Fotograf, filmár a publicista vydal zo svojich ciest už vyše 50 kníh. S týmto počtom by sa mohol pýšiť hociktorý profesionálny spisovateľ. Tá najnovšia má názov Čukotka – Kde sa rodí deň. „Je to neprebádaná najvýchodnejšia a zároveň najsevernejšia časť Ruska, asi 15-krát väčšia ako Slovensko,“ prezradil Schuster, ktorý ešte tento rok pripravuje vydania ďalších troch kníh.

Bývalému politikovi, ktorého na cestách sprevádza neter Heidi robila v ďalekom Rusku spoločnosť aj sestra známeho miliardára Romana Abramoviča. Ten bol v minulosti gubernátorom Čukotky, dnes vlastní futbalový veľkoklub. O tom, že ide o sestru vplyvného muža sa Schuster dozvedel až pri odchode, keď dostal futbalový dres.

Ako každá exotika, aj Čukotka urobila na Schustera dojem. „Po krajine je množstvo zhasnutých sopiek. Keby tam zavládol masový turizmus, už by to nebolo ono. Ľudia sú tam nepokazení, keď sa na vás pozrú, cítite dobro,“ vyznal sa dobrodruh.

Exprezident sa ocitol aj mieste, kde sa bežný smrteľník nedostane. Medzi dvoma ostrovmi – jeden patrí Rusku, druhý Amerike pretína 180 poludník zemeguľu s polárnym kruhom. „Medzi ostrovmi je vzdialenosť iba 3,2 kilometra. Na americkej strane majú predošlý deň, na ruskej nový deň,“ priblížil Schuster.

Novú knihu Schuster uvádzal vo Vysokých Tatrách. Sekundanta mu robil miestny primátor Ján Mokoš. Hostiteľ si však pozval aj ďalšie známe tváre. Nechýbal kardiológ Viliam Fischer, bývalý košický župan Zdenko Trebuľa či Jozef Golonka. „Sme dávni priatelia, nemohol som tu chýbať,“ zverila sa hokejová legenda.

Schuster aj naďalej sleduje aktuálne dianie a nevynechal ani sledovanie nedávnych prezidentských volieb v Česku. Prezradil, že fandil víťaznému Milošovi Zemanovi. „Pracovali sme spolu aj s Gorbačovom v istej nadácii, takže na rozdiel od iných sa poznáme. Je možno svojský, ale je to múdry, rozhľadený a politický skúsený človek. Fandil som mu prvýkrát, aj teraz.“