Návštevníci Tatier nevychádzajú z údivu: Čo za čudo nám sfarbilo naše veľhory naružovo?
27. 8. 2020, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:43)

Zdroj: Milan Kapusta
Namiesto vysokých a mohutných stromov, množstvo ružových až fialových kvetín. Turisti s prekvapením pozerajú na takúto tatranskú panorámu. Dôvodom je kvitnutie kypriny, ľudovo povedané vŕbovky úzkolistej.
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: Milan Kapusta
Galéria k článku
Botanici hovoria, že kyprina je pôvodný druh, nie je to invázna rastlina. Jej výskyt súvisí so zmenou tatranských lesov, dobre sa jej darí najmä v stredných a vyšších polohách.
Neblahé dedičstvo
"Dva živly, vietor a oheň, pozmenili vzhľad tatranských porastov v roku 2004, po roku 2007 aj podkôrny hmyz. Tieňomilné lesné druhy ako napríklad čučoriedka, brusnica, paprade a rôzne druhy machorastov nahradili iné, so schopnosťou produkovať a rozširovať semená, s lepšími konkurenčnými schopnosťami," vysvetľuje Zuzana Homolová, vedúca odboru Výskumnej stanice a Múzea ŠL TANAPu v Tatranskej Lomnici.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Kalamitou poničené ihličnany sa len ťažko vedia zmladiť v poraste kypriny.
Kto zvíťazí? Smrek alebo vŕbovka?
Odborníčka zdôrazňuje, že proces, ktorý sledujeme, predstavuje prirodzenú reakciu na kalamitu. Aj preto sa na postihnutých plochách usadila vŕbovka úzkolistá, ktorá bráni smreku obyčajnému zmladiť sa v jej zárastoch a presadiť sa v boji o živiny.
Kde sa dvaja bijú...
V posledných dvoch rokoch sa však na úkor vŕbovky začala uplatňovať silnejšia ostružina malinová. "Z pohľadu bežného človeka za najzávažnejšie negatívne zásahy v lesoch patria prírodné katastrofy – predovšetkým vetrové kalamity. Spravidla pri nich vznikajú rozsiahle holiny s radikálnou zmenou vlhkosti, žiarenia, striedania teplôt. To sa odzrkadľuje na ďalšom vývoji poškodeného lesa. Záujmom lesného hospodárstva býva čo najrýchlejšia obnova lesa a jeho funkcií. Prispieť k tomu môže len aktívna ochrana," konštatuje Homolová.
Milovníci hôr túžia vidieť Tatry zelenej farby
Keď hory začnú zarastať stromami, vŕbovka sa postupne vytráca, ale tento proces nie je vôbec jednoduchý. Presvedčiť sa o tom môžeme napríklad pri túrach na Popradské či Štrbské pleso, kde sú obrovské pestré koberce vŕbovky.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Detail rastliny.
Za trhanie pokuta
Táto rastlina nepatrí medzi chránené druhy, ale tým, že rastie na území s najvyšším stupňom ochrany, jej zber je zakázaný. Ak by niekto zatúžil nazbierať si kyticu do vázy musí počítať s pokutou. Tá môže dosiahnuť sumu až 66 eur.
Viac foto nájdete v galérii
Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!
Anketa
Podľa vášho názoru, ako by bolo potrebné postupovať v prípade omladenia lesa?
