Reklama

Lekári ešte z tejto nemocnice po výpovediach neodišli a už je tu vážny problém: Pacienti zúria!

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Bude mať kto liečiť pacientov v prešovskej nemocnici? Tretina lekárov z tohto zdravotníckeho zariadenia podala výpovede. No ešte ani neodišli a už pacienti kriticky hodnotia situáciu v nej. Vravia o zlom prístupe.

Vedeniu Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove bola do konca septembra doručená hromadná výpoveď 152 lekárov, čo predstavuje zhruba tretinu z evidenčného stavu lekárov. "Pre pracovníkov, ktorí podali výpoveď, začína od 1.10.2022 plynúť dvojmesačná výpovedná lehota," riaditeľ zdravotníckeho zariadenia Ľubomír Šarnik. Podľa neho nasledujúce 2 mesiace vedenie nemocnice v spolupráci s ministerstvo zdravotníctva "využije na to, aby od  1.12.2022 nedošlo k obmedzeniu zdravotnej starostlivosti." Ako plánujú toto zabezpečiť neuviedol. 

Lekári ešte ani neodišli, no pacienti nemocnice kritizujú pomery, ktoré tam vládnu. "Dcéra mala silné bolesti brucha. Netušili sme, o čo ide. Na chirurgickej pohotovosti jej odmietli urobiť sono a povedali jej, že si ho má vybaviť po vlastnej linke u svojho lekára," vravela nám Jana z Veľkého Šariša (okres Prešov). Keďže bolesti neustupovali, poslúchla radu záchranára a  vyhľadala pomoc v súkromnom nemocničnom zariadení v susednom kraji. Bola prekvapená príjemným prostredím,  vľúdnym prístupom a ochotou. Tam ju objednali na chirurgický zákrok na odstránenie žlčníka. 

Takéto šťastie však nemal mladý muž z Prešova, ktorý sa takisto sťažoval na bolesť brucha. Podľa rodinných príslušníkov Jozefa (†36) z prešovskej pohotovosti poslali domov a tam zomrel na akútnu pankreatitídu. Podobne dopadol iba pár dní po ňom ďalší muž. Niektorí zamestnanci nemocnice tvrdia, že na chirurgickej pohotovosti v zmysle interných pokynov nevykonávajú niektoré vyšetrenia. Na tieto informácie riaditeľ zareagoval iba stroho a konkrétnu odpoveď na naše otázky sme nedostali: "Pohotovostné služby sú zabezpečované tak ako doteraz. Žiadne vami uvádzané interné pokyny nie sú vydané."  

Riaditeľ Šarnik však úplne odignoroval otázku, z akých dôvodov sa na traumatologickom oddelení nemocnice odsúvali operačné zákroky zlomenín. Vieme totiž o prípade, kedy zlomeniny ramien po úraze operovali po štyroch dňoch a druhú ruku po ôsmich dňoch od úrazu. 

 

Domáhajte sa svojich práv

Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti ak sa pacient domnieva, že sa jej neposkytla zdravotná starostlivosť správne alebo sa domnieva, že iné rozhodnutie ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti alebo služieb súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti je nesprávne, má právo požiadať poskytovateľa o nápravu; žiadosť sa podáva písomne.

V zmysle toho istého zákona neodkladná zdravotná starostlivosť sa poskytuje osobe pri náhlej zmene jej zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje jej život alebo niektorú z jej základných životných funkcií, bez rýchleho poskytnutia zdravotnej starostlivosti môže vážne ohroziť jej zdravie, spôsobuje jej náhlu a neznesiteľnú bolesť, ktorej bezprostredné neliečenie by mohlo viesť k ohrozeniu jej života alebo zdravia, alebo spôsobuje náhle zmeny správania a konania, pod ktorých vplyvom osoba bezprostredne ohrozuje seba alebo svoje okolie. 

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Ingrid Timková

Redaktorka
Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.