Po návšteve pápeža na Lunika IX zavládli čudné spôsoby: Stačí pohľad a hneď vám to udrie do očí
17. 10. 2021, 7:15 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:47)
Znie to možno neuveriteľne, ale uplynul už mesiac od návštevy pápeža Františka na rómskom sídlisku Lunik IX v Košiciach. Mnohí očakávali, že po odchode Svätého Otca sa po niekoľkých dňoch všetko vráti do pôvodných koľají. Aká je teda realita?
Zdroj: dp
Zdroj: dp
Zdroj: dp
Galéria k článku
Hneď pri vstupe na sídlisko je jasné, že presklená zastávka MHD stojí na svojom mieste, rovnako aj obrovské kvetináče, hoci tie stále mnohým čakajúcim slúžia ako lavičky a sadajú do nich, čím ničia drobné kvety a zakrpatené tuje. V potoku sa povaľujú odpadky, stará školská taška a plastové fľaše.
Jedni robia bordel, druhí ho odpratávajú
Pri prejazde sídliskom sme si všimli prázdne klasické kontajnery, zato veľkokapacitné boli preplnené. Zvláštne v nich pôsobili plastové vrecia plné odpadkov. „Nemyslite si, že to lunikári tak balia odpadky. Upratovacie čaty ich v rámci aktivačných prác zbierajú do vriec. Každé ráno sa to tak robí, keby sa nerobilo, už by sme tu mali toľko odpadkov ako pred príchodom pápeža,“ tvrdí muž, ktorý údajne patrí medzi tých, ktorí upratujú odpad po neporiadnych susedoch.

Pod dozorom kamier
Dodal, že sídlisko monitorujú kamery v takom veľkom rozsahu, ako to v minulosti nebolo. „Predtým boli len pred a za úradom, pri škole a bytovke, kde sa kopil odpad. Teraz už ani netušíme, kde ich všade namontovali,“ hundre muž, ktorý nesúhlasí s fotografovaním a dokonca nechce prezradiť ani krstné meno. „Nadávali by mi, že stále sa mi niečo nepáči!“
Iná káva
Muž nám poradil, aby sme zašli pozrieť sa, ako to vyzerá pri bytovkách - kukuriciach. Skupina chlapov tam inštalovala elektrické rozvody. Na otázku, kedy budú hotové, jeden z majstrov povedal: „Najskôr až začiatkom novembra, skôr nie, je to tu komplikované. Predstava Rómov je taká, že to spravíme za dva dni, ale nie je to len tak!“ Obzrieme si okolie kukuríc. Na prvý pohľad je jasné, že toto je iná káva ako vstupná časť sídliska a okolie úradu. Tu je plno odpadkov, ktoré sa povaľujú po zemi, pričom klasické kontajnery sú úplne prázdne a hrajú sa s nimi deti.
Čítajte TU, aké nároky majú miestni, zahlasujte v našej ankete ►►►►►
Chceme domy
Pri kope kvádrov, odpadového dreva a starého nábytku, ktorý tam niekto doviezol, stojí skupina Rómov. Každý si vyberá, čo sa mu pozdáva. Fotografovanie sa im nepáči. „Radšej vybavte, aby nám tu postavili byty abo domy,“ kričí na nás muž z pavlače, ktorému pri nedávnom požiari údajne vyhorel byt. „Nemáte zvyšných päť eur?“ Opýtala sa žena stojaca neďaleko. Všimneme si na zemi povaľujúce sa letargické psíky. Na otázku, či zvieratá nie sú choré, okamžite príde ponuka, že nám ich predajú za dvadsať „korún“...

Veľká zmena
Pri odchode sa pristavíme pri saleziánovi Petrovi Žatkuľákovi (40), ktorý s miestnym chlapcom kosí trávnik pri vstupe do kostola. Na otázku, čo sa zmenilo na sídlisku po odchode pápeža, povie: „Veľa, najmä zmýšľanie miestnych ľudí. Učia sa hospodáriť s peniazmi, čo predtým nebolo. Oveľa viac ľudí nám začalo chodiť na sväté omše, dokonca aj majorita,“ pochvaľuje si kňaz. Okolo nás prejde matka s dvoma deťmi, ktoré sa vezú na odrážadlách. „Toto tu v minulosti nebolo, že by deťom kupovali hračky. Za lacnejší peniaz si ich zoženú na predajných portáloch z druhej ruky. Toľko bicyklov, koľko tu vidím denne, som v minulosti nenarátal za celý rok. Myslím, že slová pápeža Františka u niektorých padli na úrodnú pôdu,“ povie s nadšením. Zberáme sa na odchod, deti z miestnej školy, ktoré cestou stretávame, nám mávajú na pozdrav...