Ako došlo k strašnej tragédii? Rodičia šli so synčekom Šimonkom na vyšetrenie k detskej lekárke v humenskej poliklinike. Výťahom sa vyviezli na šieste poschodie, kde obaja vystúpili spolu s ďalším dospelým.

Zrútil sa do šachty

Vo chvíli, keď zostal vo výťahu iba Šimonko v kočíku, sa však výťah nečakane pohol, hoci mal otvorené dvere. Zúfalý otec sa snažil dieťa z kabíny vyslobodiť. Lenže ako vyťahoval skladací kočík, Šimonko, ktorý nebol pripútaný, z neho vypadol.

Zrútil sa rovno do šachty pod výťahom a padal šesť poschodí, teda asi 18 metrov. Chlapčeka záchranári síce okamžite previezli na operačnú sálu, ale lekári mu už život nedokázali zachrániť. Zdrvení rodičia prišli o svoje jediné dieťatko.

Skúmali výťah

Hneď po tragédii prišli do polikliniky aj policajti, ktorí skúmali smrtiacu kabínu. Prizvali i pracovníka, ktorý mal na starosti revízie výťahov v budove a žiadali od neho servisné správy.

Robili vyšetrovací pokus, ktorého výsledky zatiaľ nie sú známe. Vyšetrovateľom viac povie aj revízna kniha. Polícia nešťastie vyšetruje ako prečin všeobecného ohrozenia.

Ako sa kabína pohybovala?

Keď hasiči prišli vytiahnuť chlapčeka zo šachty, našli výťah tesne nad jeho telíčkom. Znamená to, že po páde Šimonka do šachty kabína klesla až na prízemie.

Keďže chlapček bol maličký, zastala tesne nad jeho telíčkom. Dospelého by vraj privalila. „Niečo sa s tým výťahom muselo stať. Po tragédii sme ho počuli jazdiť hore-dole,“ tvrdili niektorí ľudia, ktorí boli v humenskej poliklinike.

Problémy boli aj predtým

Výťahy v humenskej poliklinike boli podľa tvrdenia viacerých pacientov problematické už dlhšie. V šachtách sa vraj hromadila odpadová voda, pre ktorú zlyhávala elektronika.

Majiteľ budovy Peter Nízky však tvrdí, že zariadenia opravili. Výťah, kde sa nešťastie stalo, mal podľa Nízkeho servisnú aj technickú správu a bol plne funkčný.

Nepomohla ani operácia

Na miesto nešťastia okamžite privolali záchranárov a hasičov. „Doráňané dieťatko ležalo na dne výťahovej šachty. Museli sme nadvihnúť a zaistiť kabínu, až potom sme chlapčeka uložili do korzetu a odovzdali zdravotníkom,“ povedal šéf zasahujúcich hasičov Ľubomír Popčák.

Chlapčeka sa ihneď ujali lekári anestéziologicko-resuscitačného oddelenia humenskej nemocnice a okamžite ho operovali. Zdrvení rodičia v slzách čakali na nemocničnej chodbe. Úpenlivo dúfali, že ich synček strašný pád prežije.

Čítajte viac:

Tragédia v Humennom: Chlapček zomrel po páde do výťahovej šachty

Žiaľ, hoci sa lekári snažili zo všetkých síl, ťažko zranenému Šimonkovi nedokázali pomôcť. „Chlapček utrpel rozsiahle polytraumatické poranenia celého tela,“ vysvetlila hovorkyňa humenskej nemocnice Zuzana Gajdošíková.

Tragédia rodičov zničila, veď Šimonko bol ich prvým a jediným dieťaťom. Užialení bez svedkov opustili nemocnicu.

Predchádzajúce nešťastia

25. 6. 2006 V Košiciach takmer pripravil výťah o hlavu vtedy iba štrnásťročnú Moniku. Dievčina hľadala vo výťahovej šachte telefón, keď ju zachytila idúca kabína. Monika vyviazla s veľkou tržnou ranou na hlave a prasknutou lebkou. Idúci výťah jej poškodil dýchacie cesty a hlasivky.

 

14. 4. 2007 V obci Mlynica neďaleko Popradu sa odtrhol stavebný výťah, v ktorom boli dve ženy vo veku 50 a 40 rokov, 49-ročný muž a len 16-ročný chlapec. Pri zrútení výťahu obete utrpeli trieštivé zlomeniny členkov. Mladšia žena si navyše zlomila pri páde chrbticu a predkolenie.

 

7. 7. 2007 S predavačkou Jaroslavou (36) sa zrútil výťah v obchodnom centre. Viezla sa ním z tretieho poschodia, keď sa zrazu uvoľnil a padol asi zo 4-metrovej výšky. Mladá žena zostala na vozíčku. Súd po šiestich rokoch rozhodol, že za pád výťahu je zodpovedný konateľ firmy Igor Líška. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

 

11. 6. 2008 Stavebný výťah v Michalovciach usmrtil 58-ročného robotníka, ktorý ho obsluhoval. Muž vážnym zraneniam na mieste podľahol. Padajúca konštrukcia zranila aj ďalšieho stavbára.

 

22. 5. 2012 Na 57-ročného muža v Zemianskej Závade sa zrútil výťah z dvojmetrovej výšky. Do žilinskej nemocnice ho záchranári museli previezť vrtuľníkom. Muž z Považia mal vykĺbený bedrový kĺb, zlomeninu panvy a rebier.

 

5. 9. 2013 V Spišskej Novej Vsi spadol muž do výťahovej šachty po tom, čo sa otvorili dvere, ale výťah tam nebol. Pred sebou tlačil muž vozík s paletami a nevšimol si, že sa pred ním nachádza len štvormetrová šachta. Chlap utrpel otras mozgu a otvorenú zlomeninu predkolenia.

Prečítajte si tiež: