Košická mestská časť považuje ťažbu uránu za rozpornú
25. 3. 2014, 14:14 (aktualizované: 10. 7. 2024, 19:54)

Zdroj: archív
Starosta mestskej časti Sever v Košiciach považuje rozhodnutie ministra životného prostredia o predĺžení trvania prieskumu uránového ložiska v lokalite Jahodná za rozporné.
Košická mestská časť Sever v uránovej kauze podala podnet na Generálnu prokuratúru SR, pretože spochybňuje konanie ministra životného prostredia Petra Žigu a žiada o preskúmanie zákonnosti jeho rozhodnutia, informovala Annamária Sýkorová z Úradu MČ Sever.
„Po dôkladnej analýze nášho právneho oddelenia som 24. januára 2014 podal na Generálnu prokuratúru SR podnet na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia ministra životného prostredia SR, ktorým rozhodol o predĺžení lehoty prieskumného územia. Tieto rozhodnutia sú podľa mňa v rozpore s platnými predpismi a boli nimi porušené slovenské zákony,“ tvrdí Marián Gaj, starosta mestskej časti Košice - Sever, ktorá dlhodobo protestuje proti ťažbe uránu na Jahodnej.
V tejto kauze ide už o druhý podnet Severu, ktorý podal na ministerstvo životného prostredia. Oba podnety sa týkajú predĺženia lehoty na prieskum v lokalite Jahodná-Kurišková.
Zrušené pôvodné povolenie
V prvom prípade Sever namietal, že sa rozhoduje bez vyjadrení a účastí dotknutých zástupcov verejnosti – samospráv a mimovládnych organizácií a prokurátor to uznal ako porušenie zákona.
Na základe toho minister zrušil pôvodné povolenie. Voči tomu sa však spoločnosť Ludovika Energy odvolala a hrozila medzinárodnou arbitrážou, v ktorej sa chcela domáhať úhrady vynaložených nákladov za vyše 20 miliónov eur. Ministerstvo nakoniec rozhodlo o predĺžení prieskumu do apríla 2015. Toto rozhodnutie Sever opäť napadol .
Memorandum o spolupráci
Ako informovala Sýkorová, mestská časť Košice - Sever už pred pár týždňami odmietla podpísať memorandum o spolupráci medzi dotknutými obcami a Ministerstvom životného prostredia SR, pretože ho nevnímala ako prejav úprimnej snahy zabrániť ťažbe uránu v Košiciach.
„Naša mestská časť pod mojím starostovaním konala proti ťažbe uránu a bude tak konať vždy. Túto citlivú tému, ktorú svojím podpisom podporilo viac ako stotisíc občanov, nebudeme nikdy zneužívať na zviditeľňovanie sa v rôznych volebných kampaniach a budeme vždy postupovať v rámci zákona. Som presvedčený, že trpezlivosťou a umným správaním sa urán v Košiciach zastavíme," dodal starosta Gaj.
Aktivity proti prieskumu a ťažbe uránu v ložisku Jahodná-Kurišková sa rozbehli v roku 2005, keď sa začal prieskum na tomto ložisku. Vyvrcholili petíciou, v ktorej sa proti ťažbe uránu vyslovilo viac ako 100 000 obyvateľov a 40 samospráv či iných subjektov.
Čítajte viac:
Ochranári a obyvatelia majú stále obavy, že po ukončení prieskumu sa začne ťažba uránu v tomto ložisku.
„Sme presvedčení, že prípadná ťažba uránu natrvalo poškodí životné prostredie na Jahodnej a v širšom okolí, ktoré je približne sto rokov prímestskou rekreačnou lokalitou pre Košičanov. Zničené by boli aj zdroje pitnej vody v Čermeľskom údolí, z ktorých je zásobované mesto. Za obeť by padli aj chránené vtáčie územia. A už nehovoríme o ohrození zdravia vyše dvestotisíc Košičanov a obyvateľov okolitých obcí,“ tvrdia ochranári.
Ludovika Energy, dcérska spoločnosť kanadskej spoločnosti European Uranium Resources, vykonáva prieskum na ložisku Jahodná od roku 2005, v roku 2009 jej bolo povolenie predĺžené prvý raz, potom bolo predĺžené druhýkrát do roku 2013. Až do apríla 2015 jej ho opäť predĺžilo ministerstvo životného prostredia.