Reklama

Odkazy bývalého a nového vedenia: Vojna o lekársky ústav Košiciach

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Búrajú mýtus okolo odvolaného riaditeľa košického VÚSCH:
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Minister zdravotníctva odvolal šéfa Východoslovenského ústavu srdcových chorôb (VÚSCH) v Košiciach Františka Sabola a to vyvolalo búrku nevôle a spochybňovania nových členov vedenia.

    Odvolanie Sabola vyvolalo okamžitú reakciu. Ešte nestihol ani docestovať domov a vyschnúť atrament na jeho odvolacom dekréte a už o pár hodín bol hotový profesionálne vytlačený transparent na protest proti jeho odvolaniu. V ten deň večer ho vyvesili zamestnanci ústavu. Medicínsky riaditeľ a pravá ruka bývalého riaditeľa Sabola pred vchodom v emotívnom príhovore s plačom rozprával do mikrofónu, že ich šokovalo a hlboko ľudsky dotklo odvolanie ich riaditeľa. Sabol prežil 10 ministrov zdravotníctva, ale až Marek Krajčí ho odvolal z postu predsedu predstavenstva a aj ďalšieho člena. No a namiesto nich dočasne menoval Juru a Lukačina. 

    Neprajníci sa ihneď pustili do nového vedenia ústavu. Najviac si to odniesol nový šéf - predseda predstavenstva Anton Jura (55), ktorého kritizovali pre jeho hutnícke vzdelanie. Lenže on do VÚSCH neprišiel liečiť, ale riadiť ústav ako manažér, jeho úlohou bude vytvárať ekonomické, materiálne a pracovné podmienky na prácu medicínskych zamestnancov,  čo je bežnou praxou po celom svete. Má na to dlhoročnú prax. "Pôsobil som v exekutíve veľkých priemyselných spoločností jednak na Slovensku, ako aj v USA a Kanade. Mám skúsenosti s kolektívnym vyjednávaním a s komunikáciou so sociálnymi partnermi. Bol som zakladateľom a prvým prezidentom Republikovej únie zamestnávateľov a počas svojho pôsobenia v Kanade som reprezentoval záujmy kanadských výrobcov pri rokovaniach s kanadskou vládou," vysvetľuje. Pred odchodom do zámoria pôsobil ako viceprezident pre ľudské zdroje v košickom U. S. Steel. A to je ďalšou vodou na mlyn pre kritikov. Pritom nikdy nebol  súčasťou takzvaného kindermanažmentu VSŽ, z predstavenstva VSŽ  odišiel pred  príchodom tzv.  kindermanažmentu. Jura dodal, že si uvedomuje nutnosť mať blízko pri sebe aj dobrých medicínskych  odborníkov. 

    Anketa

    Kto má pravdu?

    Sabol poukazoval aj na ďalšieho člena vedenia - Štefana Lukačina (51) a spochybňoval informácie o jeho zahraničných stážach. Lukačin, podľa zainteresovaných, patrí medzi najskúsenejších slovenských kardiochirurgov. Je operatérskou špičkou a bol spoluzakladateľom kardiochirurgického programu v metropole východu, z ktorého neskôr VÚSCH vznikol. 

    Tretím súčasným vrcholovým členom vedenia je podpredseda predstavenstva Martin Studenčan (58), ktorý patrí k najskúsenejším klinickým kardiológom. Bol zakladajúcim riaditeľom ústavu v roku 2003, vymyslel jeho názov i logo, bol jeho zakladajúcim riaditeľom: “Poveril ma tým vtedajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac a až po skončení môjho poverenia sa riaditeľom stal pán Sabol.“  V ústave pôsobil do roku 2012, odišiel po narušení ich vzťahov a doteraz robil prednostu kardiologickej kliniky v prešovskej nemocnici, kde vychoval skupinu invazívnych kardiológov a podobne ako v Košiciach, aj v Prešove rozbehol program najmodernejšej liečby infarktu na báze 24/7.  Nie je teda pravdivé označovanie Sabola ako zakladateľa kardiocentra na východe či VÚSCH. 

    Zdroj: archív

    Kardiológ, doc. Martin Studenčan.

    Studenčan odmieta aj tvrdenia o hrubom a neobjektívnom ovplyvnení názoru ministra zdravotníctva. Aká je teda pravda? “Prišli za mnou ľudia z ministerstva, že je potrebná zmena, lebo pán Sabol je vo vedení VÚSCH už 17 rokov a idú chýry o zlých pomeroch medzi zamestnancami,” opisuje docent Studenčan začiatky jeho rozhodovania o ponuke vrátiť sa do ústavu, ktorý zakladal. Studenčan je  všeobecne považovaný za špičkového odborníka nielen medzi kolegami, ale aj pacientmi- Veľmi citlivo znáša osočovanie z toho, že hrubo ovplyvňovali ministra: “Ja som celý život chcel robiť medicínu, zákroky, venovať pacientom,” vraví s dôrazom na fakt, že on sám sa nikam netlačil. Vo svojej doterajšej práci bol spokojný. Je členom Slovenskej kardiologickej spoločnosti, vo voľbách získal najviac hlasov z celého Slovenska, mal ponuku byť jej prezidentom, no odmietol. “S ministrom sme sa všetci traja prvý raz v živote stretli až predminulý štvrtok, keď nás menoval do funkcií,“ krúti hlavou. 

    Ako sa bude brániť odvolaný riaditeľ F. Sabol?  Dozviete sa na ďalšej strane.

    Trojica, ktorá dostala ponuku posunúť ústav dopredu, je zaskočená agresiou, ktorá sa na nich spustila. No odmietajú postupovať rovnako: „Prišli sme upokojovať, nie útočiť. A vytvárať nové, zdravšie prostredie, aby zamestnanci naďalej odborne rástli a aby to nebolo stále len o jednom človeku.“  Zákulisné rečí o zlej atmosfére a strachu zamestnancov v ústave potvrdzuje aj náš zdroj: “Odišlo odtiaľ viacero špičkových odborníkov, okolo dvoch desiatok. A bolo problémom sem dotiahnuť zdravotné sestry. Žiadna tam nechcela ísť pracovať a preto ponúkali ako náborový príspevok až 5-tisíc eur.” Tieto slová dokazujú aj ponuky voľných pracovných miest, ktoré máme k dispozícii. 

    F. Sabol je rozhodnutý prihlásiť sa do transparentného výberového konania na obsadenie miesta v predstavenstve ústavu. "Je mi nesmierne ľúto, že pár samých seba hodnotiacich 'špičkových zdravotníckych odborníkov' hrubo a neobjektívne ovplyvnilo názor pána ministra," uviedol v otvorenom liste. Dodal, že za jeho vedenia sa podarilo vybudovať dve budovy špičkového kardiovaskulárneho ústavu vrátane najmodernejších technológií najmä z vlastných a úverových zdrojov. Na účtoch spoločnosti zanechal viac ako 11 miliónov eur. Argumentuje aj ďalšími výsledkami ústavu za minulé obdobie, zavádzaním najmodernejších diagnostických a terapeutických postupov, výchovou nových odborníkov či zvládaním situácie s pandémiou ochorenia COVID-19. VÚSCH podľa neho ošetruje ročne desaťtisíce pacientov z východu Slovenska a nie je pravda, že odchádzajú do iných nemocníc.

    Zistenia nových členov predstavenstva:

    Noví členovia vedenia VÚSCH vraj vyvracajú falošný obraz, ktorý o svojom pôsobení  šíri jeho odvolaný šéf František Sabol. Poukazujú totiž na zistenia o spôsobe prideľovania odmien, podiele nezdravotníckych pracovníkov a stovkách operácií východniarov v Bratislave:  “Pravdepodobne zabudol, že žiadne štátne zdravotnícke zariadenie nie je súkromnou firmou, ktorú má navždy riadiť neobmedzený vládca a ním vyvolená úzka suita.” Vraj ich postrehy z prvých dní pôsobenia búra Sabolom vytváraný imidž ním vytvoreného raja pre zamestnancov a pacientov.

    Čo stihli zistiť?

    • vyplácanie nenárokovateľných zložiek mzdy vybraným zamestnancom
    • o príplatkoch sa väčšinou neradil s primármi a prednostami jednotlivých oddelení 
    • výška odmien nebola prehodnocovaná ani písomne zdôvodňovaná
    • lekári s porovnateľnou dobou praxe a vzdelaním mali rozdiely v dohodnutej mzde v rozmedzí 34 až 59 percent, čo navodzuje dojem zvýhodňovania jednotlivcov
    • mýtus o vzorovom zariadení po personálnej stránke vyvracajú porovnania v Národnom ústave srdcových chorôb v Bratislave  a vo VÚSCH o počte zamestnancov na počet lôžok
    • vyšší podiel nezdravotníckych pracovníkov oproti Národnému ústavu srdcových chorôb
      vyše 300 pacientov z východu sa predvlani dalo operovať v Bratislave

     

    Porovnanie za rok 2019: 

    NÚSCH BA

    • Počet zamestnancov 783
    • Počet lôžok 238


    VÚSCH KE

    • Počet zamestnancov 830
    • Počet lôžok 219

    Mohlo by vás zaujímať:

     


     

     


     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.