Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Prešov je mesto hodín, čas merajú aj opály

BUDOVA V CENTRE: Za sklom sú umiestnené opálové hodiny. Sú najväčšie na svete.
Reklama

Výhovorky, že nepostrehli správny čas, Prešovčanom nepomôžu! Verejné hodiny sú totiž rozmiestnené po celom meste. Unikátom sú opálové hodiny, vraj najväčšie na svete. Sú na budove, ktorá patrí primátorovi Hagyarimu.

Presný čas v Prešove odmeriavajú takmer dve desiatky hodín. Určite sa nemýlia, veď denne ich kontrolujú zamestnanci mesta. Tie, ktoré nefungujú, okamžite opravia. Ak je porucha zložitejšia, oprava je hotová do dvoch dní.

Ak hodiny opravujú, nastavia ich tak, aby ukazovali poludnie alebo ich demontujú. Dominantou mesta sú hodiny na kostolných vežiach, o ktoré sa tiež zväčša stará samospráva.

„Ľuďom slúžia i firemné hodiny na otočných a reklamných paneloch alebo na súkromných budovách,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.

Primátorské hodiny

Najunikátnejšie sú opálové hodiny, vraj najväčšie na svete. Majú rozmery 270 krát 132 centimetrov. Tikajú na priečelí sklenenej budovy v centre Prešova, ktorá patrí primátorovi mesta Pavlovi Hagyarimu.

„Preštudovali sme množstvo literatúry o kuriozitách a nikde sme nenašli zmienku o väčších hodinách,“ povedal Hagyari. Ručičky a ciferník sú zdobené veľkým množstvom opálov, ktoré pochádzajú z neďalekých baní.

Vymyslel ich sám primátor, ktorý nimi chcel propagovať mesto i unikátne opálové bane na Dubníku.

Vyberáme pre vás niečo PLUS