Na veľmi netradičný počin poukázal web ONline Bardejov. Zo zverejnených záberov je jasné, že krásu Kláštornej bašty zatienila montovaná stavba miestnej kaviarne a novovybudovaný (ako ho nazvali) prílepok, teda prístavba kláštora. Ten je aktuálne v rozsiahlej rekonštrukcii hradenej z európskych peňazí. 

"Avizované očistenie budovy kláštora o prílepky bolo realitou, pribudla však nová - ešte masívnejšia prístavba. Tomu sa vraví gól do vlastnej brány. Mesto Bardejov na jednej strane búra stavby, aby vymodelovalo rozprávkové hradby, na druhej strane - ruka v ruke so súkromným sektorom a s požehnaním Pamiatkového úradu v Prešove, zatienilo historický objekt - Kláštornú baštu," informuje regionálna stránka.

Autor dodáva, že necitlivý prístup a rozhodnutia "na mieru" majú za následok na dlhé roky pokrivený pohľad na odkaz našej histórie, ktorým sa domáci radi pýšia. "A možno je to len závan blížiacich sa komunálnych volieb a vytváranie si svojich novodobých bášt...," znie ironická poznámka na záver.

K stavebným úpravám sa vyjadril aj Cech architektov Bardejova.

"Vyjadrujeme znepokojenie nad formou stavebných úprav v areáli kláštora Františkánov. Ako výrazný zásah do snáh obnovy prezentácie fortifikačného systému mesta vnímame výstavbu objektu kaviarne a objemovo rozsiahlu prístavbu k objektu kláštora!" Pod stanoviskom je podpísaných 9 architektov združených v cechu.

Reakcie komentátorov na sociálnej sieti tiež nie sú priaznivé: 

Anna: "Ako nejaká benzínka v centre historických pamiatok Bardejova."

Ján: "Na jednej strane vám pamiatkári robia obštrukcie, určujú akú farbu fasády, akú strechu či okná môžete dať. Na druhej strane toto. A nech ma niekto presvedčí, že toto nie je o úplatkoch či o "sponzorskom" príspevku."

 

Viac fotografií nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Ako by ste zhodnotili tento zásah "stavbárov" v okolí bašty?

Prečítajte si tiež: