V prvom prípade bol Rudolf Schuster predsedom Slovenskej národnej rady a pápež vtedy pricestoval, aby povzbudil reformy po páde komunistického režimu. O päť rokov neskôr privítal Jána Pavla II. ako primátor Košíc a v roku 2003 ako prezident.

Štvrté stretnutie s hlavou katolíckej cirkvi na slovenskej pôde sa však už zrejme neuskutoční.

Čo zahatalo Schusterove plány?

„Pozvánku som nedostal, ale keby mi aj prišla, poďakujem sa za možnosť, ale na stretnutie s Františkom nepôjdem,“ priznáva exprezident. Dôvod neskrýva. „Som síce zaočkovaný, ale zároveň si uvedomujem, koľko mám rokov aj to, že moja veková skupina patrí k najzraniteľnejším. Veľa sa hovorí o delta variante ochorenia COVID-19, preto som si povedal, že za pápežom, ale ani na dovolenku do Talianska nepôjdem. Dcéra, ktorá je mojím anjelom strážnym, bola rada, že som sa takto rozhodol,“ vysvetľuje Rudolf Schuster.

Inšpiráciou bol Ernest Zmeták

Práve v Taliansku plánoval stráviť aj tohtoročné leto. Ešte v roku 2019 sa totiž zrodila v jeho hlave myšlienka napísať knihu o významných talianskych renesančných maliaroch. Inšpiráciou mu bola dávnejšia študijná cesta jeho priateľa, akademického maliara, grafika, ilustrátora a architekta Ernesta Zmetáka.

Známy Košičan v roku 2019 spolu s deťmi Ingrid a Petrom zamierili z Benátok do miest, kde sa nachádzajú diela svetoznámych maliarov. Z cesty prišli s tým, že v jeseni 2020 sa ešte vrátia, keďže exprezident zistil, že potrebuje doplniť fotodokumentáciu. „Vtedy som netušil, ako korona udrie a že Taliansko bude jednou z najviac zasiahnutých krajín. Prijaté opatrenia nám vtedy nedovolili vycestovať, veril som však, že nový rok bude priaznivejší a niekedy v marci sa cesta podarí. Nestalo sa,“ vraví.

Čítajte TU kde Schuster oddychoval a aké vyznamenanie dostal od pápeža ►►►►►