Technika plissé sa stala súčasťou ich života. Všetko sa začalo nápadom vytvoriť vlastnú módnu značku a venovať sa niečomu jedinečnému, čo bol ich spoločný sen odmala. Inšpiroval ich jazykový pobyt v New Yorku, kde sa nesie inakosť v obliekaní.
Zapáčili sa im skladané látky a preto sa chceli naučiť vyrábať ich. Prihlásili na vysokú školu textilnú do Liberca. No tam bolo veľa teórie z technických predmetov a málo praxe. Preto sa rozhodli namiesto vysokej školy absolvovať učilište, kde sa naučili od základov všetkému, čo sa krajčírskeho remesla týka. To im však nestačilo, túžba po znalostiach o starodávnej výrobe plissé tak, ako to robili naše babičky, im nedala spávať. Hľadali niekoho, kto by ich naučil skladať látky pomocou špeciálnej papierovej formy do určitých tvarov, aby sa na látke vytvárali rôzne objemy, štruktúry či trojrozmerné vzory. Ide totiž o náročný a zdĺhavý proces. “Našli sme nejakých ľudí, no na väčšinu z tejto techniky sme museli prísť sami systémom pokus - omyl,” vysvetľujú s úsmevom.
Postupne si získali aj dôveru starších ľudí, ktorí sa tomuto kedysi venovali. Avšak získať k tomu aj potrebné výrobné zariadenia bolo veľmi náročné. Ozvala sa im však jedna pani a opísala im, ako to kedysi robila ona. Dokonca od jej sestry kúpili formy po jej nebohom manželovi. Lenže tie ležali niekoľko rokov na starej povale pri komíne. “Týždeň sme ich čistili od sadze, podarilo sa nám ich dostať do stavu, aby sa dali používať,” spomínajú.
Za úspechom je tvrdá drina
Súrodenci na svojom sne pracovali denne niekoľko hodín. Michal sa snažil každým dňom získavať zručnosť a postupne dospel až do takého štádia, že si formy už vie vyrobiť aj sám. Keď na niečo nevedel prísť sám, snažil sa nájsť ľudí, ktorí by mu to boli ochotní vysvetliť. Napísal preto do anglickej firmy s 90-ročnou tradíciou, ktorá ho pozvala k nim na pracovnú stáž. U nich sa tak zdokonalil, že teraz už s Kajkou vyrábajú nádherné oblečenie, ktoré nesie ich výnimočný rukopis.
Na starobylom stroji vyrábajúcom paru a pomocou unikátnych foriem tak Michal pridáva látkam exkluzititu rôznymi typmi skladania. Kajka zas vymýšľa a šije jedinečné modely. Nielen krásne sukne, ale aj šaty či rôzne topy. Ich plisované dlhé kruhové sukne či skladané s folklórnym motívom sú žiadané a ženy ich nosia nielen na slávnostné príležitosti. Všetky sú v páse na gumu. “Prispôsobia sa telu, obopnú pás a nepadajú. A vďaka tomu ide o módny kúsok na dlhé obdobie a môže sa nosiť aj po prípadnej zmene veľkosti,” smeje sa z výhod Kajka.
Plissé svedčí umelým vláknam
Ich odevná značka sa volá Jankiv Siblings a postupne si získava čoraz viac nadšencov. Ide však o náročný proces, výroba jednej sukne trvá dlhé hodiny. A keďže musia pracovať presne a dôsledne, ich plisované sukne stoja od 200 do 450 eur podľa typu skladania a množstva použitého materiálu.
Najčastejšie používajú látky s umelými vláknami, ktoré si zachovávajú svoj tvar aj po praní či chemickom čistení. “Vlákno sa pri zložení a naparení zlomí, preto tak drží svoj tvar. Samozrejme, opätovným dlhodobým žehlením by sa znova narovnalo,” vysvetľuje Michal, ktorý vymýšľa aj svoje vlastné vzory, dvojité skladanie či priečne.
Kreativita ich neopúšťa
Súrodenci vyrábajú odevy aj na zákazku, no vždy musia niesť ich rozpoznateľný rukopis v technike plissé, v ktorej chcú byť špičkoví odborníci. A darí sa im to, postupne získavajú objednávky na rôzne formy plisovania a nie je problém pre nich splniť akokoľvek náročné priania zákazníkov. Ich odevy nosí speváčka Veronika Rabada, spisovateľka Tamara Heribanová či herečka Zuzana Vačková. No zákazníkov získavajú aj v zahraničí a ich snom je dostať sa na americký trh. Koncom augusta predstavia svoje modely na módnej prehliadke v hlavnom meste a chystajú sa aj na veľtrh do Trenčína. Nápadov majú dosť, takže sa neobávajú, že by sa trh ich výtvormi presýtil.