a poškodená či zničená i časť zbierkových predmetov. V čase požiaru bolo na hrade 4229 zbierkových predmetov. Požiarom bolo zničených alebo poškodených 324 zbierkových predmetov. Okamžite sa spustila aj zbierka na obnovu hradu. Vyzbieralo sa 180521,39 eur a medzi prvými prispela v roku 2012 aj Spoločnosť 7 Plus sumou 10 tisíc eur.