Zástupkyňa prednostu, ktorý neexistuje, lebo jeho funkcia je neobsadená, rozhodla o preložení dieťatka, ktoré potrebuje starostlivosť na vyššom pracovisku, do okresnej nemocnice. Napriek tomu, že lekárske kapacity uznávané aj v zahraničí tvrdia, že ide o veľké riziko.
Lekár Martin Juhás z Centra fetálnej a gynekologickej diagnostiky v Myslave pri Košiciach tento krok ostro kritizuje. Bol to práve on, kto poslal Katarínu Hudákovú (34) na operáciu do Brazílie. Tento špecialista na prenatálnu diagnostiku sa postaral o to, aby dieťatko z východného Slovenska malo lepšie vyhliadky na život. Vo svojom pracovisku prišiel v 20. týždni Kataríninho tehotenstva, že jej dievčatko sa narodí s ťažkou vývojovou anomáliou chrbtice a miechy. Čo si zažila v tej chvíli, je ťažko aj opísať. Ale lekár Juhás v nej zažal svetielko nádeje, že v ďalekej Brazílii môžu bábätku pomôcť. Spolu s manželom Milanom (35) pozbierala všetky úspory. “Finančne pomohla rodina aj priatelia,” vraví Katka.
Doplatí dieťa na ješitnosť dospelých?
Všetko klaplo, zákrok úspešne absolvovali, keď bola Katka v 6. mesiaci tehotenstva. S takouto operáciou však súvisí aj riziko predčasného pôrodu, čo sa aj stalo. Ale v košickej detskej fakultnej nemocnici pracuje na Klinike neonatológie, teda na novorodeneckom oddelení, špičkový odborník Peter Krcho a Katka sa dostala do jeho starostlivosti. Ide o bývalého prednostu tohto oddelenia. V súčasnosti je táto pozícia neobsadená. No na funkcii zástupcu neexistujúceho prednostu je lekárka Vanda Chovaná, a tá chce preložiť dieťatko na nižšie pracovisko - do regionálnej nemocnice v Bardejove.“Nepodceňujem ich, ale takýto prípad tam ešte nemali. Bojím sa, že sa tam nebudú vedieť postarať o moju dcéru, keďže stav jej taký aký je,” strachuje sa Katarína.
Proti je viacero odborníkov, medzi nimi lekári Juhás i Krcho, ale aj neurochirurg Tomáš Andráš, ktorý operoval mesačnú Katku pred týždňom. Katka sa narodila 7 týždňov predčasne, momentálne ju už piaty týždeň sledujú na košickom novorodeneckom, lebo má chrbátik v prebiehajúcom hojacom sa procese. Musia jej ho ošetrovať pravidelne. “Okrem toho sa u nej vyvinulo vodnatenie mozgu, bola nastavené operačne, ale nie je nastavená tlakovo. To znamená, že treba ďalšiu operáciu, aby bol tlak mozgu dobre nastavený a dieťatko neutrpelo psychomotoricky. Teda aby sa u neho postupom času nenastala mentálna retardácia,” vysvetľuje zanietene Juhás. “To dieťa patrí na vyššie pracovisko,” dodáva. Podľa neho ide o absolútnu katastrofu a je potrebné urobiť všetko pre záchranu malej Katky. Rovnaký názor má aj lekár, ktorého velebia tisícky žien, ktorým pomohol a uznávajú ho aj zahraniční odborníci. “Stúplo by riziko závažných komplikácií,” zhodnotil plánovaný zámer súčasného vedenia oddelenia.
Podľa Juhása žiaden erudovaný špecialista by neprevzal prípad v zariadení v nižšieho stupňa. Jediná detská neurochirurgia je na Slovensku v Bratislave. Ak by košický neurochirurg v spolupráci s neonatológom nezvládal starostlivosť o dieťa, zhoršoval by sa jeho stav z pohľadu neurochirurgie, vtedy by prichádzalo do úvahy jeho preloženie, ale na ešte vyššie pracovisko, určite nie na nižšie. "Takto ho aj ohrozujú na živote," dodáva Juhás.
Dôvodom plánovaného zámeru je podľa našich informácií prebiehajú boj na oddelení, Chovanová sa rozhodla znepríjemňovať život špičkovému lekárovi Krchovi, lebo s ním nevychádza. A zrejme sa rozhodla riešiť si svoje postoje cez malú Katku a jej mamu a plánuje ich preklad do Bardejova. Iba poznamenávame fakt, že v stredu súd po deviatich rokoch odsúdil dvoch lekárov tejto nemocnice pre zanedbanie zdravotnej starostlivosti. Podľa súdu ich nečinnosťou zomrela Soňa (†12) po páde na telesnej výchove, lebo ju neskoro diagnostikovali a po úraze krvácala do hlavy, čo ju zabilo. Včasným zásahom ju mohla operácia zachrániť.
Kontaktovali sme aj vedenie Detskej fakultnej nemocnice, no doteraz na naše otázky nereagovali.
Prečo operácia na americkom kontinente?
Unikátnu operáciu v Bazílii absolvovala Katka ešte v bruchu svojej mamy ako tretia zo Slovenska a tretie európske dieťa. Mala totiž to šťastie, že sa jej mama dostala na pracovisko špecializujúce sa na diagnostiku vývojových chýb a anomálií u ešte nenarodených detí k lekárovi Martinovi Juhásovi. Práve on tehotnej Kataríne Hudákovej odporučil operáciu v Sao Paule.
Pri ťažkej vývojovej anomálii, akou rázštep chrbtice je, sa totiž stavce neuzavrú do oblúka a preto sa cez štrbinu môže vyklenúť celá miecha. Pri normálnom vývoji plodu vznikne spojením dvoch stavcových oblúkov otvor, v ktorom je miecha chránená obalmi, ktoré lekári volajú plenami. “Tento defekt vzniká okolo 18. dňa vývoja embrya, zatiaľ nie sú známe príčiny,” vysvetľuje M. Juhás, ktorý sa špecializuje na túto problematiku.
Najzávažnejším druhom rázštepu je meningomyelokéla, pri tomto vývojovom defekte je miecha vždy porušená. A preto nastávajú ťažké zdravotné postihnutia - obrna dolných končatín, porucha močového či análneho zvierača, nefunguje pohlavná a tráviaca sústava. Úmrtnosť pri absentujúcej operácii je vysoká, deti zomierajú na rôzne formy neurologických ťažkostí a infekcie.
Na svete sú štyri kliniky, ktoré dokážu chirurgicky napraviť anomáliu plodu ešte v maternici endoskopickým spôsobom. Na americkom kontinente je to v texaskom Houstone a v Sao Paule v Brazílii, v Európe je to vo švajčiarskom Zürichu a v Leuvene v Belgicku. No v Brazílii to riešia laparoskopickou operácie rázštepu chrbtice pri zatvorenom bruchu a doplnia chýbajúci obal miechy.
Mohlo by vás zaujímať:
- Neuveriteľný príbeh: Zuzana žila ako dieťa v kanáli. A to nebolo jej jediné trápenie!
- VIDEO Príbeh Bibky (20): ZrazilI ju smetiarI, nemá na liečbu. Dojímavé gesto stoviek ľudí
- ÚPRIMNÁ spoveď matky zavraždenej Martiny Kušnírovej: TOTO je príbeh LÁSKY zastrelených snúbencov