Praskol vrt: Krajskému mestu hrozí ekologická havária! Ohrozené sú aj majetky a životy ľudí?
20. 2. 2025, 10:45
V sobotu praskol ďalší vrt z bývalej ťažby soľanky v prešovskej mestskej časti Solivar. V opustenom dobývacom priestore zo zhrdzavených rúr vyteká prúdom slaná voda, ktorá sa tlačí nahor. Čo je však horšie, nikto netuší, v akom stave sú kaverny - dutiny v priestore pod zemou po ťažbe. A všetci sa tvária, že ide o problém tých druhých!
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Na časovanú hrozbu sa zmenila bývalá sláva Solivarov! Na problém s opustenými vrtmi a chýbajúcou sanáciou po bývalej ťažbe soli v Prešove upozorňujú už roky. No stále sa nenašiel nikto, kto by to riešil! Zhrdzavené vrty, ktorých bolo dovedna 157, praskajú a z ložísk plných soľanky sa tlačí voda nahor. A slaná voda, čo je nebezpečný odpad, tečie po poliach, vlieva sa do potoka a zabíja všetko živé.

A to nie je všetko! Nikto nevie, v akom stave sú dutiny v podzemí po bývalej ťažbe a či nehrozí ich prevalenie. Chodby, ktoré boli vyťažené, sa nedajú presne lokalizovať. Ani zistiť, kde boli niektoré šachty a štôlne. Voda vnikla do týchto diel a rozmyla soľ, nikto nevie, kde je to poddolované. A preto existuje hrozba prepadu, čo by mohlo spôsobiť katastrofu. Ohrozené sú životy ľudí a ich majetky nad dobývacím priestorom a chráneným ložiskovým územím.
Ohrozené veľké územie
Ide o plochu 82 hektárov, pod ktorým sa v podzemí nachádzajú vydobyté priestory. A práve nad nimi hrozí prepad terénu, keďže podzemné dutiny v baniach zalieva voda a tá rozpúšťa soľ. No a tá sa cez skorodované vrty tlačí nahor!
Už pred desiatkami rokov dal štát vypracovať štúdiu, ktorá rátala zo zasypaním vrtov. No potrebujú na to desiatky miliónov eur a každým rokom je to vyššia suma. Lenže následné odstraňovanie havárie bude oveľa drahšie. A v hre sú životy. "Primátor mesta Fero Oľha zaslal pred pár týždňami opätovne list ministerstvu hospodárstva, ktoré na základe nedávno vykonaného geologického prieskumu by malo navrhnúť postup sanácie vrtov,” napísal v sobotu viceprimátor Peter Krajňák.

Využijú slanú vodu na cesty?
Viceprimátor dodal, že pracovné stretnutie k tejto téme samospráva iniciovala v roku 2023 a ďalšie by sa malo uskutočniť. Mesto navrhuje využitie soľanky napríklad pre účely správy mestských a krajských ciest. “Javí sa to ako veľmi vhodné riešenie. Zároveň ale platí, že aj prípadná ťažba neznamená, že o vrty sa netreba postarať a takýto záväzok si nezoberie na svoje plecia ani prípadný nový spracovateľ soľanky. Tu je rozhodne potrebná intervencia štátu,” dodal Krajňák.
Ťažba soli v Prešove mala 500-ročnú históriu. Úplne zanikla, keď v roku 2009 skrachoval podnik Solivary. Už v stredoveku tu ťažili kamennú soľ, neskôr, keď bane zaliala voda, dolovali spod zeme soľanku a z odparovaním z nej získavali soľ. Unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17. storočia je dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa v prešovskej časti Solivar.

Zdroj: Ján Giňovský
V roku 1925 postavili nový závod na výrobu soli v južnej časti Prešova, v smere do Košíc. Podnik s neskorším názvom Solivary zásoboval “Prešovskou soľou" celé Československo i okolité krajiny. Takmer stopercentne čistá soľ odtiaľ sa požívala aj do infúznych roztokov vyrábajúcich v Imune Šarišské Michaľany (okres Prešov). Registračnú známku od skrachovaného podniku kúpili Rakúšania a tí nám teraz predávajú Prešovskú soľ vyrobenú v Rakúsku.
V minulosti sa pôda nad kavernami prepadla neďaleko najväčšieho prešovského sídliska, zostala tam 75-metrová DIERA. Pozrite si FOTO v GALÉRII >>>
Územie, kde hrozí deštrukcia terénu je v blízkosti najväčšieho prešovského sídliska Sekčov. To ohrozené nie je, pretože ťažba bola vykonávaná v dostatočnej vzdialenosti od bytoviek. Avšak neďaleko od Višňovej ulice sú polia, kde hrozí prepad pôdy. No a na toto miesto chodia na prechádzky obyvatelia bývajúci neďaleko. Ďalšie územie je v mestskej časti Solivar, smerom na Ruskú Novú Ves.
Bývalá vedúca ťažobného strediska Solivarov Viera Ježíková, ako jedna z mála odborníkov u nás na ťažbu mokrým spôsobom, vypracovala projekt sanácie dobývacieho priestoru: “Vylúhované priestory sa mu zasypať pevným materiálom. Najlepšie pieskom alebo podobným materiálom. Nielen zacementovať rúry, ktoré sú navŕtané do zeme, do hĺbky. Volá sa to odborne základka vydobytých priestorov.”
Zdroj: FB Solivaryonline
Baliareň. Historické fotografie z prešovského novodobého závodu na výrobu soli Prezident Masaryk, neskoršieho podniku Solivary. Spustil prevádzku v roku 1925 a ukončil ju v roku 2009.
Hľadá niekto riešenie?
Predseda Obvodného banského úradu (OBÚ) v Košiciach Juraj Mihalík tvrdí, že na hrozbu ohrozenia a poškodenia životného prostredia výtokom soľanky z poškodených sond listami upozorňovali už v roku 2012 Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, vtedajší krajský a aj Obvodný úrad životného prostredia v Prešove, Slovenskú inšpekciu životného prostredia, Inšpektorát životného prostredia v Košiciach aj mesto Prešov. Pôvodný prevádzkovateľ vrtov neexistuje a jeho právny nástupca je neznámy alebo nejasný a preto vraj OBÚ nemá voči komu konať.
So žiadosťou o stanovisko sme sa obrátili na ministerstvo hospodárstva, životného prostredia aj na štátny podnik Rudné bane (RB), ktoré boli zriadené na zabezpečenie a likvidáciu starých banských diel. Na ich stanoviská čakáme.
Riaditeľ RB Karol Weis však tvrdí pravý opak ako OBÚ. “Na základe výpisu z obchodného registra je dodnes známy pôvodca, resp. prevádzkovateľ uvedenej spoločnosti. V predmetnom území konali dve dodnes existujúce spoločnosti.” Dodal, že RB sú samostatným podnikateľským subjektom, ktorý vystupuje v právnych vzťahoch vo vlastnom mene a nezodpovedá za záväzky štátu ani iných subjektov. Weis upozornil na rozhodnutie Hlavného banského úradu (HBÚ) z roku 2016 o proteste prokurátora. HBÚ v ňom v plnom rozsahu vyhovel protestu prokurátora a konštatoval, že nemožno jednostranne ukladať RB povinnosti v Chránenom ložiskovom území Prešov – Solivar I.