Podľa jeho slov, návšteva pápeža Františka bola pre Rómov obrovská pocta.

Nové šaty na znak úcty

"Môj rómsky národ sa veľmi tešil na stretnutie so Svätým Otcom v Košiciach. Mnohí sa mi pochválili, že si na túto príležitosť dali ušiť nové šaty, lebo aj týmto spôsobom chceli prejaviť úctu vzácnemu hosťovi," povedal evidentne dojatý Botoš. Zdôraznil, že sila významnej návštevy bola citeľná na každom kroku. "Ja, ako hlboko veriaci človek som šťastný a od prvého momentu, keď som sa dozvedel o príchode pápeža na Slovensko, toto posolstvo radosti šíril som medzi mojim ľudom. Záujem o stretnutie bol veľký. Kontaktovali ma stovky Rómov, ktorí chceli vedieť kde by mohli Svätého Otca aspoň zahliadnuť a zažiť silu jeho požehnania. Pomáhal som im ako som vedel a mohol, aby sa im to podarilo," vysvetlil rómsky kráľ. 

Darček pre pontifika

Uviedol, že podľa jeho informácií malo prísť do Košíc zhruba 10-tisíc Rómov. Neskrýval nádej a túžbu, že návšteva pápeža Františka prebehne na Luníku IX, čo najdôstojnejšie, k čomu chcel nápomôcť aj on. "Túžil som len po jednom, aby sme vyslali signál do sveta, že Slováci sú nielen zbožný a mierumilovný národ, ale sú aj znášanliví a kultúrní ľudia," zdôraznil Róbert Botoš. Ten neprišiel na stretnutie so Svätym Otcom s prázdnymi rukami. "Dal som na túto príležitosť vyhotoviť zlatý prsteň osadený briliantmi, v strede ktorých je madona zo vzácneho mramoru," zdôraznil Botoš. Pridal k tomu aj drobnú drevorezbu od ľudového majstra.

Protokol nepustí

Hoci o rómskom kráľovi je známe, že sa rád luxusne a draho oblieka, včera musel urobiť výnimku a outfit prispôsobiť situácii a okolnostiam. "Podľa protokolu som si nemohol obliecť nič výrazné, preto kráľovské sako ostalo doma, rovnako aj mohutná zlatá reťaz a zlaté šperky, ktoré nosím pri podobných príležitostiach. Dal som si tmavomodrý oblek, bielu košeľu a kravatu vo farbe obleku. Zo šperkov som zobral len dva pečatné prstene, jemnú zlatú retiazku a na klop saka som si dal kráľovskú korunku," uzavrel Botoš.

Viac pekných fotografií nájdete TU !►►►►►

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom! ►►►►►

Anketa
Páčila sa vám návšteva pápeža Františka na Luníku IX?

Prečítajte si tiež: