Kampaň a s ňou spojené kortešačky sa napriek dovolenkovému obdobiu rozbehli naplno a kandidáti na rôzne funkcie nezaháľajú a vyrážajú do ulíc svojich miest a na cesty regiónov.

Pozrite foto TU, kde všade sa vyskytol Trnka v ostatnom čase >>>

Závratné čiastky

"K vypätým súbojom sa schyľuje napríklad v Košiciach, kde už v plnom prúde kampaňujú súčasný primátor Jaroslav Polaček aj župan Rastislav Trnka. Obaja majú v uliciach bilbordy, zverejňujú kampaňové videá, spúšťajú predvolebné stránky a lejú peniaze aj do online reklamy. Transparentnosť ich kampaní je zatiaľ značne rozdielna," uvádza na sociálnej sieti Transparency International Slovensko (TIS).

Dodáva, že na transparentnom účte Polačeka vidno, že na kampaň (v tom čase) vynaložil takmer už 50-tisíc eur. Až 35-tisíc z toho však poslal košickej produkčnej spoločnosti Auvid a z účtu nie je jasné, na čo boli použité. Viac ako 12-tisíc eur zatiaľ stála jeho bilbordová kampaň.

Obchádza transparentný účet i zákon

Trnka transparentný účet zatiaľ nepoužíva. Jediným pohybom (v čase keď TIS písala o svojich zisteniach) na ňom je jeho 15-tisícový vklad spred mesiaca a 5-eurový poplatok  za vedenie účtu.

V uplynulých dňoch začali v krátkom slede pribúdať ďalšie vklady, mená darcov sa opakujú, ale výdaj tam stále nie je žiadny. "Zákon pritom každému kandidátovi prikazuje platiť počas oficiálnej volebnej kampane výdavky výlučne cez transparentný účet. Kampaň Trnku ide napriek tomu zatiaľ mimo, čo považujeme za rozporné so zákonom. Dodržanie limitu 250-tisíc eur, ktorý nezávislí kandidáti na župana majú, bude v jeho prípade ťažké skontrolovať. Podobný prístup však zatiaľ nie je zďaleka len Trnkovou špecialitou," informuje neziskovka.

Čítajte TU o odhalení istej spoločnosti, aké horibilné sumy míňa Trnka na online kampaň. Zahlasujte tiež v našej ankete >>>