Pri výstupe na Rysy a vstupe do rokliny Suchá Belá si počkáte v rade: Na vine sú sami turisti
21. 8. 2023, 6:29 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:12)
Na sociálnych sieťach sa už tradične na konci prázdnin objavujú fotografie preplnených Vysokých Tatier, najmä z dolín pod Rysmi a z hlavného končiara štítu. Prípadne z Hrebienka alebo okolia Popradského plesa. Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková hovorí o zveličovaní.
Zdroj: Veronika Mihaliková
Zdroj: TASR
Zdroj: archív TANAP
Galéria k článku
Šéfka OOCR k „zápcham“ zachyteným na fotografiách ironicky poznamenala, že toto je jej obľúbená téma. „Tradične to tu máme každý rok v takomto čase, keď majú Poliaci štátny sviatok Nanebovzatie Panny Márie a vtedy mnohí z nich absolvujú výstup na Rysy. Deň predtým som cestovala z Krakova do Tatier štyri hodiny, keďže cesty boli preplnené. Sme radi, že k nám naši susedia chodia, lenže aj Slováci po dvoch týždňoch, keď sme tu mali chladné počasie, sa rozhodli po oteplení vyraziť do Tatier. A práve vtedy sa tieto dve skupiny premiešali,“ povedala Lucia Blašková.
Dodala, že kto sa vyberie do hôr v najbližších dňoch, určite zažije inú situáciu. Nápor je možné očakávať na prelome augusta a septembra, keď je viac voľna pre sviatky. „Nepredpokladám však, že by sa vtedy tvorili rady alebo boli niekde takmer hodinové čakačky. Naše Tatry (frekventované turistické trasy) sú momentálne zaplnené, nazvem to tak, pohodovo!"
Lucia prezradila, že aj podľa reakcií miestnych podnikateľov hodnotenie tohtoročnej sezóny vychádza na výbornú. „Veríme, že minimálne počtom ubytovaných hostí tromfneme tú z roku 2019. Teší nás, že nárast návštevníkov je evidentný. Vrátili sa k nám Česi a čaro našich veľhôr objavili aj Maďari, hoci len v rámci jednodňovej turistiky. Spolu s Poliakmi sú to top hostia," vysvetlila ďalej.
Nešetrila chválou na to, že turisti začali navštevovať aj tatranské osady a mestečká. „Opäť sme privítali Izraelčanov, ale aj Britov. Zvýšil sa počet hostí z pobaltských krajín. Perličkou sú Kórejci, ktorí sa tu zdržia aj 2-3 noci. Fíni, Švédi a Dáni už tiež nie sú žiadnou výnimkou, ale ani Belgičania či Holanďania. Ten európsky mix nás teší," povedala.
Pozrite TU, čo robiť, keď sa ocitnete na preplnenej trase, tiež ako dopadlo sčítanie turistov a psov
Mnohí si podľa znalcov a milovníkov Vysokých Tatier neuvedomujú, že naše veľhory nie sú len Hrebienok, Štrbské pleso, Rysy či Popradské pleso. Ak pozorujeme, že je niektorá trasa preplnená, vyberme sa inam, napríklad na Solisko, do Mengusovskej či Javorovej doliny, k vodopádu Skok, do Doliny Bielej vody, k Reinerke, ku Skalnatej, k Bilíkovej či Zamkovského chate, ale čo ponúknuť turistom má aj podhorie.
Poznamenala, že Slováci Tatry milujú, ale u väčšiny z nich je číslo jeden zahraničná dovolenka, až na druhom mieste sú naše veľhory. Kľúčové je pre nich počasie, keďže mnohí prichádzajú len na otočku. Štatistické zhrnutie a vyhodnotenie sezóny očakáva Lucia Blašková až koncom septembra.
Inventúra návštevnosti vysokohorského prostredia
V Tatranskom národnom parku sa 15. 8. po roku opäť rátali turisti. Cieľom inventúry bolo zistiť, koľko ľudí prejde vysokohorským prostredím za jediný deň pešo alebo na bicykli. Kuriozitou bolo, že ochranári rátali aj psy.
Výsledky sú už známe. Najnavštevovanejším miestom v TANAP-e, rovnako ako vlani, bol v daný deň Hrebienok. Zavítalo tam 5 146 turistov. Lanovku zo Starého Smokovca využilo na presun 3 607 návštevníkov, z toho 1 482 tam vyšlo po vlastných a 57 uprednostnilo bicykel. V štatistike pribudlo aj 23 psov. Druhá priečka v návštevnosti patrila Popradskému plesu a tretia Skalnatému plesu.
Psov pribudlo
Spomedzi sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 976 turistov, čo je o 788 viac ako vlani. Na Kriváň zamierilo 757 návštevníkov, minulý rok ho zdolalo 566. Aj v štatistikách štvornohých návštevníkov vedú Rysy, na ktorých vrchol vyšla trojica psov. Na Kriváni stáli dvaja. Celkovo prostredím nášho najstaršieho národného parku pešo alebo na bicykli prešlo v deň sčítania 27 216 osôb a 321 psov.
O davoch turistov hovoria aj návštevníci NP Slovenský raj, najmä v súvislosti s roklinou Suchá Belá.
Riaditeľ Slovenského raja Tomáš Dražil už dlhodobo hovorí o tom, že na vine sú nedisciplinovaní turisti. „V Suchej Belej počas pekných dní, v čase vrcholiacej letnej sezóny, prídu turisti k Misovým vodopádom a tam sa zaseknú. Na rebríky čakajú hodinu a niekedy aj viac," povedal šéf správy parku. Dôvody veľmi dobre pozná. „Zápchy a zdržanie spôsobujú najmä milovníci selfie. Aj preto apelujem na turistov, keď vidia, že sa vytvára rad, aby si nerobili selfičká a videá. Ak už naozaj nevedia bez toho byť, nech si cvaknú maximálne jeden záber a pokračujú ďalej!"
Odporučil tiež, aby si pred nástupom do rokliny overili v Informačnom centre na Podlesku alebo v Turistickom informačnom centre v Hrabušiciach aktuálnu situáciu v rokline. „Odporúčam privstať si a na túru ísť okolo šiestej, prípadne siedmej, ôsmej, a tak sa vyhnúť návalu v roklinách. Zápchy trvávajú väčšinou od desiatej do jednej. Vybrať sa do roklín popoludní určite neodporúčam menej zdatným turistom a rodinám s deťmi," upozornil Dražil.
Mnohí si podľa neho neuvedomujú, že túry trvajú 4-5 hodín. „Občas mám pocit, akoby ľudia zabudli na to, že sa potrebujú aj vrátiť. Preto je naozaj zarážajúce, keď naši chlapci stretnú turistu a ten im o štvrtej popoludní zahlási, že ide na túru! Chlapci z horskej služby potom zbierajú týchto oneskorencov po celom Slovenskom raji a odprevádzajú ich domov," nešetril kritikou.

Zdroj: https://www.facebook.com/100001065874316/videos/pcb.2214401888766191/318790503878189
Dodal, že v prípade veľkého množstva turistov v Suchej Belej sa stačí vybrať na iné pekné miesto, kde nie je nával, napríklad na Kláštorisko alebo do Prielomu Hornádu.
Vyjadrite svoj názor v komentároch pod článkom