Po opakovaných testoch vo štvrtok (28. 5.) a v piatok (29. 5.) sa tam nevyskytol žiaden nový prípad.
"Všetkých 53 ľudí, ktorí sa nachádzali v karanténnom mestečku, bolo dvakrát po sebe negatívne testovaných a tým pádom ho vlastne dnes môžeme doslova zrušiť. Dúfajme, že ho naozaj zrušíme už natrvalo. Budeme monitorovať situáciu aj naďalej, aby sme do budúcnosti predišli takejto epidémii,"uviedla Renáta Hudáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi.

 

Podľa člena permanentného krízového štábu Petra Polláka celkovo v rámci vojenskej operácie Karusel na Slovensku otestovali viac ako 9000 Rómov vo viac ako 290 lokalitách.

"Z celkového počtu otestovaných bolo 143 pozitívnych, 72 z nich bolo v Žehre, čo je viac ako polovica všetkých pozitívnych Rómov. Som úprimne rád, že sa nám podarilo zvíťaziť nad COVID-19 v Žehre. Veľká vďaka všetkým, ktorí sa na tom podieľali,"povedal Pollák s tým, že najvyšší počet pozitívne testovaných - 33, zaznamenali v Žehre 15. apríla.

Vojenskú asistenčnú operáciu Karusel spustili 3. apríla v Jarovniciach a 5. apríla v Žehre. Úlohou vojakov bolo odoberanie vzoriek výterovými setmi pre testovanie a retestovanie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.