Hollywoodsky film Bardejov: Nakrúcali ho u nás na východe, hrá v ňom herec z bondovky
6. 4. 2024, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:51)

V centre Hollywoodu pred niekoľkými mesiacmi premiérovali film Bardejov, ktorý nakrúcali aj v jednom z najkrajších slovenských miest. Produkoval ho bardejovský rodák a u nás ho uvedú v utorok v kine v Bardejovských kúpeľoch. Hlavnú postavu hrá hollywoodsky herec známy z bondovky.
Zdroj: Výbor na záchranu židovského dedičstva v Bardejove (Bardejov Jewish Preservation Committee)
Zdroj: Výbor na záchranu židovského dedičstva v Bardejove (Bardejov Jewish Preservation Committee)
Zdroj: Marcel Tribus
Galéria k článku
Snímku nakrúcali filmári z Hollywoodu aj v centre Bardejova vlani v lete. Nazvali ju po to tomto meste a produkoval ju miestny rodák Emil Fish, režíroval ho americký herec izraelského pôvodu Danny Abeckaser. Hral po boku hviezd ako sú Al Pacino, Robert de Niro či Bruce Willis. Hlavnú úlohu stvárnil známy americký herec Robert Davi, známy zo staršej bondovky s názvom Povolenie zabíjať (Licence to Kill, 1989).

Historický film je o bardejovskom Schindlerovi - miestnom Židovi, rabínovi a vinárovi Rudolfovi Löwym. Ten na jar 1942 zachránil 400 židovských dievčat pred transportom do Osvienčimu. Tajnesa stretol so svojimi priateľmi - lekármi Dr. Atlasom a Dr. Grosswirthom a rozhodli sa 20 dievčat zaočkovať dvojitou dávkou vakcíny proti týfusu a tým vyvolať falošnú epidémiu. Zabránil tak ich odvlečeniu do koncentračného tábora. Nemci sa totiž báli nákazy od miestneho obyvateľstva. Za dielom stojí rodák z Bardejova Emil Fish (88), predseda Výboru na záchranu židovského dedičstva v Bardejove (Bardejov Jewish Preservation Committee).

Fish prežil koncentrák, žije v zahraničí, do rodného mesta prišiel prvý raz na návštevu v roku 2005. „To, čo sa stalo v Bardejove počas holokaustu, je mojou celoživotnou témou. Film je skutočným príbehom o tom, ako sa Refuel Löwy, šéf židovskej komunity a vinár, stretol so židovskou radou, aby naplánovali akciu proti rozkazu Hlinkovej gardy. Ten znel, aby sa všetky nevydaté dievčatá v meste hlásili na prácu v továrni na topánky na východe, bez výnimky. Po tom, čo zistil, že neexistuje taká továreň a dievčatá budú odvezené do Osvienčimu, naplánoval ich záchranu,“ uviedol E. Fish, ktorý sa venoval developerským projektom a ktorý sa pravidelne do Bardejova vracia a zachraňuje tamojšie židovské pamiatky.

A hoci väčšina záberov pochádza z Izraela, počas piatich dní strávených na prelome júla a augusta nakrúcali v Bardejove na Stöcklovej ulici. Vo filme sa objavia aj zábery zo židovského cintorína a časti Starý blich. Na Radničnom námestí, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva, dones stojí Löwyho dom. „Sme na tento film hrdí. Je o autentickej časti našej histórie, aj keď smutnej. Naše mesto uvidia diváci filmu po celom svete a možno ich to inšpiruje na našu návštevu,“ skonštatoval riaditeľ Marcel Tribus. Primátor Bardejova Boris Hanuščák si nesmierne váži spoluprácu s organizáciou E. Fisha: “Som veľmi rád, že sa do toho pustil. Lebo všetci potrebujeme mať neskreslené a objektívne informácie aj o období druhej svetovej vojny."