Popularita Igora Matoviča dlhodobo klesá.
Popularita Igora Matoviča dlhodobo klesá.
Zdroj: Martin Baumann

 Dva rozdielne pohľady a svety...

Pripomenie už známu vec, že situácia v mnohých nemocniciach je naozaj veľmi zlá. "A vy, pán premiér a minister zdravotníctva, ak sa snažíte tvrdiť opak, buď úmyselne zavádzate alebo nemáte správne informácie. Ak ešte dokážeme ako-tak fungovať, tak len vďaka tomu, že časť zdravotníkov naďalej naivne považuje svoju prácu za poslanie. A to aj napriek tým polenám, ktoré nám denne hádžete pod nohy. O odmenách písať nebudem. V našich podmienkach majú podobu Yetiho, všetci o nich hovoria, ale ani po mesiacoch ich nikto nevidel. Jasnú podobu má len návrh vyšších pokút pre poskytovateľov a prísnejšie kontroly, ktoré zabezpečia viac trestov pre lekárov. Nepovažujem to za náhodu. Minister za zdravotníkmi v týchto zlých časoch nestojí, naopak, znechucuje nás čoraz viac," hovorí primár.

Personál nie je všemohúci 

Konštatuje, že bez ohľadu na to, či tu nejaký Covid je alebo nie je, personálu bolo v nemocniciach vždy málo. Tam, kde mali robiť desiati, robili šiesti. Teraz zostali dvaja. "Už máme toho dosť. Všetci. Najhoršia situácia je v malých, regionálnych nemocniciach. Tam, kde síce netransplantujeme srdcia a nemáme profesorské tituly zo sociálnej práce a ošetrovateľstva, ale zachytíme a vyliečime 90 percent našich pacientov. Len malú časť prekladáme do univerzitných či fakultných nemocníc k odborníkom, ktorí na nás často pozerajú z nadhľadu, ktorý si nezaslúžia. Profesne ani ľudsky."

Zlodeji spánku?!

Záver úvahy mladého primára pokračuje v načatej línii vzťahu otca - lekára a malého synčeka. Ich radosť však kalí COVID -19. "Hnev a zúfalstvo mi nedovolia spať. Rozmýšľam, ako zabezpečím chod svojho oddelenia. Chýba mi väčšina personálu. Pacienti pribúdajú. Situácia je vraj stabilizovaná a zlepšuje sa. Stojím pri posteli a pozerám na syna. Spí. Občas sa usmeje. Dodáva mi silu. Napriek tomu všetkému zlu musíme svojim deťom dávať dôvody na to, aby sa v spánku usmievali. Nezaslúžia si trpieť kvôli nezodpovednosti a nekompetentnosti tých, ktorí nám, dospelým, berú spánok...!"

O opatreniach a uvoľneniach na čítajte ďalšej strane