Škandál odhalil týždenník TREND, rieši ho už aj ministerstvo zdravotníctva. Podľa informácií týždenníka, v spolupráci so súkromnou agentúrou New Look Holiday (NLH) registrovanou na Panenských ostrovoch vykonávali zahraničným pacientkam plastické operácie za veľmi zvláštnych podmienok.

Bez zmluvy

Na detaily spolupráce si zrejme partneri nepotrpeli, keďže fungovali bez zmlúv. Na začiatku odhalenia netradičných praktík bolo kamarátske upozornenie redaktorky TREND-u na operáciu istej Angličanky, ktorú mala podstúpiť v metropole východu. V snahe overiť si podozrenia, novinárky oslovili agentúru a predstierali záujem o plastickú operáciu. Mailom si objednali liposukciu brucha a stehien i estetickú úpravu prsníkov. Po krátkom čase im predložili možné termíny operácie. Agentúra im oznámila aj meno plastického lekára, ktorý bude operovať. Mal to byť plastický chirurg, lekár košickej štátnej nemocnice Oleg Turkin.

Ceny od buka do buka

Redaktorky prekvapila aj cena ktorú sa im agentúra chystala naúčtovať. Spolu s ubytovaním to bolo 4 823 až 5 263 eur. Oficiálny cenník uvádza za výkony oveľa nižšie ceny, napríklad za liposukciu brucha 900 eur. Agentúra si však chcela naúčtovať až 2 450 eur. Neobvyklé bolo, že pacienti platili poplatky priamo v ambulancii plastickej kliniky, počas konzultácie s lekárom. Kompetentní dôvodili, že chceli ušetriť klientom cestu do pokladnice. Peniaze tam vraj neskôr sami vložili a zároveň vytlačili doklad o zaplatení pre pacienta aj nemocnicu.

Turistika za krásou

Štatistka počtu operácií na spomínanej klinike ukázala, že vlani tu operovali niekoľko desiatok samoplatcov zo zahraničia. Ich počet ustálili na hranici 137. Väčšina z nich v rámci „estetickej turistiky“ merala cestu do Košíc zo Spojeného kráľovstva. Najväčší záujem bol o úpravu pŕs, stehien, brucha a zadných partií. „O agentúre New Look Holiday počujem prvýkrát,“ reagoval na zistenia riaditeľ nemocnice v Košiciach Milan Maďar. Poprel, že by mali s agentúrou niečo spoločné. „Zrejme k nám posiela pacientov, nám to však môže byť jedno,“ povedal vtedy šéf košickej nemocnice. Včera už povedal, že podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a súčasne žiadajú aj náhradu škody.

Tajomný pán

Primár kliniky Róbert Sabovčík pre TREND najskôr uviedol, že o agentúre sa dozvedel z ich otázok. Neskôr priznal, že pri lekárskej konzultácii s Angličankami bol prítomný „pán“. „Predpokladám, že to je ten z New Look Holiday, ktorý potom rieši s pacientom financie.“ K porovnaniu ich oficiálnych cien za výkony a tých, ktoré účtuje pacientom agentúra, len sucho poznamenal. „To nie sú naše ceny. Také by som v nemocnici chcel,“ reagoval Sabovčík po prevalení čudného biznisu na jeho klinike.

  • VIDEO Súd s českou pašeráčkou Terezou: Luxusná spoločníčka dorazila v šokujúcom oblečení!

Padla prvá hlava

Reagovalo už aj ministerstvo zdravotníctva. „Ak sa pochybenia potvrdia, sme pripravení vyvodiť zodpovednosť a pristúpiť k príslušným právnym krokom,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Šéf košickej nemocnice okamžite odvolal primára kliniky Róberta Sabovčíka a začal pracovnoprávne konanie proti kolektívu kliniky, keďže prvotné indície svedčia o tom, že do kšeftu bolo zapojených viac zamestnancov. Bývalý primár zatiaľ riadne vykonáva prácu lekára. Vedením kliniky poveril Maďar iného zamestnanca, zároveň pokračuje interná kontrola.

Riaditeľ neodstúpi

Na otázku Plus JEDEN DEŇ či aj šéf nemocnice nezvažuje odstúpenie, Milan Maďar odpovedal: „Budem rešpektovať rozhodnutie ministra zdravotníctva!“ Lekár Oleg Turkin zasa tvrdí, že nevie, ako sa klientky agentúry dostávali do košickej štátnej nemocnice.

Prečítajte si tiež: