Nebyť urgentu, už nežijem! Šimonovi (31) rýchly zásah pri infarkte zachránil život
1. 2. 2025, 11:36
Policajt Šimon Novák zo Svidníka má iba 31 rokov, zdravo sa stravuje, športuje a predsa dostal infarkt. Vo chvíli, keď ide o sekundy, prišiel na urgentné oddelenie svidníckej nemocnice, kde mu zachránili život.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Zachránili mu život vďaka urgentu, ktorý vo svidníckej nemocnici presadili pred rokom! Keď sa Šimon v jedno ráno zobudil na bolesti v hrudníku, ktoré vystreľovali do ľavého ramena, ihneď tušil o čo ide. Vyštudoval totiž urgentnú zdravotnícku starostlivosť, takže vedel, že problém môže byť závažnejší ako nejaký boľavý chrbát. “Preto som šiel na ošetrenie hneď do nemocnice, pretože rýchla reakcia je najdôležitejšia v takýchto prípadoch,” spomína.

Po vyšetreniach v nemocnici zistili, že je to dokonca závažnejšie ako si myslel. “Na zázname z EKG boli zistené zmeny a vďaka rýchlej odozve tunajších lekárov na urgentnom príjme a kontaktovaniu kardiocentra potvrdzujúce diagnózu som bol rýchlo prevezený na vyšetrenia do krajskej nemocnice. A tam zistili, že som prekonal infarkt,” vraví otec malého dieťaťa, ktorý zostal sám prekvapený, že takáto zrada jeho zdravia prišla. Myslí si, že nielen pre obyvateľov Svidníka, ale aj celého okolia, je urgentný príjem vybudovaný pred rokom veľmi dôležitý. “Veľa ľudí má sťaženú dopravu do Prešova, čo je pre mnohých veľmi komplikované. Toto urgentné pracovisko tu zachráni život mnoho ľuďom v tomto regióne,” dodal.
Šimon teda vďaka včasnej a rýchlej diagnostike zdravotníkov na urgentnom príjme bol do pár minút vyšetrený a prevezený na vyššie kardiologické pracovisko. Ak by však určenie diagnózy či prevoz trvali dlhšie, dnes tu už nemusel byť.

Urgentný príjem vo Svidníku funguje už rok a ľudia z regiónu za neho dlho bojovali. Svidnícka nemocnica teraz investovala do rekonštrukcie urgentu, investovala 500-tisíc eur. Na tomto pracovisku zdravotníci v priebehu roka zachránili život viacerým pacientom a teraz im pomáhajú v zrekonštruovaných priestoroch.
Môžu tam aj operovať
Súčasťou novo zrekonštruovaného urgentu je čakáreň s recepciou, tzv. crash room - zákroková či resuscitačná miestnosť, ktorá na urgente slúži ako malá operačka. Je určená pre starostlivosť o pacientov v mimoriadne závažnom a život ohrozujúcom stave, jej súčasťou sú prístroje podobné v štandardnej operačnáéj sála vrátane operačného stola a operačnej lampy.
Sú tam aj expektačné lôžka, kde sú umiestňovaní pacienti na pozorovanie či nové prístroje. Slúžia na pozorovanie pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje neustály dohľad alebo je ich diagnóza nejasná. Nechýba ani izolačná izba pre prípad potreby oddelenia potenciálne infekčného pacienta od ostatných.
Poradie ošetrenia pacientov určuje systém triáže. Triážny pracovník radí pacientov do piatich farebných kategórií podľa naliehavosti ich zdravotného stavu a najvážnejšie prípady zdravotníci riešia okamžite. „Vďaka tomuto opatreniu a spôsobu kategorizácie pacientov výrazne zvyšujeme šance pacientov so závažným úrazom či ochorením na prežitie a celkové uzdravenie,“ dodala Ingrida Beríková, primárka urgentného príjmu Nemocnice Penta Hospitals Svidník.
Vďaka renovácii priestorov sa výrazne skrátil čas od príchodu pacienta na pracovisko po stanovenie diagnózy a začiatok liečby. Starostlivosť o pacientov v najkritickejšom stave je teraz ešte rýchlejšia, čo zvýši ich šancu na prežitie a uzdravenie.
Zdroj: Ingrid Timková
Súčasťou urgentného príjmu je crash room - zákroková miestnosť, ktorá na urgente slúži ako malá operačka; expektačné lôžka, kde sú umiestňovaní pacienti na pozorovanie. Na tomto urgente pacientov rozdeľujú podľa triáže - systému, ktorý určuje poradie ošetrenia pacientov.
Spádová oblasť pre desaťtisíce obyvateľov
„Už po prvom roku fungovania sa odzrkadlilo, že urgentný príjem vo svidníckej nemocnici je nevyhnutnosťou, aby ľudia z okresov Svidník, Stropkov a Medzilaborce dostali akútnu zdravotnú starostlivosť kvalitne a včas. A práve preto bolo potrebné pristúpiť aj k rekonštrukcii pôvodných priestorov. Renovácia priestorov urgentného príjmu priniesla benefity tak pre pacientov, ako aj pre samotný personál a výrazne sme opäť dokázali skrátiť čas od príchodu pacienta, po stanovenie diagnózy a začiatok liečby,“ uviedol Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko.