Reklama

EXprezident Rudolf Schuster OTVORENE: DRSNÝ odkaz poslancom a TOTO si myslí o úradníckej vláde

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prezident Rudolf Schuster: Jasný názor aktuálnu situáciu u nás
    Reklama

    Bývalý prezident Rudolf Schuster (89) nie je prekvapený udalosťami posledných dní. Podľa jeho slov podobný politický vývoj očakával a vytvorenie úradníckej vlády bolo podľa neho len logické vyústenie toho, čo sa dialo vo vláde. Ďalšie pokračovanie je podľa jeho slov už v rukách poslancov, ktorým adresuje netradičnú prosbu...

    Rudolfa Schustera sme požiadali o vyjadrenie k dvom udalostiam, ktoré aktuálne rezonujú na slovenskej politickej scéne: koniec povereného premiéra Eduarda Hegera a vznik úradníckej vlády.

    Predlžovanie agónie by nepomohlo

    „Nech poviem čokoľvek, vždy sa nájde niekto, komu sa to nebude pozdávať, keďže sme rozdelení do niekoľkých táborov a len konštatovanie tu nepomôže. Najhoršia je perspektíva, že nikto nevie, čo teraz bude nasledovať. Obrat vpravo? Vľavo? Nejaký mix? Kto sa opováži v danej situácii prognózovať? Nikto, ani ja nie," hovorí bývalá hlava štátu.

    Schuster tvrdí, že pád vlády urýchlil koniec šéfa diplomacie: „Odchod Rastislava Káčera bol poslednou kvapkou. Hegerov koniec som však očakával, ministri ho opúšťali jeden za druhým, a kto si myslel niečo iné, bol odtrhnutý od reality.“

    Aj preto ho reakcia prezidentky Zuzany Čaputovej nezaskočila: „Nikto sa nemôže čudovať, že neakceptovala Hegerom ponúkané možnosti na riešenie vládnej krízy. Bolo by to len predlžovanie agónie, ktoré by nikomu nepomohlo. Najschodnejším a v danom momente jediným riešením bolo preto zostavenie úradníckej vlády," prízvukuje prezident.

    Na členoch novej vlády je podľa neho pozitívne, že ide o odborníkov bez politickej príslušnosti. „Budú to mať náročné, keďže pred nimi je schválenie rozpočtu,“ súhlasí.

    Dôležité je odosobnenie

    Pozitívne je podľa jeho slov, že ide o odborníkov bez politickej príslušnosti, ktorých úlohou je priviesť krajinu po najbližšie voľby a riadiť štát až do vymenovania novej vlády. "Budú to mať náročné, keďže pred nimi  je schválenie rozpočtu. Teraz je potrebné, aby sa poslanci odosobnili od svojich strán, nenaháňali si politické body do predčasných volieb, ale rýchlene hasili to, čo ľudí trápi. Zlá sociálna situácia - chudoba, energetická kríza, dopad vojny na Ukrajine, vysoké ceny, nezamestnanosť..."

    Dôležité bude, či parlament vysloví úradníckej vláde dôveru. "Niektorí lídri sa už v predstihu vyjadrili, že tak neurobia. Môj názor je, že tým sa začnú termíny schvaľovania zákonov posúvať, iných odsúvať až po predčasné voľby, napokon sa môže ľahko stáť, že to ostane na pleciach novej vlády, ktorá vzíde zo septembrových volieb. Naozaj, je veľmi ťažké predpovedať a predvídať čo bude. Poslanci by si však mali uvedomiť, že sváry teraz nikomu nepomôžu. Najnutnejšie je, aby schválili zákony, o ktorých som hovoril," dvíha varovný prst Rudolf Schuster.

    Voliči sa pozerajú

    Prezident opakovane žiada poslancov, aby sa istý čas správali podľa vlastného občianskeho presvedčenia. „Stranícke tričko nech na istý čas odložia a nehlasujú tak, ako im to palcom naznačuje ich stranícky líder. Nech si konečne uvedomia, že fungovať sa dá aj slušne a tak mnohé vylepšiť a hlavne pomôcť ľuďom,“ hovorí bývalá hlava štátu. „Hoci som skeptický a obávam sa, že práve vidina blížiacich sa volieb bude dôvodom na vyvolávanie ďalších vášní a vyostrovanie vzťahov, pre naháňanie percent. Uvidíme, čo prinesú najbližšie dni. Voliči to určite budú sledovať a zúčtovanie príde 30. septembra,“ zdôrazňuje.

    Anketa

    Súhlasíte s názorom Rudolfa Schustera?

    Termín podľa preferencií

    Pýtame sa, ako vidí prípadnú zmenu termínu volieb, o čo sa niektorí snažia. „Je už na to neskoro. Mali to riešiť skôr, hoci u väčšiny nebola vôľa. Odzrkadlilo sa tu, že každá zo strán si vyhodnotila svoje preferencie, a tým aj šance na úspech. Tí, ktorí mali vysoké, chceli voľby čím skôr, tí s nižšími zasa opačne. Verili a ešte aj teraz dúfajú, že sa dá niečo zachrániť a presvedčiť voličov napríklad prijatím nejakého zákona, predvolebnými sľubmi alebo inými populistickými krokmi." Spomenie, že vždy bol pripravený v prípade záujmu poradiť a pomôcť. „Samozrejme, nikdy som sa nepasoval za nejakého poradcu, ale snaha a ochota tu bola, je a bude. Núkať sa však nebudem, keď vidím, že nie je záujem,“ neskrýva sklamanie.

    Spytovanie svedomia

    Bývalý prezident v závere rozhovoru podotkne, že si nespomína, žeby taká napätá situácia, aká tu panuje posledné obdobie, bola u nás niekedy v minulosti. „Teraz je dôležité spytovať si svedomie a odpovedať na otázku, či každý zo zákonodarcov urobil pre našu krajinu a jej obyvateľov všetko, čo sa dalo. Odvolávať sa donekonečna na covid alebo vojnu na Ukrajine sa nedá. Nie sme jediní, koho sa tieto dramatické a ťažké udalosti dotkli," konštatuje.

    Priveľa otázok

    Nemusíme ísť podľa jeho slov ďaleko. „Stačí sa porovnať s Českom. Aká je ich životná úroveň? Prečo mnohí Slováci odchádzajú práve k našim západným susedom? Sú to lekári, inžinieri, učitelia, ale aj robotníci, ľudia z gastro sektora a iní. Lákajú ich výrazne vyššie platy, ale aj lepšie pracovné podmienky. Mali by sa preto politici opýtať sami seba, či idú dobrým smerom. Ak zistia, že je viac mínusov ako plusov, znamená to, že niečo tu nie je v poriadku a politici by sa mali minimálne zamyslieť nad sebou a zhodnotiť svoju prácu, ale nie politicky, lež pragmaticky. Dôležitá je stratégia, ktorou je potrebné sa riadiť, nie brať všetko, čo nám niekto ponúkne. Škodlivé je aj rozhodovanie ad hoc,“ nekladie si Schuster servítku pred ústa.

    Vyjadrite svoj názor v komentároch pod článkom >>>

    Prečítajte si tiež: