"V súvislosti s odstraňovaním následkov prietrže mračien spred niekoľkých dní bolo v obci potrebné použiť ťažkú hasičskú techniku," spresnila Farkasová s tým, že pomocou nakladača nánosy premiestňujú na korbu sklápača, aby mohla voda v prípade ďalšieho dažďa jednoduchšie odtekať.

Prácu na vyčistení vodných tokov potvrdil aj starosta obce Pichne Július Baník. Do prác sa počas šiestich dní zapojili profesionálni a dobrovoľní hasiči zo siedmich okolitých obcí, vodohospodári, Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) a tiež vojsko.

"Veľa práce aj s technikou nám pomohli OS SR, ktoré tu nasadili svojich ľudí, svoje stroje a títo nám pomáhajú prečistiť v extraviláne zanesené potôčiky a takisto pri čistení nánosov z hlavného toku rieky Pichňanka,"priblížil. Ako dodal, SÚC PSK bola v obci nápomocná pri spriechodňovaní mostíkov k jednotlivým domom, aktuálne už pracujú na vypĺňaní dier v asfalte miestnych komunikácií.

Prívalová vlna v piatok 19. júna zničila v obci Pichne približne kilometer hlavnej cesty, miestne komunikácie a poškodila ploty a dvory rodinných domov. Obci následne po osobnej obhliadke prisľúbili pomoc predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) a podpredseda PSK Jozef Lukáč. Obec zatopilo i v nedeľu 21. júna. Škody na obecnom majetku už voda nenapáchala, pod vodou sa opäť ocitli dvory a pivnice rodinných domov.

Pomoc pre Pichne vo výške 600.000 eur schválili v pondelok prešovskí krajskí poslanci. SÚC PSK má za vyčlenené peniaze zabezpečiť práce na poškodených cestách.

Povodne napáchali škody aj v iných obciach

 V obci Zubné v okrese Humenné upravujú koryto rieky Nechvaľka pred osadením provizórneho mosta. "Počasie sa nám trochu umúdrilo, situácia, čo sa týka rieky, sa stabilizovala," povedala pre TASR starostka obce Zubné Michaela Vasilenková s tým, že ťažiskom prác sú prípravy na osadenie provizórneho mosta, ktorý majú obci poskytnúť Ozbrojené sily (OS) SR.

Ako doplnila, strhnutý most spája obec s rekreačnou zónou a priemyselnou časťou. "Každý deň vznikne niečo, čo sa rieši. Už sme k tomu prizvali aj statika,"doplnila s tým, že príslušníci ženijného práporu z Michaloviec spolu s pracovníkmi Vodohospodárskeho podniku naďalej pripravujú pre osadenie mosta bezpečné lôžko. "Povodie Laborca spevňuje koryto rieku Nechvaľky a Udavy, pre ktoré sa tiež vyhlásil ten povodňový stupeň," dodala k aktuálne realizovaným prácam.

Ako pre TASR potvrdila riaditeľka komunikačného odboru ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, tank, ktorý má do Zubného pontónový most z Michaloviec priviezť, je aktuálne na ceste. Na východ smeruje zo ženijného práporu v Seredi.