Reklama

Praskol vrt: Krajskému mestu hrozí ekologická havária! Ohrozené sú aj majetky a životy ľudí?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vytekajúca soľanka z prasknutého skorodovaného vrtu v Solivare
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    V sobotu praskol ďalší vrt z bývalej ťažby soľanky v prešovskej mestskej časti Solivar. V opustenom dobývacom priestore zo zhrdzavených rúr vyteká prúdom slaná voda, ktorá sa tlačí nahor. Čo je však horšie, nikto netuší, v akom stave sú kaverny - dutiny v priestore pod zemou po ťažbe. A všetci sa tvária, že ide o problém tých druhých!

    Na časovanú hrozbu sa zmenila bývalá sláva Solivarov! Na problém s opustenými vrtmi a chýbajúcou sanáciou po bývalej ťažbe soli v Prešove upozorňujú už roky. No stále sa nenašiel nikto, kto by to riešil! Zhrdzavené vrty, ktorých bolo dovedna 157, praskajú a z ložísk plných soľanky sa tlačí voda nahor. A slaná voda, čo je nebezpečný odpad, tečie po poliach, vlieva sa do potoka a zabíja všetko živé.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Územie nad dobývacím priestorom po ťažbe soli, kde vyteká voda z vrtov

      A to nie je všetko! Nikto nevie, v akom stave sú dutiny v podzemí po bývalej ťažbe a či nehrozí ich prevalenie. Chodby, ktoré boli vyťažené, sa nedajú presne lokalizovať. Ani zistiť, kde boli niektoré šachty a štôlne. Voda vnikla do týchto diel a rozmyla soľ, nikto nevie, kde je to poddolované. A preto existuje hrozba prepadu, čo by mohlo spôsobiť katastrofu. Ohrozené sú životy ľudí a ich majetky nad dobývacím priestorom a chráneným ložiskovým územím.

      Ohrozené veľké územie

      Ide o plochu 82 hektárov, pod ktorým sa v podzemí nachádzajú vydobyté priestory. A práve nad nimi hrozí prepad terénu, keďže podzemné dutiny v baniach zalieva voda a tá rozpúšťa soľ. No a tá sa cez skorodované vrty tlačí nahor!

      Už pred desiatkami rokov dal štát vypracovať štúdiu, ktorá rátala zo zasypaním vrtov. No potrebujú na to desiatky miliónov eur a každým rokom je to vyššia suma. Lenže následné odstraňovanie havárie bude oveľa drahšie. A v hre sú životy. "Primátor mesta Fero Oľha zaslal pred pár týždňami opätovne list ministerstvu hospodárstva, ktoré na základe nedávno vykonaného geologického prieskumu by malo navrhnúť postup sanácie vrtov,” napísal v sobotu viceprimátor Peter Krajňák.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Expozícia v Múzeu Solivar o zaniknutom závode na výrobu prešovskej soli Solivary

        Využijú slanú vodu na cesty?

        Viceprimátor dodal, že pracovné stretnutie k tejto téme samospráva iniciovala v roku 2023 a ďalšie by sa malo uskutočniť. Mesto navrhuje využitie soľanky napríklad pre účely správy mestských a krajských ciest. “Javí sa to ako veľmi vhodné riešenie. Zároveň ale platí, že aj prípadná ťažba neznamená, že o vrty sa netreba postarať a takýto záväzok si nezoberie na svoje plecia ani prípadný nový spracovateľ soľanky. Tu je rozhodne potrebná intervencia štátu,” dodal Krajňák.

        Ťažba soli v Prešove mala 500-ročnú históriu. Úplne zanikla, keď v roku 2009 skrachoval podnik Solivary. Už v stredoveku tu ťažili kamennú soľ, neskôr, keď bane zaliala voda, dolovali spod zeme soľanku a z odparovaním z nej získavali soľ. Unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17. storočia je dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa v prešovskej časti Solivar.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Nostalgické video z bývalých závodov Solivary, kde vyrábali Prešovskú soľ
          Zdroj: Ján Giňovský

          V roku 1925 postavili nový závod na výrobu soli v južnej časti Prešova, v smere do Košíc. Podnik s neskorším názvom Solivary zásoboval “Prešovskou soľou" celé Československo i okolité krajiny. Takmer stopercentne čistá soľ odtiaľ sa požívala aj do infúznych roztokov vyrábajúcich v Imune Šarišské Michaľany (okres Prešov). Registračnú známku od skrachovaného podniku kúpili Rakúšania a tí nám teraz predávajú Prešovskú soľ vyrobenú v Rakúsku.

          V minulosti sa pôda nad kavernami prepadla neďaleko najväčšieho prešovského sídliska, zostala tam 75-metrová DIERA. Pozrite si FOTO v GALÉRII >>>

          Územie, kde hrozí deštrukcia terénu je v blízkosti najväčšieho prešovského sídliska Sekčov. To ohrozené nie je, pretože ťažba bola vykonávaná v dostatočnej vzdialenosti od bytoviek. Avšak neďaleko od Višňovej ulice sú polia, kde hrozí prepad pôdy. No a na toto miesto chodia na prechádzky obyvatelia bývajúci neďaleko. Ďalšie územie je v mestskej časti Solivar, smerom na Ruskú Novú Ves.

          Bývalá vedúca ťažobného strediska Solivarov Viera Ježíková, ako jedna z mála odborníkov u nás na ťažbu mokrým spôsobom, vypracovala projekt sanácie dobývacieho priestoru: “Vylúhované priestory sa mu zasypať pevným materiálom. Najlepšie pieskom alebo podobným materiálom. Nielen zacementovať rúry, ktoré sú navŕtané do zeme, do hĺbky. Volá sa to odborne základka vydobytých priestorov.”

          Zdroj: FB Solivaryonline

          Baliareň. Historické fotografie z prešovského novodobého závodu na výrobu soli Prezident Masaryk, neskoršieho podniku Solivary. Spustil prevádzku v roku 1925 a ukončil ju v roku 2009.

          Hľadá niekto riešenie?

          Predseda Obvodného banského úradu (OBÚ) v Košiciach Juraj Mihalík tvrdí, že na hrozbu ohrozenia a poškodenia životného prostredia výtokom soľanky z poškodených sond listami upozorňovali už v roku 2012 Ministerstvo hospodárstva (MH) SR,  vtedajší krajský a aj Obvodný úrad životného prostredia v Prešove,  Slovenskú inšpekciu životného prostredia, Inšpektorát životného prostredia v Košiciach aj mesto Prešov. Pôvodný prevádzkovateľ vrtov neexistuje a jeho právny nástupca je neznámy alebo nejasný a preto vraj OBÚ nemá voči komu konať.

          So žiadosťou o stanovisko sme sa obrátili na ministerstvo hospodárstva, životného prostredia aj na štátny podnik Rudné bane (RB), ktoré boli zriadené na zabezpečenie a likvidáciu starých banských diel. Na ich stanoviská čakáme.

          Riaditeľ RB Karol Weis však tvrdí pravý opak ako OBÚ. “Na základe výpisu z obchodného registra je dodnes známy pôvodca, resp. prevádzkovateľ uvedenej spoločnosti. V predmetnom území konali dve dodnes existujúce spoločnosti.” Dodal, že RB sú samostatným podnikateľským subjektom, ktorý vystupuje v právnych vzťahoch vo vlastnom mene a nezodpovedá za záväzky štátu ani iných subjektov. Weis upozornil na rozhodnutie Hlavného banského úradu (HBÚ) z roku 2016 o proteste prokurátora. HBÚ v ňom v plnom rozsahu vyhovel protestu prokurátora a konštatoval, že nemožno jednostranne ukladať RB povinnosti v Chránenom ložiskovom území Prešov – Solivar I.

          Autor článku

          Ingrid Timková

          Redaktorka
          Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.