Rodák zo Ždiaru v špeciálnej aerodynamickej kombinéze dokázal na zjazdovke v Tatranskej Lomnici dosiahnuť rýchlosť takmer 120 km/hod!

„Vyberal som si z 8 párov lyží, aby sme na preteky vybrali tie najrýchlejšie. Keďže aj vo Francúzsku nasnežilo, využili sme čerstvý sneh v Tatranskej Lomnici, aby sme vybrali tie, ktoré si s takýmto snehom poradia najlepšie. Verím, že sme zvolili dobre,“ prezradil Michal.

Tatry sú jeho domácim strediskom, v ktorom v roku 2015 vytvoril prvý národný rýchlostný rekord s hodnotou 160,79 km/hod. Následne 14. marca 2022 ho na zjazdovke v Lomnickom sedle zlepšil na aktuálnu hodnotu 174,57 km/hod.

Láme rekordy

Povedal vtedy, že akákoľvek rýchlosť do 170 km/hod by bola super.

"Boli vynikajúce podmienky, sneh bol veľmi rýchly, nefúkal silný vietor, zjazdovka bola perfektne pripravená. Za mňa maximálna spokojnosť, pretože 174 som naozaj nečakal,“ vyznal sa vlani po dojazde do cieľa slovenský rekordér. Toto číslo však ani zďaleka nepovažuje za definitívne. „Som domáci, v tomto stredisku mám vynikajúce podmienky, takže určite budem chcieť tento rekord posunúť ešte ďalej. Táto zjazdovka nemá limity, ak bude dosť snehu, viem si predstaviť atakovať aj rýchlosť 200 km/hod. Podmienkou je, aby bolo dosť snehu a v lieviku o niečo širší dojazd, aby bolo kde brzdiť,“ prezradil vtedy Békeš svoju métu.

Testovanie

Michal, účastník majstrovstiev sveta, svetových pohárov alebo extrémnych pretekov Speed Masters sa okrem prípravy a pretekov venuje aj testovaniu materiálov.

Viac pekných fotografií nájdete TU >>>>

„ Kvalitné podmienky na zjazdovkách nám umožnili otestovať viacero lyží a ich správanie, šli sme do toho naplno vrátane využitia latexovej kombinézy a špeciálnej prilby tak, aby sme čo najlepšie nasimulovali súťažné podmienky. Testovali sme lyže, ktoré majú rôzne štruktúry, aby som si mohol vybrať tú najlepšiu kombináciu,“ povedal Bekeš vlani. Zdôraznil, že nenecháva nič na náhodu, pozornosť venuje lyžiam a zdokonaľuje aj aerodynamiku.

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom >>>>

Anketa
Venujete sa profesionálne alebo amatérsky lyžovaniu?

Prečítajte si tiež: