Pozor na kozmetiku: ZNÁMA lekárka radí, ako sa vyhnúť alergiám a na čo nezabúdať v lete!
5. 7. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:07)
Kozmetika, ktorou si chceme vylepšiť pleť a pokožku, nám môže aj poriadne ublížiť. Preto si treba dávať pozor na jej výber. Známa a úspešná kožná lekárka zo Svidníka radí, ako na to.
Zdroj: Milan Grejták
Zdroj: archív H. Z., shutterstock
Zdroj: DOST Svidník
Galéria k článku
Pod pojmom kozmetika si väčšinou predstavíme prípravky bežne dostupné v drogériách. No okrem tých existuje aj celá škála prípravkov, ktoré sú zaradené do kategórie takzvanej „lekárskej kozmetiky“. Tú vyrábajú renomované svetové kozmetické a farmaceutické firmy a kúpiť si ich môžeme v lekárňach. Prešli klinickými skúškami a odporúčajú ich dermatológovia.

Pre výrobu kozmetiky sa využívajú prírodné alebo aj špeciálnymi chemickými cestami vyrobené produkty - vitamíny, minerály, výťažky z liečivých rastlín, morských aj suchozemských živočíchov. “Veľmi moderný je kaviár, výťažky zo slimákov alebo rastlín,” vysvetľuje kožná lekárka zo Svidníka Hana Zelenková.
Populárne sú v súčasnosti aj prípravky s obsahom morského bahna, kozieho mlieka, včelích produktov, kyseliny hyalurónovej , kolagénov a ďalších zložiek. V lete však nesmú chýbať produkty s ochranným UV faktorom. “Ale treba rozlišovať a to pri každom druhu kozmetiky, či je určená pre detskú alebo dospelú kožu,” upozorňuje.
Nežiaducim efektom v súvislosti s používaním kozmetiky patria takzvané kontaktné, teda miestne prejavy podráždenia, intolerancie alebo systémové, celkové závažné alergie. “Základnou chybou je, ak nevieme presne, aký máme typ kože. Teda, či suchú, mastnú, zmiešanú, citlivú na slnečné žiarenie a ktorý kozmetický produkt je teda pre nás vhodný. Veľmi dôležité je uvedomiť si, aké systémové lieky používame. Lebo tie v spojení s kozmetikou môžu vyvolať neočakávané reakcie,” radí s výberom lekárka Hana Zelenková. A zdôrazňuje, že najmä alergici by si mali prečítať zloženie výrobku. Záleží aj na veku, typu pleti, čo od použitia očakávame - denný, nočný krém, rôzne séra. Je potrebné si uvedomiť, že napríklad pery a okolie očí sú veľmi citlivé partie tváre a nemožno ich len tak natrieť „akýmkoľvek“ prípravkom.
Ak totiž nedodržíme jej vyššie spomínanú radu, môže sa nám na koži objaviť začervenanie, pálenie, žihľavka a niekedy aj pľuzgiere. Prejavy môžu byť iba lokálne, pri ťažkých reakciách sa môžu rozšíriť aj na celé telo: "Pridruží sa silný opuch kože, v ťažkých prípadoch aj opuch slizníc, začervenanie očí, slzenie, problémy s dýchaním, celkový výrazný diskomfort. Niekedy je nevyhnutný aj urgentný lekársky zásah."
V lete by sme v žiadnom prípade nemali, podľa doktorky Zelenkovej, zabudnúť na používanie termálnych vôd na osvieženie: "K dispozícii je dostatok sprejov alebo termálnych vôd na obklady. Najmä napríklad u malých detí osvieženie termálnou vodou v horúcom lete dokáže zázraky."