Tip na článok
Tip na článok

Otestujte sa: Poznáte filmy zo zlatého fondu slovenskej kinematografie?

Emília Vášáryová patrila a patrí medzi najkrajšie česko-slovenské herečky. Mnohí muži išli na nej oči nechať. Spolu so sestrou Magdou boli režisérmi najžiadanejšie hviezdy.
Foto: Picasa

8.6. 19:00 Pamätníci zvyknú s láskou spomínať na filmy, ktoré vznikli v časoch, keď režiséri často riešili dilemu, koho majú obsadiť do hlavnej úlohy. Nebolo to preto, že by bolo málo hercov, práve naopak. Čo meno, to veľká herecká hviezda a filmová legenda. Vedeli by ste vymenovať naozajstné filmové skvosty a naše najjagavejšie hviezdy strieborného plátna?

1/10 Vo filme nakrútenom podľa divadelnej hry Petra Karvaša hrá matku Vilmu Kubišovú herečka Hana Meličková. Aký je názov filmu?

2/10 V jednom z obľúbených slovenských filmov vytvorili zamilovaný manželský pár Pirina a Sašku, Štefan Kvietik a Emília Vašáryová. O ktorej dráme hovoríme?

3/10 Kto by nepoznal klasické dielo Kubo, kde sa v hlavnej úlohe prostoduchého dedinského hlupáčika predstavil Jozef Króner. Viete, kto ho režíroval?

4/10 Herečka Emília Vášáryová vždy patrila medzi najobsadzovanejšie slovenské herečky. Často hrala úlohy kde sa o jej priazeň bili dvaja nápadníci. Ktorí herci boli kvôli krásnej Milke „veční“ filmoví sokovia v láske?

5/10 Spomeniete si na starú slovenskú komédiu z roku 1958 o troch nerozlučných kamarátoch? Emila, Vrabca a Miša (Marián Kleis st., Anton Mrvečka a Ivan Mistrík) drží spolu obrovská vášeň k tipovaniu. V ktorom filme si zahrala táto trojica?

6/10 Baladická novela spisovateľky Margity Figuli sa stala predlohou filmu v ktorej sa v roli sokov v láske predstavili Juraj Kukura a Michal Dočolomanský. Spomeniete si na názov filmu, ktorý je zhodný s dielom z povinného čítania?

7/10 Príbeh rodiny Svrčinovcov sa vinie dejom slovenského vojnového filmu režiséra Paľa Bielika. Dej sa odohráva počas Slovenského národného povstania. Uhádli ste o ktorom filmovom skvoste je reč?

8/10 Vianoce si nevieme predstaviť bez jednej obľúbenej slovenskej filmovej rozprávky. Režisér Juraj Jakubisko ju nakrútil na motívy rozprávky bratov Grimmovcov. Spomenuli ste si na jej názov?

9/10 Režisér Dušan Rapoš obsadil vo filme … do hlavných úloh Mariána Zednikoviča a českú herečku Zuzanu Bydžovskú. Česko-slovenská dvojica si zahrala úlohu manželov. Rozpamätali ste sa na názov filmu?

10/10 Poznáte filmové spracovanie historického príbehu o vzniku najslávnejšieho diela Majstra Pavla z Levoče - Oltára sv. Jakuba? Koho režisér Vladimír Bahna obsadil vo filme Skrytý prameň do úlohy chýrečného neskorogotického rezbára a sochára?

Hrať znova Ďalšie kvízy
PlusTV

Váš názor nás zaujíma

Zúčatnite sa užívateľského testu!

Vyjadrite svoj názor na naše weby.

Zapojiť sa do testu

Zaberie Vám to len 5 minút.