Ivan Benko bol jednou z najznámejších osobností Prešova. Počas Nežnej revolúcie sa stal posledným predsedom mestského národného výboru a viedol ho až do prvých slobodných komunálnych volieb. Následne bol dlhých 20 rokov poslancom mestského zastupiteľstva. Ľud zastupoval aj po tom, ako bol po mozgovej príhode pripútaný na invalidný vozík.

Stál za rôznymi aktivitami

Angažoval sa nielen v komunálnej politike, ale aj v kultúre. Od roku 1987 do roku 1990 bol členok prešovskej kapely Mloci. Pôsobil najmä ako moderátor, sem - tam spieval vokály a hral na basovú fúkaciu harmoniku a drumbľu. "Pre nas to bul dobri kamarat, a fajni, prjami, počľivi a normalni chlop - a za tote roki i potim, sme sebe z ňim užili veľo zabavi, aľe i normalneho ľuckeho a feroveho jednaňa," napísal o ňom líder skupiny Žojco Havadej v ich typickom šarišskom nárečí.

Poznali do tisícky vysokoškolákov

Benko bol spätý aj s vysokoškolským životom v Prešove, dlhé roky bol riaditeľom internátu, podieľal sa na príprave rôznych kultúrnych, športových i spoločenských podujatí nielen ako organizátor ale i konferenciér.

Ešte v máji tohto roku zorganizoval benefičný Koncert pre radosť na podporu prešovskej onkológie. Posledná rozlúčka bola s ním dnes napoludnie.