Vďaka transportnému biovaku zostávajú priestory VÚSCH „nekontaminované“ covidom a ústav zatiaľ môže zabezpečovať aj bielu medicínu.

Bezpečný prevoz

Pomocou tejto novinky dokáže kardioústav zachovať chod väčšiny svojich pracovísk. „Vďaka odporúčaniu a schváleniu RÚVZ v Košiciach môžeme bezpečne prenášať pacientov podozrivých z vysoko nebezpečnej nákazy a chrániť tak zdravie a bezpečnosť  pacientov aj zamestnancov. Vďaka biovaku, ktorý slúži na dočasnú izoláciu, tak zabránime následnému šíreniu infekcie počas transportu pacienta na cieľové oddelenie v rámci ústavu. Šetrí nám čas, nepochybne najmä z pohľadu následnej dezinfekcie priestorov a plôch,“ hovorí  hlavný verejný zdravotník VÚSCH Karin Zeisbergová. 

Viac foto biovaku nájdete TU ►►►

Pomoc pri dýchaní

Samotný vak vytvorí akýsi kyslíkový stan, ktorý pomôže pacientom s nedostatočným okysličením krvi efektívnejšie dýchať. „Jeho súčasťou je špeciálny filter zabezpečujúci kompletnú antiinfekčnú ochranu. Biovak, pôvodne určený pre posádky rýchlej lekárskej pomoci, sme si mierne upravili podľa našich potrieb. Jeho použitie je jednoduché, personál sme rýchlo zaškolili, aj preto ho bezpečne používame denne pri prevoze pacientov,“ dopĺňa Matej Moščovič, vedúci lekár covid oddelenia VÚSCH, a. s.

Podrobnejšie o biovaku čítajte TU ►►►