Rudolfa Schustera sme požiadali o vyjadrenie k dvom udalostiam, ktoré aktuálne rezonujú na slovenskej politickej scéne: koniec povereného premiéra Eduarda Hegera a vznik úradníckej vlády.

Viac fotografií nájdete TU >>>

Predlžovanie agónie by nepomohlo

„Nech poviem čokoľvek, vždy sa nájde niekto, komu sa to nebude pozdávať, keďže sme rozdelení do niekoľkých táborov a len konštatovanie tu nepomôže. Najhoršia je perspektíva, že nikto nevie, čo teraz bude nasledovať. Obrat vpravo? Vľavo? Nejaký mix? Kto sa opováži v danej situácii prognózovať? Nikto, ani ja nie," hovorí bývalá hlava štátu.

Schuster tvrdí, že pád vlády urýchlil koniec šéfa diplomacie: „Odchod Rastislava Káčera bol poslednou kvapkou. Hegerov koniec som však očakával, ministri ho opúšťali jeden za druhým, a kto si myslel niečo iné, bol odtrhnutý od reality.“

Aj preto ho reakcia prezidentky Zuzany Čaputovej nezaskočila: „Nikto sa nemôže čudovať, že neakceptovala Hegerom ponúkané možnosti na riešenie vládnej krízy. Bolo by to len predlžovanie agónie, ktoré by nikomu nepomohlo. Najschodnejším a v danom momente jediným riešením bolo preto zostavenie úradníckej vlády," prízvukuje prezident.

Na členoch novej vlády je podľa neho pozitívne, že ide o odborníkov bez politickej príslušnosti. „Budú to mať náročné, keďže pred nimi je schválenie rozpočtu,“ súhlasí.

Dôležité je odosobnenie

Pozitívne je podľa jeho slov, že ide o odborníkov bez politickej príslušnosti, ktorých úlohou je priviesť krajinu po najbližšie voľby a riadiť štát až do vymenovania novej vlády. "Budú to mať náročné, keďže pred nimi  je schválenie rozpočtu. Teraz je potrebné, aby sa poslanci odosobnili od svojich strán, nenaháňali si politické body do predčasných volieb, ale rýchlene hasili to, čo ľudí trápi. Zlá sociálna situácia - chudoba, energetická kríza, dopad vojny na Ukrajine, vysoké ceny, nezamestnanosť..."

Dôležité bude, či parlament vysloví úradníckej vláde dôveru. "Niektorí lídri sa už v predstihu vyjadrili, že tak neurobia. Môj názor je, že tým sa začnú termíny schvaľovania zákonov posúvať, iných odsúvať až po predčasné voľby, napokon sa môže ľahko stáť, že to ostane na pleciach novej vlády, ktorá vzíde zo septembrových volieb. Naozaj, je veľmi ťažké predpovedať a predvídať čo bude. Poslanci by si však mali uvedomiť, že sváry teraz nikomu nepomôžu. Najnutnejšie je, aby schválili zákony, o ktorých som hovoril," dvíha varovný prst Rudolf Schuster.

Voliči sa pozerajú

Prezident opakovane žiada poslancov, aby sa istý čas správali podľa vlastného občianskeho presvedčenia. „Stranícke tričko nech na istý čas odložia a nehlasujú tak, ako im to palcom naznačuje ich stranícky líder. Nech si konečne uvedomia, že fungovať sa dá aj slušne a tak mnohé vylepšiť a hlavne pomôcť ľuďom,“ hovorí bývalá hlava štátu. „Hoci som skeptický a obávam sa, že práve vidina blížiacich sa volieb bude dôvodom na vyvolávanie ďalších vášní a vyostrovanie vzťahov, pre naháňanie percent. Uvidíme, čo prinesú najbližšie dni. Voliči to určite budú sledovať a zúčtovanie príde 30. septembra,“ zdôrazňuje.

Anketa
Súhlasíte s názorom Rudolfa Schustera?

Čítajte TU o skoršom termíne volieb, spytovaní svedomia i kritike adresovanej poslancom >>>