Reklama

Kominár Martin (48): Najväčšiu chybu pri kúrení tuhým palivom robia tí, ktorí šetria!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ľudia majú veľké obavy z nedostatku dreva na kúrenie
    Zdroj: Twitter - Zeek
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Martin Kancír (48) z Prešova sa dlhé roky venuje vymetaniu komínov. No vraví, že to, čo sa v tejto oblasti deje v súčasnosti, ešte nezažil. Ľudia v strachu z energetickej krízy majú na nich netradičné požiadavky.

    To, že kominári prinášajú šťastie, vraj platí. "Stačí sa chytiť gombíka, priať si niečo, otočiť s ním trikrát na pravú stranu, trikrát na ľavú, a keď vydrží a neodtrhne sa, tak sa vám to určite splní," smeje sa kominár Martin Kancír.

    Vážnym tónom však dodáva, že keď si k sebe zavoláte kominára na vyčistenie komína, máte istotu, že nevyhoríte a to je veľké šťastie. V súčasnej dobe majú tí, ktorí robia v tomto remesle, práce neúrekom. 

    Kominár Martin vraví, že kalendár má už obsadený už na takmer celý december. . "Na jednej strane je to aj dobré, lebo po lete sa tvoria v komíne pavučiny a tie brzdia ťah komína. Spomaľujú dym, ten sa v komíne hromadí a môže spôsobiť jeho prasknutie." A tým nastáva riziko veľkého požiaru alebo prúdenia dymu do miestnosti a hrozí nebezpečenstvo zadusenia.

    Najväčší nápor majú kominári od jesene do Vianoc. Kancírovi sa stalo sa už aj to, že mu volali na Štedrý deň: "Chceli si zakúriť v kozube a vtedy si spomenuli, že nemajú skontrolovaný komín. Boli ochotní zaplatiť aj 200-eurový príplatok štedrovečerné čistenie."

    Ľudia sú podľa neho teraz veľmi vystrašení z energetickej krízy. Aj tí, ktorí si desať rokov nedali prekontrolovať komín, teraz majú o to záujem. Napriek tomu, že ho nepoužívajú: "Boja sa, že ho budú prinútení používať." Komín treba nielen vyčistiť, ale aj skontrolovať praskliny, sadze, či nie je vložka zdeformovaná teplom a či nehrdzavie. Ak sa totiž dotýka nerezu hrdzavá oceľ, naruší aj nerez. 

    V tomto roku pociťujú kominári enormný nárast požiadaviek na kontrolu a čistenie komínov, o stavby nových komínov, čo sa však má vykonávať v lete. Vyšší záujem o ich prácu vyplýva aj z toho, že ľudia chcú mať popri kúrení elektrikou či plynom aj alternatívny zdroj vykurovania kvôli zvyšujúcej sa cene energií a stavajú si kozuby, kachle či si dávajú do domov piecky na kúrenie aj varenie. "Ľudia chcú mať poistku, keby náhodou nebol plyn, aby si vedeli kúriť aj uvariť na piecke," vysvetľuje.

    Na trhu sú však v súčasnosti vykúpené zásoby pecí, kozubových vložiek aj kuchynských sporákov na tuhé palivo: "Čakacia doba je niekoľkotýždňová. Súvisí to aj s tým, že stúpli ceny ocele a nevyrábali sa. Lebo kto by vyrábal drahú piecku na sklad. No a tak to, čo už bolo vyrobené, sa vypredalo. Teraz prišiel ošiaľ a vyrábajú sa za drahé ceny z drahej ocele."

    Nevídanou novinkou v tejto dobe je požiadavka o kontrolu existujúcich komínov v starých tehlových bytových domoch, v ktorých ich obyvatelia zvažujú takisto kúrenie tuhým palivom:  "Len tu si treba uvedomiť, že s napojením novej piecky na komín je povinnosť dodržiavať súčasnú legislatívnu normu. Komín musí byť trojvrstvový, čo znamená, že sa musí vyvložkovať. Navyše, všetci susedia nadomnou musia dať súhlas na to, aby som mohol cez ich byt púšťať dym z môjho spotrebiča. Jeden prieduch je možné použiť na jednu piecku. Teda keď mám v komíne štyri prieduchy, môžu sa napojiť štyria nad sebou, každý do svojho prieduchu. A keď je tam napojený digestor, už tam nesmie byť napojená pec."  

    Teda ten, kto býva najvyššie, bude mať najkratší komín, práce s jeho vyvložkovaním ho vyjdú najlacnejšie a nepotrebuje súhlas od susedov. Len je otázne, či ho bude baviť nosiť drevo na vyššie poschodie bez výťahu a potom aj znášať popol.


    Najväčšiu chybu robia pri kúrení tuhým palivom tí, ktorí šetria:  "Nakúpia lacno mokré drevo, ktoré bez vysušenia strkajú do pece. A aby dlhšie horelo, privrú prívod vzduchu. Tak sa drevo iba kvasí, tleje a vytvára v komíne udiareň. Ten dechtuje, mokne. Vlhkosť a sadze vytvárajú decht, čo stuhne na čiernu smolu až sklo.  A tu už stačí iba jedna iskra a krásne to horí. Navyše, decht sa vyčistiť kefou nedá, musí sa iba odfrézovať." 

    Počas svojej praxe sa stretol so všeličím, najviac ho prekvapil muž, ktorý v peci spaľoval pneumatiky. Pri kúrení tuhým palivom, je v zmysle legislatívy povinnosť prekontrolovať komín v rodinnom dome trikrát do roka do 50 kW výkone vykurovacieho telesa! Pri plyne je to raz do roka pri 50 kW výkone kotla. 

    Paradoxom je, že kominár Martin vo svojom dome komín nemá. Dôvod je jednoduchý: za najlepší zdroj vykurovania považuje tepelné čerpadlo, ktoré funguje na obrátenom princípe chladničky.  "Je to účinné do vonkajšej teploty mínus 16 stupňov Celzia. A kým funguje elektrická energia," smeje sa. 

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.