Kolegami  jeho odchod otriasol a nedokážu sa z neho spamätať. Na stránke HZS Vysoké Tatry zverejnili smutný odkaz. “S hlbokým zármutkom sme prijali správu, že nás dňa 28. 11. 2021 vo veku 57 rokov navždy opustil náš dlhoročný kolega, obetavý záchranár a kamarát npor. Marián Červienka. Bol to človek s veľkým srdcom, ktorý s plným nasadením, profesionalitou a ľudským prístupom pomáhal v horách a zachránil nejeden ľudský život. Žiaľ, ten jeho túto nedeľu vyhasol,” napísali záchranári.

Z Levíc do Tatier

Rodák z Levíc si zamiloval štíty hôr už ako stredoškolák, keď mu učarovalo horolezectvo až tak, že založil miestny horolezecký klub IAMES. Hoci neskôr zakotvil v Smokovci, na pravidelné stretávky s členmi klubu týždeň pred Vianocami na Chate pod Ďumbierom vždy prišiel. Tento rok sa ho už kamaráti, bohužiaľ, nedočkajú...

Viac fotografií otca a syna nájdete TU ►►►

Horolezecké úspechy

Červienka bol v roku 1997 členom himalájskej expedície na ôsmy najvyšší vrch sveta Manaslu 8 163 m n. m., na vrchol však nevystúpil. Jeho horolezeckým úspechom bol v roku 1998 výstup na štrnástu najvyššiu horu Zeme, Šiša Pangma 8 027 m n. m.  v rámci vojenskej expedícia do Nepálskych Himaláji spolu s Erikom Bizoňom, Jozefom Jandom, Jánom Matlákom, Milanom Smilkom a Vladimírom Švancárom. 

Z dobrovoľníka profesionál

Marián pôsobil v Horskej záchrannej službe v Tatrách od roku 2005. V začiatkoch bol dobrovoľným členom, neskôr vstúpil do radov záchranárov ako profesionál.

Čítajte TU o rodinnej tragédii, ktorá poznačila rodinu Červienkovcov ►►►