Reklama

POZITÍVNA SPRÁVA z košického kardioústavu: Pochválil sa novinkou na transport osôb s covidom

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Novinkou na transport pacientov s Covidom sa pochválil košický kardioústav
    Reklama

    Potešujúce! Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach ako jedna z prvých nemocníc používa na prepravu pacientov s COVID-19 novinku. Prevoz osôb s danou diagnózou po zdravotníckom zariadení je logisticky náročný. Následná dezinfekcia priestorov odstaví časť prevádzky nemocnice na mnoho desiatok minút. Situácii je však možné predísť.

    Vďaka transportnému biovaku zostávajú priestory VÚSCH „nekontaminované“ covidom a ústav zatiaľ môže zabezpečovať aj bielu medicínu.

    Bezpečný prevoz

    Pomocou tejto novinky dokáže kardioústav zachovať chod väčšiny svojich pracovísk. „Vďaka odporúčaniu a schváleniu RÚVZ v Košiciach môžeme bezpečne prenášať pacientov podozrivých z vysoko nebezpečnej nákazy a chrániť tak zdravie a bezpečnosť  pacientov aj zamestnancov. Vďaka biovaku, ktorý slúži na dočasnú izoláciu, tak zabránime následnému šíreniu infekcie počas transportu pacienta na cieľové oddelenie v rámci ústavu. Šetrí nám čas, nepochybne najmä z pohľadu následnej dezinfekcie priestorov a plôch,“ hovorí  hlavný verejný zdravotník VÚSCH Karin Zeisbergová. 

    Pomoc pri dýchaní

    Samotný vak vytvorí akýsi kyslíkový stan, ktorý pomôže pacientom s nedostatočným okysličením krvi efektívnejšie dýchať. „Jeho súčasťou je špeciálny filter zabezpečujúci kompletnú antiinfekčnú ochranu. Biovak, pôvodne určený pre posádky rýchlej lekárskej pomoci, sme si mierne upravili podľa našich potrieb. Jeho použitie je jednoduché, personál sme rýchlo zaškolili, aj preto ho bezpečne používame denne pri prevoze pacientov,“ dopĺňa Matej Moščovič, vedúci lekár covid oddelenia VÚSCH, a. s.

    Parametre transportného biovaku

    Transportný biovak NX-BIOBOX-D2

    - má operačný čas do 10 hodín,

    - čas nabíjania predstavuje 3 hodiny,

    - jeho životnosť je do 500 nabíjacích cyklov,

    - pri hlave pacienta sú 2 prachové filtre a pretlakový ventil,

    - pri nohách pacienta sú FVJ s dvomi kombinovanými filtrami,

    - v bočných stenách biovaku sú umiestnené závitové príruby s krytkami, v ktorých je vytvorený otvor na prevedenie hadičky alebo kábla,

    - po bokoch sa nachádzajú izolované otvory pre ruky personálu.

    Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom ►►►

    Anketa

    Ako sa vám javí transport pacienta pomocou biovaku?

    Prečítajte si tiež: