Reklama

Policajný pyrotechnik radí: Hubári, toto v lese nikdy nerobte!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Hubárska sezóna: Policajný pyrotechnik od kukláčov radí, čo nikdy v lese nerobiť!
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Hubárska sezóna je v plnom prúde a naše lesy skrývajú aj iné poklady ako tie prírodné. Aj takmer 80 rokoch po bojoch na Dukle či počas Slovenského národného povstania sú plné nevybuchnutej munície. Policajný pyrotechnik radí, ako neohroziť svoj život!

    Práca policajného pyrotechnika sa rozhodne nedá nazvať bezpečnou! Hoci strach mať nemôže, nikdy nesmie zaspať na vavrínoch a rešpekt pred nebezpečnými trhavinami si musí udržať stále. Musí poznať riziká a vedieť, že hoci ide o desiatky rokov starú muníciu, takmer každá má funkčný systém. A teda pri nesprávnej manipulácii môže kedykoľvek explodovať. No a jej deštrukčný účinok môže spôsobiť obrovské školy na životoch a zdraví ľudí. Kde všade číhajú na nás takéto nebezpečenstvá?

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Hubárska sezóna: Policajný pyrotechnik od kukláčov radí, čo nikdy v lese nerobiť!

      Prešovskí pyrotechnici z pohotovostného policajného útvaru prichádzajú zväčša do kontaktu s trhavinami z druhej svetovej vojny. No boli už aj pri náleze munície z prvej svetovej vojny. Zväčša ich privolajú robotníci zo stavieb, ktorí ich nachádzajú pri kopaní či úprave terénu, poľnohospodári či hubári alebo lesníci, ktorí muníciu nachádzajú v lese. Ide o pozostatky bojov a miesta nájdenia kopírujú pohyb vojsk počas vojen. “Je potrebné mať nielen vedomosti, ale aj skúsenosti,” vysvetľuje pyrotechnik Marián. Pri akomkoľvek náleze postupuje pri zneškodňovaní, prevoze a likvidácii tak, akoby išlo o funkčnú muníciu.

      Zrejme najviac munície sa nachádza na Dukle, kde prebiehali krvavé boje počas Karpatsko-duklianskej operácii. No nachádzajú aj na Dukle, na strednom Slovensku po SNP, ale aj v okolí Nových Zámkov a Bratislavy, ktorá bola bombardovaná. Marián bol aj pri zneškodnení 250 kilogramovej leteckej bomby, ktorú našli pred rokmi v Prešove počas rekonštrukčných prác na železničnej stanici.

      Ľudia by podľa neho mali spozornieť, keď niečo podozrivé objavia. Niekedy môže trčať iba malá časť munície. "Netreba sa toho dotýkať a radšej privolať políciu. Lebo aj storočná hrdzavá munícia môže byť pri neodbornej manipulácii životu nebezpečná. Môže vybuchnúť aj keď sa navonok zdá, že je už nefunkčná,” vysvetľuje. A jedným dychom opisuje, ako sa chytali za hlavu, keď im muž priviezol nájdenú muníciu na policajnú stanicu.

      Pre svojich nástupcov Marián spolu s kolegami pripravil aj zbierku znefunkčnenej munície, ktoré sa našli v končinách Prešovského kraja. “Aby vedeli, aký mali systém zapaľovania. Niektoré kúsky sa už možno ani viac nenájdu,” vraví Marián.

      A čo všetko sa musí stať, aby sa človek stal pyrotechnikom? “Bol som na vojenčine v takom útvare a potom som sa dostal do mierovej misie Unprofor, kde som sa zoznámil s muníciou a nástražnými výbušnými systémami. A potom to už išlo,” smeje sa.

      Prečítajte si tiež:

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.