Reklama

V boji S NÁKAZOU máme väčšie šance ako iní: Odborník jasne ukázal, prečo je to tak

Pavol Török, zástupca prednostu pre pedagogickú činnosť KAIM LF UPJŠ a VÚSCH,
a.s.; spoluriešiteľ projektu DSV VYMUVEP Výskum pokročilých metód UVP; autor metódy pľúcnej ventilácie.

Zdroj: archív UPJŠ

Reklama

Ľady sa pohli a naši politici sa prebrali! Prevratnú umelú pľúcnu ventiláciu, výsledok skúmania vedcov z Lekárskej fakulty UPJŠ a vývojárov zo Starej Turej, si konečne všimla aj naša vláda. Výrobcovi zadala objednávku na dodanie 300 kusov špičkového ventilátora. Ten môže pomôcť vyhrať nad COVID-19.

Je smutné, že až doteraz sa o unikát medzi pľúcnymi ventilátormi zaujímalo skôr zahraničie než my. Situácia sa však zmenila a v súvislosti s hrozbou nového koronavírusu začne výrobca dodávať  špeciálne pľúcne ventilátory prioritne na slovenský trh. "V predošlom období sme ich vyrábali asi 400 ročne, no aktuálna epidemiologická situácia priniesla enormný dopyt, ktorý viacnásobne prevyšuje naše výrobné možnosti. Požiadavky máme z rôznych štátov, no prioritne sme sa zaviazali dodávať tieto prístroje pre slovenské zdravotníctvo, pričom v minulom týždni sme už do slovenských nemocníc dodali asi 50 prístrojov a do konca júna ich poskytneme ďalších tristo,“ uviedol generálny riaditeľ a spolumajiteľ spoločnosti v Starej Turej Ján Brkal.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Unikátny objav slovenských vedcov, ktorý môže dostať pacientov z pazúrov koronavírusu.

    Pomôžeme aj ťažkým pacientom

    S myšlienkou vývoja pľúcneho ventilátora prišiel asi pred pätnástimi rokmi pracovník Lekárskej fakulty UPJŠ a VÚSCH, a.s. Pavol Török, jeho prevratná myšlienka umelej pľúcnej ventilácie bola cestou, ako je možné zachraňovať životy pacientov s ťažkou pneumóniou zapríčinenou novým koronavírusom SARS-CoV-2. " Vytvoril som matematický model, ktorý mi pomohol zistiť príčinu pľúcneho zlyhávania a iný matematický model zasa objasnil, ako by  mohla umelá pľúcna ventilácia fungovať lepšie. V spolupráci s Chiranou Medical som navrhol prvý prototyp ventilátora pľúc fungujúci na trojúrovňovej výmene plynov (variabilným prietokom, tlakom, objemom a časom), ktorý sme najprv vyskúšali na fyzikálnom modeli pľúc - a on fungoval," hovorí aj teraz s obrovským nadšením. Neskôr začali pracovať s kombináciou troj- a štvorúrovňových prístrojov.

    Zdroj: archív UPJŠ

    Pavol Török, zástupca prednostu pre pedagogickú činnosť KAIM LF UPJŠ a VÚSCH, a.s.; spoluriešiteľ projektu DSV VYMUVEP Výskum pokročilých metód UVP; autor metódy pľúcnej ventilácie.

     Umelá inteligencia

    „Na Slovensku sú tisícky pacientov s ochorením akútnej dychovej tiesne. Iba vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb sa stretávame ročne s takmer troma stovkami pacientov, z ktorých minimálne pätina predstavuje skutočne ťažké prípady. Vďaka novinke im dokážeme pomôcť a tieto prístroje majú predpoklad pomáhať aj pri ťažkých vírusových pneumóniách zapríčinených novým koronavírusom,“ tvrdí Pavol Török. Uvádza, že najnovšia generácia prístrojov už obsahuje v softvérovom vybavení dokonca umelú inteligenciu, ktorá vyhodnocuje parametre namiesto lekára a navrhuje nastaviť správny dýchací režim s výrazným obmedzením chýb spôsobených ľudským faktorom.

    „Vírus SARS-CoV-2 spôsobuje chrípke podobné ochorenie nazývané COVID-19, ktoré postihuje a zaťažuje celý organizmus pacienta. U mladších ľudí môže prebiehať ako bežná nádcha, prechladnutie, avšak u starších pacientov a ľudí trpiacich na chronické ochorenia môže spôsobiť veľkú záťaž, ktorú títo pacienti nemusia neprežiť,“ konštatuje prednosta I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu Jozef Firment. Asi 80% identifikovaných pacientov ako COVID pozitívnych má iba ľahký priebeh ochorenia a najdôležitejším opatrením je u nich izolácia a symptomatická liečba v domácom prostredí, ako príjem tekutín, užívanie liekov proti horúčke a podobne. Asi pätina chorých však vyžaduje intenzívnu starostlivosť.

    "Vrchol" ešte len príde

    "Podľa výpočtov epidemiológov môžeme v priebehu asi troch mesiacov očakávať zvýšený výskyt prípadov chorých na COVID-19 s niekoľkonásobne (predpokladá sa, že 3-5x) vyššou potrebou intenzivistických postelí a využitia prístrojov na umelé dýchanie.  Aj keď pri očakávanej epidémii budeme využívať všetky dostupné ventilátory, napríklad aj tie, ktoré sa v súčasnosti používajú pri celkových anestéziách na operačných sálach, pokiaľ sa naplnia čierne scenáre, nevyhneme sa situácii, kedy budeme potrebovať aj ďalšie prístroje na umelé dýchanie,“ podotýka Firment.

    Zdroj: Shutterstock

    Vrchol pandémie podľa odborníkov ešte len príde.

    Ako poznamenáva prezident Slovenskej spoločnosti infektológov a pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ LF a UNLP prof. Pavol Jarčuška, pri liečbe pacientov s ťažkými stavmi v nemocniciach sú ohrození aj zdravotnícki pracovníci vdychujúci aerosól s koronavírusmi vydychovanými chorými. Keďže metóda programovej viacúrovňovej ventilácie pľúc PMLV okrem lepšej ventilácie pacienta súčasne znižuje aj množstvo vylučovaného aerosólu, poskytuje tak väčšiu ochranu aj pre zdravotnícky personál.

    Dôležité testovanie

    Dodáva, že samozrejme bude potrebné získať ešte viac dát z testovania pacientov s COVID-19, ale určite je tento ventilátor prostriedkom na kvalitnejšie prežívanie pacienta nakazeného koronavírusom, ako to je pri ventilátoroch, ktoré sa používali doteraz. "Máme oproti ostatným krajinám  jednu obrovskú výhodu a, prosím, nezahoďme ju, máme ešte čas pripraviť sa na to najhoršie, čo nám koronavírus prinesie. A jedným z prostriedkov prípravy je mať dostatok týchto špičkových ventilátorov," konštatoval Jarčuška.

    Opýtali sme sa Úradu vlády, či plánuje osloviť košických vedcov, prípadne ináč podporiť ich projekt. Z komunikačného nás odkázali na rezorty školstva a zdravotníctva. Odpoveď z ministerstva zdravotníctva bola strohá: "MZ SR je informované, že táto metóda  novej technológie sa vyvíja, ale nie sme detailne oboznámení s projektom, pre relevantné stanovisko je nevyhnutná  precízna odborná  konzultácia a analýza!" 

    Zdroj: Martin Baumann

    Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.

     

    Rezort školstva potvrdil, že má informácie o projekte a  je pripravený pomôcť v danej veci, no keďže má ísť o zavedenie už vyvinutého prístroja do praxe, v tejto veci je kompetentné vyjadriť sa ministerstvo zdravotníctva.

    Prednosta Ústavu lekárskej fyziológie Lekárskej fakulty UPJŠ a garant projektu DSV VYMUVEP na UPJŠ LF Výskum pokročilých metód umelej ventilácie pľúc prof.  Viliam Donič nám k týmto stanoviskám povedal: "Asi sedia na nejakom inom konári!"

    Anketa

    Ako vidíte vývoj pandémie?

    Mohlo by vás zaujímať: