Reklama

V Košiciach rastie obytná štvrť v štýle Beverly Hills: Vily a pozemky tam vlastnia známe mená!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hrbová ulica v Košiciach: Luxusné bývanie nad mestom pre hŕstku vyvolených.
    Reklama

    Ak chcete mať metropolu východu pod oknami svojej vily, zabezpečte si nejakú vo vychytenej košickej lokalite Hrbová na Červenom brehu. Slogan developera z roku 2016 o zrealizovaných snoch je pravdivý. „Naplňte svoje sny na území bývalých mestských viníc, v dotyku s botanickou záhradou, priamo pri lese, a predsa v meste, s prekrásnym výhľadom na historické Košice!" Po obmedzenom počte pozemkov sa len tak zaprášilo, naprázdno neobišli ani rodičia exministra Petra Žigu...

    Miesto nadväzuje na jednej strane na areál Botanickej záhrady a na druhej plynule prechádza do primestskej rekreačnej oblasti Čermeľ a Bankov.

    Namiesto športoviska, vyrástli vily

    Starousadlíci z Hrbovej sa nestačili čudovať, keď dovtedy pokojnou a tichou ulicou začali premávať stavebné mechanizmy a plne naložené autá. Na konci slepej ulice, kde boli v minulosti záhrady a plánovaná výstavba športového komplexu, vyrástli obrovské vily. Zmenou zámeru došlo v roku 2013 k odkúpeniu časti cesty súkromnou firmou. Dnes na mieste, kde boli v minulosti len stromy a zarastený svah, je vybudovaná nová komunikácia s chodníkmi a oporným múrom, ktorý má zabrániť zosuvu svahu. Pribudlo osvetlenie a tri rozsiahle vily, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani celebrity z Beverly Hills.

    Zvučné mená

    Pýtame sa muža, ktorý na Hrbovej žije už viac než polstoročie, kto sú majitelia honosných domov? “O tom prvom, na začiatku novej cesty toho veľa neviem,“ hovorí starší pán. Potom prstom ukáže na dve takmer identické vily v závere cesty, vsadené do svahu. „Tá v zákrute, patrí Ladislavovi a Miriam Kochovcom. On v minulosti šéfoval košickej teplárni. Hore nad ním majú vilu Marek a Alexandra Dvořákovci. Tento pán je spolu s mamou Petra Žigu, Tatianou, konateľom firmy Taper, ktorá sa nedávno spomínala v súvislosti so zásahom NAKA, kvôli biznisu s drevom,“ spresní.

    Zdroj: Daniela Pirschelová

    Pozemok rodičov Petra Žigu je na samom vrchu Hrbovej ulice.

    Žigovi rodičia 

    Zaujíma nás, kde majú postavené domy exminister Peter Žiga a bývalý šéf košickej teplárne Ladislav Lazár o ktorých sa tiež hovorí v spojitosti s touto lokalitou. „Žiga tu nevlastní nič, iba jeho rodičia Andrej a Tatiana majú na samom konci Hrbovej ulice, vedľa Dvořákovcov, pozemok, ktorý má asi 2 600 štvorcových metrov. Nejaké pozemky sú pod stabilizačným oporným múrom cesty, ktorá vedie k vilám a medzi nimi má byť  jeden s rozlohou asi 1 200 štvorcových metrov, ktorý však nie je vedený na  meno Lazara, ale firmu Noovum, za ktorou stojí Jana Lazarová ako konateľka, spolumajiteľmi sú však obaja manželia ," vychrlí podrobnosti.

    Viac fotografií luxusnej lokality nájdete TU

    Čítajte TU, ako na otázky reagovali dotknuté osoby ►►►►►

    Pod dozorom kamier

    Chceli sme hovoriť s Kochovcami i Dvořákovcami, ale na zvonenie pri dverách nikto nereagoval. Náš sprievodca so smiechom poznamenal, že majitelia víl určite majú prehľad, kto sa v okolí ich domov pohybuje a ukázal na množstvo kamier. „Je ich tu ako maku. Pozrite, na každom stĺpe sú minimálne dve. Okrem nich sú tu nainštalované aj senzory reagujúce na akýkoľvek pohyb,“ uzavrel zhovorčivý obyvateľ starej časti Hrbovej ulice.

    Zdroj: Pavol Zachar

    Peter Žiga hovorí, že v spomínanej lokalite nič nevlastní a nevidí dôvod komentovať súkromné aktivity iných.

    Peter Žiga o nezmysloch

    Oslovili sme poslanca Národnej rady Petra Žigu, s ktorého menom a biznisom Košičania dlhodobo spájajú luxusnú výstavbu na Hrbovej a tiež prepojenie vlastníkov zvyčných mien na jeho osobu. „Peter Žiga sa ostro ohradzuje voči nezmyslom a hoaxom, ktoré zazneli v súvislosti s ním a akýmkoľvek developerským projektom. V spomínanej lokalite nič nevlastní a nevidí dôvod komentovať súkromné aktivity iných. Ako minister životného prostredia, aj hospodárstva, Peter Žiga podporil všetky teplárne vo vlastníctve štátu a presadzoval verejné investície, ktoré už reálne zlepšili život ľudí... A to platí aj o podpore investorov, ktorí ľuďom dávajú prácu," tlmočil vyjadrenie poslanca jeho asistent Maroš Stano. Neobišiel ani aktuálnu kauzu. "Čo sa týka tvrdení rôznych kajúcnikov, poslanec ich opakovane a verejne kategoricky odmietol. Tvrdenie, že spoločnosť Taper čelí trestnému stíhaniu je obyčajné klamstvo. Práve naopak, stala sa obeťou podvodníkov, nemá žiadne podlžnosti voči štátu a v tomto prípade už niekoľko rokov ako poškodená plne spolupracuje s políciou,“ dodal Stano.

    Štandardný proces

    Priestor na vyjadrenie sme poskytli aj poslancovi Národnej rady a bývalému primátorovi Košíc Richardovi Rašimu, za šéfovania ktorého v roku 2012 poslanci mestského zastupiteľstva schválili návrh, aby sa pôvodne záhrady zmenili na stavebné pozemky. Okrem toho Ladislav Koch a Ladislav Lazár boli krátko zamestnancami mesta. „Po toľkých rokoch už nemám o tom žiadne informácie, ale všetko muselo prejsť štandardným schvaľovacím procesom. Verím, že žiadne výnimky tam neboli a stavebné úrady konali ako u každého iného stavebníka. Čo sa týka spomínaných pánov, obidvoch, samozrejme dobre poznám: Lazar bol viceprimátorom, Koch pracoval na referáte pre mestské podniky, v roku 2012 sa však skončilo ich pôsobenie na magistráte. Dnes sme profesionálne každý v inom odbore,“ uviedol pre Plus JEDEN DEŇ Richard Raši.

    Zdroj: kosice-estranky.sk

    Bilbord, ktorým spoločnosť Červený breh informovala o predaji pozemkov.

     

    O projekte Červený breh

    Pôvodne vo väčšej miere štátne pozemky (záhrady) o výmere viac než 8900 štvorcových metrov, ktoré patrili Detskému domovu na Hurbanovej ulici v Košiciach získala v roku 2010 spoločnosť Cassovia Property výmenou za rodinný dom v neďalekej Čani. Súčasťou zmluvy bol aj finančný doplatok. Obchod sa však týmto neskončil. O dva roky neskôr s požehnaním mestských poslancov došlo k zmene v územnom pláne a zo záhrad sa šmahom ruky stali stavebné pozemky, čo bolo vodou na mlyn ich vlastníkovi. Tento ich odpredal developerskej firme Červený breh, bratov Daniela a Martina Takáčovcov, ktorí lokalitu na konci Hrbovej ulice rozparcelovali a pripravili na predaj. Na záujemcov nemuseli dlho čakať, keďže tých, ktorí nemajú hlboko do vrecka, bolo v metropole východu dosť. Podľa realitných maklérov sa pôvodná cena záhrad mohla v tom čase pohybovať v rozpätí 30-40 eur/m2 dnešná cena stavebného pozemku je neporovnateľne vyššia, mohla sa vyšplhať na 250 -300 eur /m2, keďže ide o jednu z najlukratívnejších lokalít v metropole východu.

    Viac fotografií luxusnej lokality nájdete TU

    Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

    Anketa

    Podľa vášho názoru je v poriadku preklasifikovanie záhrad, viníc alebo ornej pôdy na stavebné pozemky?