Reklama

Maďarsko sa vrhlo na skupovanie budov v centre Košíc: Zmení sa Hlavná na Váci či Orbán utca?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hlavná ulica v Košiciach je momentálne v kurze: Meštianske domy zaujali cudzincov!
    Reklama

    Vyššia berie! V Košiciach sa v ostatných dňoch opäť dostáva na pretras téma predaja historických budov v centre mesta. Zatiaľ zmenili majiteľa dva architektonické skvosty: historická budova na Hlavnej 42, kde sídlila ikonická košická kaviareň Carpano, a druhou je Čákiho-Dezőfiho palác, ktorý bol v uplynulých rokoch sídlom Ústavného súdu SR, neskôr renomovaného kníhkupectva. Čo zmení majiteľa najbližšie?

    Intenzívne sa v súvislosti s predajom hovorilo aj o tom, že maďarský konzulát sonduje situáciu v prípade ďalších objektov, ktorých majitelia chcú predať majetok získaný v rámci reštitúcií najmä po tom, čo nájomníkovi - občianskemu združeniu Rovás - nevyšiel zámer s kúpou vily na Kmeťovej ulici z pozostalosti po maliarovi Vojtechovi Löfflerovi (staromestskí poslanci neodsúhlasili jej predaj, pozn. red.).

    S jedlom rastie chuť

    Či v krátkom čase zasvieti na liste vlastníctva ďalšej lukratívnej nehnuteľnosti v centre metropoly východu ako vlastník Generálny konzulát Maďarska, nevedno, ale chuť vlády našich južných susedov na skupovanie budov v historickom centre Košíc podľa všetkého stále trvá. Mnohí Košičania neskrývajú nespokojnosť s tým, že predstavitelia cudzej krajiny robia u nás takéto nákupy. „Ministerstvu kultúry neprekáža, že sa tak ľahko zbavujeme nášho kultúrneho dedičstva? Zaujímalo by ma, či jeho šéfka Milanová má vôbec prehľad o predaji týchto dvoch budov," poznamenáva ironicky Viliam Tóth z Mäsiarskej ulice.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO: Historické centrum ožilo hudbou i sokoliarmi

      Ministerstvo záujem o kúpu neprejavilo

      Hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová potvrdila, že na obidve budovy ministerstvo dostalo ponuku na odkúpenie. „Meštiansky dom na Hlavnej 42 bol štátu ponúknutý spoločnosťou Hlavná 42, s. r. o. v cene 3 240 000 eur 24. júna 2020, ponuka na kúpu Čákiho-Dezőfiho paláca prišla od všetkých vlastníkov 23. októbra 2020 za 3 500 000 eur," uviedla pre Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa. Spresnila, že rezort kultúry zverejňuje všetky ponuky na svojom webe počas 10 dní. „Ak štát ponuku neprijme do 30 dní odo dňa jej doručenia, predkupné právo zaniká. Každý vlastník kultúrnej pamiatky má povinnosť sa o ňu starať v súlade s podmienkami Pamiatkového úradu SR a krajských PÚ." Viciaňová zdôraznila, že štát nezasahuje do súkromného vlastníctva, hoci ide o národné kultúrne pamiatky, keďže obmedzovanie alebo iné zasahovanie do vlastníckeho práva by bolo protiústavné.

      Maďarská reštaurácia i konzulát 

      Predaj budov neunikol ani starostovi Starého Mesta Igorovi Petrovčíkovi. Ten vníma ako najdôležitejšie to, aby sa vlastník o svoj majetok staral a udržiaval ho v reprezentatívnom stave. „Považujem však za správnu iniciatívu ministra zahraničných vecí v prípade mestských pamiatkových zón, že chce, aby štát bol informovaný, kto národné kultúrne pamiatky bude vlastniť." Tvrdí, že podľa sprostredkovaných, nie oficiálnych informácií má v budove bývalého Ústavného súdu sídliť maďarský konzulát vrátane ubytovania. „V objekte, kde sídlilo legendárne Carpano, chcú prevádzkovať maďarskú reštauráciu s kaviarňou a na poschodí bytové priestory," spomenie plány nového vlastníka. 

      Čítajte TU názory domácich na tieto kšefty, zahlasujte v našej ankete ►►►►►

      Nech skupuje aj Slovač

      Staromestský poslanec Michal Djordjevič si netrúfa hovoriť, či ide o náhodu alebo o organizované skupovanie meštianskych domov. „Časom určite vyjde najavo, ak by za tým boli nejaké bočné úmysly kupca. Zatiaľ mám málo informácií, preto si netrúfam šíriť konšpiračné teórie, keďže ide o legitímnu záležitosť. Nikto nebráni ani slovenským občanom nakupovať nehnuteľnosti v Maďarsku. Nakoniec, v pohraničí ich dnes už žijú desaťtisíce," prízvukuje Djordjevič.

      Kultúrna pamiatka je drahý špás

      Rovnaký názor zdieľa aj mestský poslanec Miroslav Špak, ktorý je majiteľom stavebnej firmy, a teda presne vie, o čom je reč. „Je pochopiteľné, že jednoduchšie sa predáva, ak sa objaví kupec, ktorý bez dlhých rečí a zjednávania zaplatí majiteľovi ním požadovanú cenu a ešte má dosť financií na rekonštrukciu, ktorá v prípade historických budov je mimoriadne finančne nákladná, aj preto sa vlastníci radi zbavia takejto nehnuteľnosti," hovorí poslanec, ktorý nevidí na takýchto obchodoch nič podozrivé a neobáva sa, že by všetky budovy na Hlavnej šmahom ruky zmenili majiteľa, ktorý by pochádzal napríklad z Maďarska.

      Viac fotografií k téme nájdete TU ►►►►►

      Vyjadrite svoj názor v komentároch aj ankete pod článkom ►►►►►

      Anketa

      Pozdáva sa vám predaj našich kultúrnych pamiatok inému štátu?