Zo sprenevery, zneužívania právomoci verejného činiteľa a z marenia exekučného konania obžalovali starostu Vyšného Mirošova Michala Petraníka ešte 1. decembra 2014. Súd doteraz rozsudok nevyniesol, pojednávanie odročili už 17-krát! Petraník mal podľa obžaloby v rokoch 2011 až 2013 takmer 65-tisíc eur obce previesť na súkromné účty.

Príjemcovia mali potom peniaze vrátiť späť starostovi. Ďalších 48-tisíc vybral Petraník podľa obžaloby z obecnej pokladnice bez dokladov. „Časť peňazí išla na výplatu zamestnancov úradu, na faktúry a na vrátenie pôžičky firme. Ja som si nevzal ani cent,“ dušuje sa. Medzitým ho obžalovali, že chcel obrať Stropkovčanku Martinu Č. o 16-tisíc eur.

„Chodil často do stávkovej kancelárie, kde som pracovala. Jedného dňa priniesol papiere, vraj mám podpísať, že mu dlhujem peniaze,” opisuje Martina. Vystrašená všetko ohlásila polícii. Vlani v decembri sudca v Svidníku uznal Petraníka vinného z podvodu v štádiu pokusu a uložil mu peňažný trest tisíc eur. Ak nezaplatí, hrozí mu štvormesačné väzenie.

On tvrdí, že Martina mu je naozaj dlžná a odvolal sa. O treste rozhodne dnešné pojednávanie. Rozhodovať bude sudca, ktorý už viac ako 2 roky súdi starostovu spreneveru. Starosta Vyšného Mirošova však rozhodne nie je jediný, ktorý podľa ľudí pochybil. Rozhorčene namietajú voči „veľkopanským manierom“ primátora Dunajskej Stredy Zoltána Hájosa. Ten si kúpil ako služobné auto luxusné Audi takmer za 90-tisíc eur.

„Pozrite, ja letím z jedného konca republiky na druhý. Potrpím si na bezpečnosť,“ vysvetlil primátor týždenníku PLUS 7 DNÍ, prečo mesto kupuje auto ako pre prezidenta. Služobné auto primátora naštvalo aj Sabinovčanov. Peter Molčan sa vozí na Seate Ateca Style, čo je SUV za 21 999,60 eura. Od vyhlásenia zákazky na internete po podpis zmluvy ubehli iba štyri dni. Elektronická dražba trvala 20 minút a prihlásil sa jediný uchádzač, ktorý splnil všetkých vyše 60 podmienok mesta.