Reklama

Porušujú zákon a prechádza im to! Archeológovia sa pustili do kolegov

Dvaja archeológovia M. Comotti a M. Comisso čelia pohoršeniu v odborných kruhoch.

Zdroj: Ingrid Timková

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Nepáči sa to laikom, pobúrení sú aj odborníci. Rozhorčene sa sťažujú na prácu niektorých súkromných archeológov. Podľa nich minimálne dvaja hrubo zanedbávajú svoje povinnosti a štát nad nimi prižmuruje oči. Pritom obaja archeológovia získavajú lukratívne zákazky.

Nedávno sme informovali o firme Archaeoservices kontroverzného archeológa pôvodom z Brazílie Marcusa Comottiho. Od Národnej diaľničnej spoločnosti chcel o 9 miliónov eur viac oproti pôvodnej vysúťaženej sume za výskum pod budúcimi diaľnicami.

Najprv sa NDS vyhrážala podaním trestného oznámenia, teraz však tvrdí, že robí kontrolu všetkých výskumov.

Dostal ďalšiu zakázku

Je rozhodne zaujímavé, že pri prideľovaní štátnej zákazky na stavbe automobilky Jaguár v Nitre neoslovili na archeologickú výskum takú významnú a uznávanú vedeckú inštitúciu akou je Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV). Pritom o jej odborné stanoviská sa opierali pri príprave stavby.

Ako sa vyjadril riaditeľ ústavu Matej Ruttkay, lokalita je na významné nálezy bohatá. Preto očakávali významné nálezy.

O to viac ich zarazilo, že zákazku získala malá prešovská firma 376 A.D. A. Stojí za ňou už spomínaný Brazílčan Comotti, konateľom firmy je Mário Comisso zo Šarišských Bohdanoviec (okres Prešov). A v Nitre, na stavbe automobilky, napriek očakávaniam Archeologického ústavu SAV takmer nič nenašli.

Odborníci a veci znalí vytýkajú obom malým firmám so zahraničným pozadím, že výskumy síce robia, ale povinné nálezové správy neodovzdávajú. Tým zásadne porušujú pamiatkový zákon.

Hrubo zanedbávajú povinnosti

O stanoviská sme požiadali jednotlivé krajské pamiatkové úrady. Zaslali nám zoznam neodovzdaných nálezových správ z archeologických výskumov.

Výsledný počet je zarážajúci. U firmy 376 A.D. je to viac ako 50 neodovzdaných prác, u firmy Archaeoservices je to veľmi podobné.

Ako je zjavné zo zápisnice zo zasadnutia Archeologickej rady pri ministerstve kultúry z 25.09.2014, firme 376 A.D. rada neodporučila udeliť oprávnenie. Dôvodom boli neodovzdávané nálezové správy, rovnako ako aj u druhej spoločnosti. Jedným z kritérií pre obnovené udelenie licencie je publikačná činnosť, no odborné príspevky súkromných spoločností sme hľadali márne.

Špičkový odborník krúti hlavou

Na názor sme sa opýtali člena Archeologickej rady ministerstva, renomovaného a uznávaného špičkového slovenského archeológa Karola Pietu. Podľa neho je veľmi dôležité verejne hovoriť o veciach, ktoré sa týkajú nielen peňazí a dodržiavania zákonov, ale kde ide aj o veľmi dôležitú záchranu či ničenie nášho kultúrneho dedičstva.

Na margo odovzdávania výskumných prác uviedol, že ide o významnú súčasť výskumov. K prípadu spoločnosti 376 A.D. uviedol: "Jedným z dôvodov, prečo Archeologická rada veľkou väčšinou hlasov neodporučila na schválenie pridelenie oprávnenia na vykonávanie archeologických výskumov týmto firmám, boli desiatky priznaných výskumov vykonávaných naraz a to je v rozpore so zákonom."

Napriek tomu firma oprávnenie dostala. “Ministerstvo kultúry rozhodlo o udelení oprávnenia na základe príslušných ustanovení Pamiatkového zákona,” uviedol hovorca ministerstva Jozef Bednár. Pritom práve zákon o pamiatkach vraví, že jedna oprávnená osoba môže vykonávať naraz iba 5 výskumov.

Inšpekcia nekoná?

Pieta na záver dodal, že Archeologická rada ako poradný orgán môže iba dať podnet Pamiatkovej inšpekcii na prešetrenie podobných podozrení, čo opakovane robí. Správy sa odovzdávajú Pamiatkovým úradom a iba tie môžu zodpovedať na otázku, prečo sa určitým osobám tolerovalo neodovzdávanie správ. My sme však odpoveď nedostali.

Pamiatkari pochybenia ingorujú

Ďalší člen Archeologickej rady Vladimír Turčan uviedol: “Bohužiaľ, už sa to dlho prevaľuje po všetkých možných schôdzach a radách, avšak bez akéhokoľvek pokroku. Ani mne nie je jasné, ako môže niekto permanentne neodovzdávať nálezové správy. Ale ak si to môže dovoliť, zodpovedný je Pamiatkový úrad. Pokiaľ viem, už dostali dostatok signálov.”

Brazílčan mlčí

Samozrejme nás zaujímalo, ako sa na problém a vyhrotené vzťahy dívajú obaja zahraniční archeológovia.

Priestor na reakciu sme ponúkli obom aktérom. M. Comisso pobavene poďakoval a zložil telefón, Comotti nereagoval vôbec.

Autor článku

Ingrid Timková

Redaktorka
Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.