Video zachytáva správanie praktickej sestry (zdravotného brata), ktorý pracuje na oddelení urgentného príjmu (OUP). „V piatok v presne nezistenom čase bol v internej ambulancii, ktorá je súčasťou oddelenia urgentného príjmu ošetrený muž. Keďže po hygienickej stránke nebol úplne v poriadku, bolo ho potrebné po opustení ambulancie vyprevadiť na nádvorie nemocnice," hovorí náš zdroj (jeho celé meno máme v redakcii).

Ťahal ho ako poleno

Na videu je plačúci pacient, ktorý sedí na podlahe a celý sa trasie, vedľa neho je položená barla, v ruke drží objemnejšiu igelitovú tašku. „Napriek tomu, že neďaleko neho je vozík resp. lôžko na prevoz pacientov, zdravotník, ktorý k nemu príde s tým, že mu pomôže, chytí muža za jednu ruku a ťahá ho po dlhej chodbe smerom k východu. Súčasne s ním vlečie aj barlu, ktorá sa zasekla pod nešťastníkom. Pacient niečo namietal, rovnako, ako osoby, ktoré nakrúcajú video, ale zdravotný brat nič nehovorí, len nešťastníka ťahá ďalej držiac ho za ruku," popisuje odosielateľka videa, ktorá tvrdí, že v nemocničných kuloároch sa šušká kadečo. „Zodpovední chcú udalosť ututlať, aj preto sa od piatka nič neriešilo až v pondelok, keď začalo vyšetrovanie iniciované vedením nemocnice," tvrdí zdroj.

Viac fotografií nájdete TU >>>

Rôzne prípady

V stanovisku UNLP sa uvádza, že zdravotníci sa na urgentných príjmoch neraz stretávajú s rôznymi prípadmi, asociálnym a neprispôsobivým či dokonca agresívnym prístupom rôznych pacientov. "V každom prípade je však povinnosťou zdravotníka zvládnuť takúto situáciu profesionálne, primeraným a etickým spôsobom. A pokiaľ si to okolnosti vyžadujú, aj za asistencie ochranky či polície. Uvedený prípad medzi také rozhodne nepatril", informuje hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Čítajte TU reakcie šéfky Asociácie na ochranu práv pacientov a rezortu zdravotníctva >>>