V Košiciach od vypuknutia pandémie, viac než dva roky, veľmi pozorne denne monitorujú vývoj situácie.

Počet pacientov stúpa

"Vzhľadom na neustály nárast počtu pacientov s ochorením COVID-19 v tomto období sme museli prijať nové opatrenia. Chránime pacientov a zdravotníkov, ktorí sa o nich starajú. Len čo bude epidemická situácia priaznivejšia, umožníme pacientom opäť návštevy,“ hovorí riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.

Povinné testovanie

Pre zvýšený výskyt COVID-19 UNLP zaviedla aj povinnosť testovania pacientov pred hospitalizáciou. „Každý, kto je prijatý na hospitalizáciu, musí byť otestovaný. Typ testu na dôkaz COVID-19 určuje lekár. Pokiaľ je to potrebné, pacienti sú, samozrejme, testovaní aj  počas hospitalizácie,“ vysvetľuje Beňa.

Pribúdajú hospitalizovaní

Aj v Košiciach a Košickom kraji sa situácia s počtom pacientov s ochorením COVID-19 komplikuje. „Sledujeme priebežny nárast počtu pacientov a pre nás je najdôležitejšie sledovať, ako sa vyvíja počet hospitalizácií covidových pacientov,“ hovorí prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Pavol Jarčuška. „Stúpa počet hospitalizovaných pacientov, ktorí sa s ochorením COVID-19 dostávajú do nemocnice. Pred pár týždňami sme mali hospitalizovaných 15 pacientov, v súčasnosti je to 20 - 24 pacientov na klinike infektológie, dvaja pacienti sú na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS),“ dodáva.

Izolačné izby

Zdravotný stav jednej pacientky si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, je hospitalizovaná na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. V zmysle príkazu MZ SR môžu byť pacienti, ktorí prišli na hospitalizáciu s iným zdravotným problémom a boli pozitívne testovaní na COVID-19, umiestnení na lôžkach tých oddelení, ktoré im vedia poskytnúť primeranú zdravotnú starostlivosť vo vzťahu k základnému ochoreniu. V UNLP sú pre takýchto pacientov zriadené na oddeleniach a klinikách tzv. izolačné izby.

Šaca s výnimkami

V Nemocnici Košice-Šaca  s účinnosťou od 8. 7. až do odvolania tiež platí zákaz návštev. Pod tento krok sa podpísal nepriaznivý vývoj lokálnej epidemiologickej situácie.
"Návštevy budú povolené iba k pacientom, ktorým je poskytovaná paliatívna starostlivosť, k ťažko chorým a zomierajúcim pacientom, k dlhodobo hospitalizovaným pacientom s predpokladom viac ako 14 dní a duchovným za účelom podávania sviatostí.
Vyhradený čas pre zabezpečenie osobných potrieb hospitalizovaným pacientom je denne v čase od 15:00 do 16:00 hod., kedy môžu príbuzní odovzdať veci službukonajúcemu personálu," informovala hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

Sieť nemocníc Svet zdravia rovnako zatvára nemocnice  alebo "len" oddelenia. V Spišskej Novej Vsi interné oddelenie a chirurgiu, Vo Vranove nad Topľou chirurgické oddelenie a V Žiari nad Hronom všetky lôžkové oddelenia.

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom >>>

Anketa
Prekvapil vás vývin situácie v Košiciach?