Rožňavčania majú moderný urgent: Nadšené sú z neho aj úspešné olympioničky!
29. 7. 2021, 16:46 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:25)

Nemocnica v Rožňave tesne pred začiatkom pandémie začala rekonštruovať a tento rok s pomocou eurofondov dokončila a zariadila technológiami a mobiliárom nový urgent. Náklady nemocnica spolufinancovala z eurofondov a celkovo sa vyšplhali takmer na 1,4 milióna eur.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Zdroj: Daniela Pirschelová
Zdroj: Daniela Pirschelová
Galéria k článku
Pásku spolu s ďalšími hosťami prestrihli rožňavské rodáčky, olympioničky a atlétky, dvojčatá Dana a Jana Velďákové (40).

Prianie od úspešných atlétok
„Je pre nás česť, že nás pozvali. Verím, že tí, ktorí budú potrebovať pomoc, sa tu stretnú len s milými zdravotníkmi,“ povedala Danka, ktorej, rovnako ako sestre, sa počas aktívnej činnosti vážnejšie zranenia vyhýbali. „Personálu zasa prajeme, aby pacientov bolo čo najmenej. A tí, ktorí predsa len skončia na urgente, nech sú milí, nech sa nerozčuľujú a nekričia,“ popriala Janka Velďáková.
Je čo závidieť
Urgentný príjem je vstupnou bránou do nemocnice pre akútnych pacientov. „Som veľmi rád, že sme čiastočne zavŕšili modernizácie urgentných príjmov v našej sieti, čo znamená, že všetky naše štyri nemocnice v Košickom samosprávnom kraji majú nové pracovisko,“ prezradil klinický riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Miroslav Bdžoch. Šéf rožňavskej nemocnice Dušan Suchý spresnil, že pred troma rokmi vtedajšie ambulancie ústavnej pohotovostnej služby na jednotlivých oddeleniach nahradili urgentným príjmom. Fungovali však v provizórnych priestoroch. „Dotácia z eurofondov nám umožnila komplexnú prestavbu priestorov na oveľa vyššej kvalitatívnej úrovni.“
Špičkové oddelenie
V urgente v Rožňave vznikli nové, samostatné a priestranné vyšetrovne pre pacientov s internými, chirurgickými a neurologickými ochoreniami. Pribudla aj moderná resuscitačná miestnosť pre starostlivosť o pacientov v závažnom a život ohrozujúcom stave, tzv. crash room. Je plne zariadená špičkovým prístrojovým vybavením podobným tomu, aký obsahuje bežná operačná sála – vrátane operačného stola, operačnej lampy, monitorov vitálnych funkcií či rozvodov kyslíka a medicinálneho stlačeného vzduchu. V urgente je navyše zdravotníckemu tímu k dispozícii mobilný sonografický prístroj. Zvýšil sa tiež počet monitorovaných lôžok. Aktuálne je ich šesť a jeden izolačný box.
Recepcia, triáž i výťah
Súčasťou urgentného príjmu bude aj čakáreň s recepciou.
Poradie ošetrenia sa určuje triediacim systémom. Pacienti sú zaradení do piatich skupín s farebným odlíšením podľa naliehavosti ich zdravotného stavu. Skupiny červenej a oranžovej farby signalizujú najvyššiu prioritu – ohrozenie života a nutnosť okamžitého vyšetrenia, ostatné skupiny znamenajú, že pacienta vyšetria hneď, ako to bude možné.
V novom urgente pribudol aj výťah vyčlenený len pre kritické stavy.