Oslavy na Dukle budú stáť milión eur: A pár metrov chodníka nemá kto opraviť. Aha, ako vyzerá!
28. 9. 2024, 7:00 (aktualizované: 28. 9. 2024, 9:40)
K najvýznamnejšiemu pamätníku na najväčšie krvavé boje počas druhej svetovej vojny vedie chodník pripomínajúci tankodrom! Nikto sa nehrnie do jeho opravy a kompetentní si tento problém prehadzujú ako horúci zemiak. A návštevníci Dukly musia od parkoviska kráčať po rozpadnutom asfalte a jamách.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Chodník, ktorý nepatrí nikomu! Alebo lepšie povedané - žiadna inštitúcia sa k nemu nehlási, nikto ho nechce do správy. A rukojemníkmi tohto stavu a sporu medzi kompetentnými sú návštevníci pamätníka Karpatsko-dukliansku operáciu (KDO). Od parkoviska vo Vyšnom Komárniku (okres Svidník) k národnej kultúrnej pamiatke Dukla - Pamätníku československého armádneho zboru postaveného v roku 1949 vedie chodník vybudovaný pred desaťročiami.
O jeho údržbu sa roky nikto nestará. Rovnako ani o zábradlie vedúce popri chodníku, ktoré by mohlo poslúžiť ľuďom, ktorí sa ťažšie pohybujú. No je také vykrivené a zhrdzavené, že sa o neho nikto neopováži ani dotknúť. Chýba aj osvetlenie cestičky, nefunkčné stĺpy tam bez svetiel stoja ako memento nečinnosti tých, ktorí sa majú o verejný priestor starať.

Na tento problém už roky upozorňuje krajský poslanec Ján Vook zo Svidníka, ktorý tak robí ešte od svojich študentských čias. Nepáči sa mu, že roky na jeho apel kompetentní nereagujú. “Teraz vláda vyčlenila milión eur na oslavy. Nehodnotím, či je to veľa alebo málo. Úprimne poviem, nepáči sa mi, že politici prídu, nahádžu sem vence a idú preč. Doteraz tu za roky rokúce návštevníkom osláv, ktorí si prišli uctiť pamiatku padlým, nedokázali podať ani deci vody. Ľudia by si zaslúžili, aby sa peniaze vyčlenili nielen na oslavy raz do roka, ale aby sa investovalo napríklad do toho rozpadnutého chodníka, ktorý slúži návštevníkom celý rok."
Karpatsko-duklianska operácia
- Operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na Dukle na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944 bola útočnou.
- Jej úlohou bolo spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami.
- Bola jednou z najväčších horských bitiek 2. svetovej vojny.
- Po potlačení povstania do hôr stratila svoje opodstatnenie a bola ukončená.
- Počty mŕtvych a ranených presiahli 50-tisíc.
Na chodníku sme pristihli rodinku z Myjavy. “Ten chodník a to zábradlie je ešte krajšie,” smiali sa Emília (63) a Zdenko (66) Šimekovci z Myjavy, ktorí si prišli spolu s kamarátmi zo Svidníka pozrieť pamätník. “Na budúci týždeň tu bude celá generalita. Aj deduško nášho vnúčika. Oslavy majú stáť milión eur. A na toto už nevedeli nájsť 500 eur, aby natreli to zábradlie,” pýtali sa. No zároveň uznali, že pamätník aj jeho okolie je ukážkovo udržiavané.
Chodník nikoho
Ani štát ani samospráva sa k chodníku nehlásia. Malá obec, v katastri ktorej chodník stojí, túto nehnuteľnosť nemá v majetku a zo svojho chabého rozpočtu nemôže vyčleniť peniaze na jeho opravu. Cestári štátni aj krajskí tvrdia, že sa ich tento problém netýka. “Slovenská správa ciest nie je správcom tohto majetku,” tvrdí hovorca Lukáš Trepáč.
Cestu na poľskú hranicu spolu s chodníkom, zábradlím a stožiarmi osvetlenia postavili v roku 1984. Cestnú komunikáciu na tento medzinárodný koridor spravujú štátni cestári, ale bez spomínaného chodníka, ktorý nie je majetkovo vysporiadaný.
Ministerstvo obrany pripravuje na budúcu nedeľu na Dukle veľkolepé oslavy 80. výročia bojov KDO. Chystá dokonca aj priamy prenos vysielania relácie O päť minút dvanásť z vyhliadkovej veže na Dukle či prelet leteckej techniky. Chýbať nebude historický tábor, ukážky zbraní a lietadiel, možnosť strieľať z originálnych zbraní. Pre VIP návštevníkov pripravili dobový stan s posedením či catering z historickej poľnej kuchyne pre 1000 hostí. VIP budú mať pripravený osobitný vchod.
Chystá sa aj presun kolóny historických vozidiel, vystúpenie Kandráčovcov. Divákov potešia aj statické a dynamické ukážky ozbrojených síl, prezentácia poštovej známky pri príležitosti výročia, showprogram čestnej stráže, ukážka boja z blízka, vojenský guláš pre verejnosť a chlieb s masťou. Na mieste pre príchod verejnosti budú kontrolné rámy (zátarasy).
Pamätník na Dukle
Pamätník československého armádneho zboru postavili v roku 1949.
Je súčasťou a dominantou národnej kultúrnej pamiatky na Dukle.
Spolu s obradnou sieňou je vysoký 28 metrov.
Pri príležitosti 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie umiestnili v areáli umeleckú kópiu pôvodnej sochy čs. vojaka.
Súsošie Žalujem premiestnili do zmodernizovaných priestorov vyhliadkovej veže Dukla.
Na kolonáde vedúcej k pamätníku sú umiestnené bronzové tabule, na ktorých sú vygravírované mená 1256 padlých vojakov – príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR.
Súčasťou pamätníka je pamätný cintorín, kde je pochovaných 565 príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie.