SLOVENSKÝ RAJ: Na chodníkoch pod rebríkmi sú občas hodinové fronty. Dôvod vás poriadne prekvapí
6. 9. 2020, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 19:12)

Zdroj: archív
Prvá polovica septembra má byť ako stvorená na výlety do prírody. Riaditeľ Slovenského raja hovorí, že ich národný park je najkrajší práve v tomto ročnom období, kedy je tu pokoj a zápachy, pokiaľ sú turisti disciplinovaní, nehrozia. Výnimkou môže byť roklina Suchá Belá, kde sa to občas zasekne.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil je presvedčený, že záujem turistov o túto lokalitu podnietilo aj to, že majú veľmi hustú sieť turistických chodníkov. "Práve vďaka tomu, problém sociálneho diskomfortu, nemáme. Je pravda, že iná situácia je v roklinách. V Suchej Belej počas pekných dní, v čase vrcholiacej letnej sezóny, prídu turisti k Misovým vodopádom a tam sa "zaseknú". Na rebríky čakajú hodinu a niekedy aj viac," hovorí Tomáš Dražil.
Selfie, video, prenos...
Dôvody veľmi dobre pozná. "Zápchy a zdržanie spôsobujú najmä milovníci selfie. Aj preto apelujem na turistov, keď vidia, že sa vytvára rad, aby si nerobili selfičká a videá. Ak už naozaj nevedia bez toho byť, nech si cvaknú maximálne jeden záber a pokračujú ďalej!"
Zdroj: Peter Ličák
Najnavštevovanejšou roklinou Slovenského raja je aj toto leto roklina Suchá Belá.
Spachtoši nemajú šancu
Šéf správy parku ďalej radí, ako sa vyhnúť zápcham. "Odporúčam privstať si, a na túru ísť okolo šiestej, prípadne siedmej, ôsmej a tak sa vyhnuť návalu v roklinách. Zápchy trvávajú väčšinou od desiatej do jednej. Vybrať sa do roklín popoludní určite neodporúčam menej zdatným turistom a rodinám s deťmi. Mnohí si neuvedomujú, že túry trvajú 4 - 5 hodín. Občas mám pocit, akoby ľudia zabudli na to, že sa potrebujú aj vrátiť. Preto je naozaj zarážajúce, keď naši chlapci stretnú zaspatého turistu a ten im o štvrtej popoludní zahlási, že ide na túru! Chlapci z horskej služby potom "zbierajú" týchto oneskorencov po celom Slovenskom raji a odprevádzajú ich domov," nešetrí kritikou. Dodáva, že v prípade veľkého množstva turistov v Suchej Belej, stačí sa vybrať na iné pekné miesto, kde nie je nával, napríklad na Kláštorisko, do Prielomu Hornádu a iných lokalít.
Korona poznačila návštevnosť
"Musím povedať že táto letná sezóna je veľmi nerovnomerná. Vplyv koronakrízy je veľký. V máji a júni sme u nás zaznamenali obrovský prepad návštevnosti. Júl a august boli lepšie, situácia sa stabilizovala aj vďaka peknému počasiu. Ľudia sú naozaj všade. Odporúčam rozložiť si dovolenku aj na september, kedy je v Slovenskom raji nádherne. Vtedy je tu oveľa pokojnejšie a vďaka jesenným farbám sú výhľady oveľa krajšie a čakanie na rebríky určite nehrozí," láka turistov na mimosezónnu návštevu.
Zdroj: M. Kalina
Slovensky raj - Ferrata Kyseľ.
Prim hrajú domáci
Tomáš Dražil vie, že minuloročnú rekordnú návštevnosť nedoženú, ale nesťažuje sa. "Vlani v júni navštívilo Suchú Belú 15-tisíc ľudí, tento rok necelých 5- tisíc. Ferrata Kyseľ si udržiava dennú návštevnosť asi 150 ľudí, hoci aj tu cítime pokles. Čo sa týka skladby návštevníkov podľa národnosti, dominujú Slováci, Česi a Poliaci," vraví. "O turistoch z exotickejšich krajín tento rok nechýrujeme. Neprišli ani hostia z Izraela, ktorých sme tu mali vždy požehnane. Som presvedčený, že cestu z "ďalekého sveta" k nám skomplikovali obmedzenia kvôli korone, ale aj výpadky letov."
Zdroj: Peter Olekšák.
Tomašovský výhľad.
Vlaňajší rekord nezdolajú
Riaditeľ správy parku vie, že stratu nedoženú, ani keby bol september mimoriadne pekný a priaznivý. "Nebude sa to dať, keďže uplynulý rok navštívilo Slovenský raj 700-tisíc ľudí. Lákajú ich k nám nielen nádherné miesta, ale aj novinky. Máme najhustejšiu sieť cyklochodníkov a každý rok pribúdajú ďalšie - v roku 2018 to bolo 50 kilometrov. Máme nový návštevný poriadok, trasy pre jazdu na koni. Zakladáme si na tom, že je to hlavne o turistike a spoznávaní panenskej autentickej prírody, či už z konského sedla alebo z bicykla. Nie som zástancom atrakcií v štýle lunaparkov," zdôrazňuje Tomáš Dražil.
Dovolenka u "konkurencie"
Stihol však pochváliť disciplinovanosť turistov. "S čistotou a odpadkami je to lepšie ako po iné roky, hoci sa nájdu aj neporiadni turisti. Po a pred sezónou spolu s dobrovoľníkmi a skautmi každý rok upratujeme to, čo tam nechali," uzavrel Dražil, ktorý prežil tohtoročnú dovolenku v Banskej Štiavnici.