KAUZA Chodník korunami stromov rozžiarilo 55 000 svetielok: Zhasnite! Žiadajú ochranári
26. 1. 2022, 6:15 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:58)

Atrakciu známu ako Chodník korunami stromov v Bachledovej doline napriek tomu, že je v druhom stupni ochrany prírody, na hranici medzi dvoma národnými parkmi - Tatranským a Pieninským, správca v polovici januára osvetlil takmer 55-tisíc svetielkami. V takomto režime bude fungovať do konca zimnej sezóny, tri dni v týždni, v čase od šestnástej do dvadsiatej prvej hodiny.
Zdroj: archív Bachledka Ski & Sun
Zdroj: archív Bachledka Ski & Sun
Zdroj: archív Bachledka Ski & Sun
Galéria k článku
Pozdravujem, pracujem na materiáli o Chodníku korunami stromov. Poprosím vás o vyjadrenie a zároveň o poskytnutie fotografií a videí. Vďaka.
Kedy tento nápad - "vysvietiť" atrakciu vznikol, kto s ním prišiel a prečo práve v takejto podobe, aj s ohľadom na to, že chodník sa nachádza v druhom stupni ochrany prírody medzi Tatranským a Pieninským národným parkom.
Nápad vznikol ako záchrana strediska pred vplyvom likvidačných protipandemických opatrení, ktoré majú za následok drastický úbytok turistov, zamestnávame v sezóne stabilne 160 zamestnancov a tiež ako súkromný subjekt bežne financujeme všetky investície bankovými úvermi a táto aktivita nám má pomôcť sa pozbierať z posledných dvoch rokov, kedy sme ako spoločnosť končili v červených číslach. Samozrejme si uvedomujeme pohľad ochranárov, no celé nasvietenie sme si odkomunikovali s odborníkmi, riešili sme intenzitu svetla, prevádzkovú dobu atď. Nesúhlasíme s ich vyjadreniami, že sme porušili zákon o ochrane prírody. Nakoľko sme presne ako zákon stanovuje požiadali ešte pred spustením o stanovisko príslušný orgán životného prostredia o vyjadrenie/vydanie súhlasného stanoviska, nakoľko sa atrakcia nachádza v zastavanom území podľa územného rozhodnutia obce Malá Franková v urbanizovanom území existujúceho lyžiarskeho/horského strediska a osvetlenie je na už povolenej a prevádzkovanej atrakcii Chodník korunami stromov (chodník korunami stromov, reštaurácia panoráma, apartmány panoráma) nemalo nám životné prostredie ku čomu vydať súhlasné stanovisko. V okolí sa bežne prevádzkuje večerné lyžovanie s obrovskou intenzitou svetelného žiarenia a do 21:00, v našom stredisku prebieha úprava zjazdoviek snežnými pásovými vozidlami, rovnako zasnežovanie lyžiarskych tratí, disponujeme právoplatným povolením na prevádzku kabínkovej lanovej dráhy do 22:00, ktorá taktiež využíva kvôli bezpečnosti osvetlenie dráhy lanovky. Prevádzkové hodiny atrakcie sú len 3x do týždňa, počas zimnej sezóny a len do 20:30 a teda v rovnakom čase, ako iné existujúce zdroje osvetlenia, takže je irelevantné hovoriť o tom, že prevádzkujeme atrakciu v čase nočného kľudu alebo že zhoršujeme existujúci stav. Atrakcia nevytvára silný svetelný smog, jedná sa o jemné osvetlenie s nízkou intenzitou svetelného žiarenia.
Zatiaľ čo časť verejnosti je nadšená touto myšlienkou našli sa aj odporcovia z radov ochranárov i laikov, ktorým sa nasvietenie nepozdáva, hovoria o svetelnom smogu. Prosím, konzultovali ste svoj zámer s ochranármi a ďalšími inštitúciami, ktoré by sa mali k tomu vyjadriť v rámci schvaľovacieho procesu? Ak ste to nekonzultovali, tak prečo?
Konzultovali sme to s orgánmi, ktoré nám v schvaľovacom procese ustanovuje zákon, samozrejme sme sa radili aj s odborníkmi na túto problematiku. A máme za to že :
- trvalý výskyt (trvalá prítomnosť, úkryty, nocovanie, potrava) v zime majú v dosahu zdroja najmä raticová zver, malé šelmy, lesné druhy vtákov, sú to živočíchy, ktoré pomerne dobre tolerujú prítomnosť a aktivity človeka (sú bežné aj v biotopoch okolo urbanizácie, sídiel, dopravy a ich vplyvov)
- trvalý výskyt citlivejších alebo vzácnejších druhov sa tu nepredpokladá (medveď, rys, vzácne dravce), lebo využívajú odľahlejšie komplexy lesa v pohorí, v zime viaceré nie sú aktívne - zimujú a hibernujú (napr. medveď, netopiere, obojživelníky, plazy), zimujú v teplejších oblastiach (niektoré vtáky) - nový zdroj ich neohrozuje
- zo vzácnejších druhov je hrebeň migračným koridorom vlka dravého - súčasť lovného biotopu, výskyt je možný aj v zime aj vo večerných hodinách, ide o veľmi mobilný druh, ktorý má veľké teritórium a v prípade bodovej prekážky (napr. rušivý zdroj) využije iné trasy (priestor celého hrebeňa + svahy)
- zámer neohrozuje rozmnožovanie živočíchov, v zime neprebieha hniezdenie a vyvádzanie mláďat vo vonkajšom prostredí (u niektorých druhov len v brlohoch, kde nie je vplyv), nehrozí opustenie miest významných pre reprodukciu
- prenos znečistenia na veľké vzdialenosti (napr. hrebeň Belianskych Tatier) vo vzťahu k živočíchom je irelevantný
- zdroj svetla (veža) bude viditeľná z bezlesných častí hrebeňa, z pohľadu lesných porastov bude vplyv len v bezprostrednej blízkosti, vo väčšej vzdialenosti zaniká, osvetlený chodník je v korunách ihličnanov, čo tlmí prenos svetla do okolia a smerom k zemi
možný vplyv na krajinu:
- svetlo nebude viditeľné z pohľadu údolí pod hrebeňom, bránia tomu svahové a hrebeňové porasty a terén, viditeľné bude z väčšej diaľky a vyšších stanovíšť, bude súčasťou už existujúceho zdroja, ktorým je celé stredisko
Kedy si môžu návštevníci pozrieť a prejsť sa osvetleným Chodníkom? Momentálne 3 dni v týždni, utorok, piatok, nedeľa.
Kto je autorom projektu nasvietenie a koľko žiaroviek v rámci neho bolo použitých? Projekt vznikol v spolupráci s partnerom DECOLED SK s.r.o.
Uvažuje prevádzkovateľ, správca atrakcie o nejakej ďalšej novinke? Momentálne nie.
Aké sú zatiaľ reakcie ľudí a koľko návštevníkov si pozrelo neobyčajú atrakciu? Reakcie ľudí sú rôzne, no väčšina je nadšená a návštevníkov rátame v stovkách. Samozrejme sa nájdu aj tí, ktorí s projektom stotožnení nie sú.