Ak sa náhodou niečo v skladoch objaví, okamžite sa to vraj rozchytá.

Mini a maxi

"Súčasti výstroja sú dosť často pre mňa a mnohých mojich kolegov nepoužiteľné. Sú buď v „mini“ alebo v nadrozmerných veľkostiach,“ sťažuje sa vojak, ktorý si želá ostať v anonymite. „V minulosti sa vo výstrojnom sklade dalo občas nakúpiť nielen oblečenie a obuv, ale aj uteráky, posteľné plachty či spacáky. Teraz musím mať obrovské šťastie na niečo natrafiť. Samozrejme, predtým musím poprosiť ľudi zo skladu, aby mi dali echo. Ide mi to na nervy, aby som stále riešil tieto prkotiny,“ hovorí ďalší vojak.

Namiestov bodov peniaze

Muži netaja, že radšej by prijali peniaze v hotovosti a za tie by nakupovali napríklad v army shopoch alebo na internetových burzách. „Aj teraz som tam častým zákazníkom, bohužiaľ, spodnú bielizeň som nútený nakupovať takto „pokútne“ za vlastné peniaze, obávam sa však, že na základe novelizovaného zákona, ktorý upravuje podmienky nosenia uniforiem neviem, či sa tam ešte k niečomu dostanem," hnevá sa ďalší z trojice vojakov. "Štve ma, že mám plno výstrojových bodov, ktoré však neviem využiť. Ak nadriadení sledujú, ako sme ustrojení, tak nech sa starajú aj o to, odkiaľ máme vziať tie handry!"

Vojakov hnevá pracné zháňanie výstroja. (ilustračný záber)
Vojakov hnevá pracné zháňanie výstroja. (ilustračný záber)
Zdroj: archív

 

Dlhodobý problém

Zaujímalo nás, či sa oficiálne sťažovali kompetentným. „To potrebujú počuť od nás? Veď sú tam ľudia, ktorí majú na starosti zásobovanie armádnych skladov. Nech to riešia, alebo nech zmenia tento nefunkčný systém." Mizéria s výstrojom podľa ich slov nie je nič nové. "Vojaci, ktorí slúžia desiatky rokov nám povedali, že vždy bol problém s nakupovaním za body. Mohli s nimi akurát tak tapetovať steny,“ uzavrel vtipne.

Aktuálna situácia v hlavnom sklade v Nemšovej.
Aktuálna situácia v hlavnom sklade v Nemšovej.
Zdroj: archív MO SR

 Všetkého je dostatok?

Ministerstvo obrany SR odmieta tvrdenia, že profesionálni vojaci nemajú k dispozícii výstrojné súčiastky. "Za posledných tri a pol roka, bolo do tejto oblasti investovaných 40 miliónov eur a rezort obrany rovnako pristúpil k ďalším opatreniam, aby sa zamedzilo zneužívaniu vojenských rovnošiat a tiež obchodovaniu s nimi, k čomu v minulosti často dochádzalo," uviedla pre Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Spresnila, že v hlavnom výstrojnom sklade v Nemšovej a v ďalších 19 skladoch sú k dispozícii všetky veľkosti a druhy výstrojných súčiastok, ktoré si profesionálni vojaci môžu zakúpiť. "Ak chýba nejaká veľkosť, nie je problém ju zabezpečiť."

Inzerát zo známeho predajného portálu.
Inzerát zo známeho predajného portálu.
Zdroj: screenshot

 Kšeftovanie s výstrojom

Zo zdroja blízkeho rezortu sme sa dozvedeli, že najviac kričia tí, ktorí nakupovali výstroj nie pre vlastnú potrebu, ale na biznis. „Pozrite si známy internetový portál a uvidíte koľko ľudí tam predáva úplne nové vojenské oblečenie, obuv a podobne.“ Zavolali sme dvom inzerentom „Čo je na fotografii, je len časť z toho, čo môžem ponúknuť,“povedal jeden z nich. Nezabudol zdôrazniť, že musíme si prísť pre tovar osobne a platiť v hotovosti. Rovnako sme pochodili aj u druhého predávajúceho. V obidvoch prípadoch sme vyjadrili obavu, či tovar nie je vyrobený zo zdraviu škodlivých materiálov. Obaja chlapi rozptýlili naše obavy tvrdením, že sú profesionálni vojaci a nosia rovnaký výstroj.

Bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Pavel Macko (vľavo) hovorí, že ozbrojené sily majú s výstrojom problémy dlhodobo.
Bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Pavel Macko (vľavo) hovorí, že ozbrojené sily majú s výstrojom problémy dlhodobo.
Zdroj: archív P.M.

 

Maskáče namiesto rovnošaty

Bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Pavel Macko tvrdí, že ozbrojené sily majú s výstrojom problémy dlhodobo. Už mnoho rokov vojaci dostávajú výstrojné body. Ak teda za desaťročie vydáte napríklad body za 20 miliónov, ale v skutočnosti dáte do rozpočtu len pár miliónov na nákup výstroje, niekde sa to musí prejaviť. MO síce v poslednej dobe nakúpilo viac výstroje, ale po tej sa len zaprášilo. Naviac, veľa sa dalo do vystrojenia vojakov na prehliadku a misií, vrátane Pobaltia. Momentálne možno vojaci vedia za body nakúpiť časť poľnej rovnošaty, ale je obrovský problém zohnať klasickú uniformu. Je kuriózne, že keď exprezident udeľoval bojovú zástavu útvarom, niektoré jednotky nastúpili v poľnej rovnošate (tzv. v maskáčoch - poznámka redakcie), keďže klasickú nezohnali!“

Článok pokračuje na ďalšej strane. Prečítajte si, koľko stoja napríklad ponožky a aká je hodnota bodu?