Autistka Laura (14) má vlastnú kaviareň: Ponúka v nej muffiny, ktoré sama pečie
28. 2. 2025, 17:55

Autisti inak chápu svet a komunikujú odlišne ako väčšina z nás. Často sú nepochopení a keď majú svoje “chvíľky”, ľudia sa nad nimi pohoršujú. Pokojné útočisko bez nechápavých pohľadov si však môžu užiť v jedinečnej kaviarni, ktorú zriadili rodičia pre svoju dcéru Lauru (14). Je tiež autistka, no má vysoké IQ. Odmalička pečie koláčiky, dokonca bez receptu.

Zdroj: Ingrid Timková

Zdroj: Ingrid Timková

Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Dvere do LaurAutistiCaffe na Exnárovej 5 na prešovskom sídlisku Sekčov sú otvorené pre všetkých s dobrým srdcom! Nájdu v nej nielen láskavú atmosféru a Laurine domáce vlastnoručne vyrobené koláčiky, ale aj detský kútik, párty izbu, knižnicu, herňu, v šopíku tričká, čiapky, nákrčníky a čelenky pre deti na predaj či multisenzorickú miestnosť Snoezelen. Práve tú deti milujú a radi v nej relaxujú. Svetielka ich upokojujú. A nikto sa tu nepohoršuje, ak náhodou kričia alebo si búchajú hlavu o stenu.

Pre rodičov autistických detí je preto kaviareň oázou, kde si aspoň na chvíľu oddýchnu pred nepríjemnými a nechápavými pohľadmi okolia. Dvere však majú otvorené pre všetkých ľudí s dobrým srdcom.

Nina a Štefan Džadžovskí majú okrem Laury aj syna Jakuba (9). Tiež je autista. Preto veľmi dobre vedia, čo je to vychovávať dieťa s takýmto postihnutím. A s akým odsúdením si museli často stretávať, keď deti na verejnosti krikom dávali vedieť svoju zmätenosť. “Je to celoživotná hra 'Hádaj na čo myslím,'' vraví Nina, ktorú napadlo zriadiť dcérke kaviareň už pred rokmi. “Ako maličká sa často hrala na kaviareň. Vytvorila si vlastné menu a od istého času začala piecť sama koláčiky, dokonca bez receptu. Bola to jej každodenná činnosť,” spomína žena, ktorá si s deťmi vytrpela svoje.

Nina sa najprv musela zmieriť s myšlienkou, že jej vytúžené dievčatko je iné ako väčšina detí.Jej malej slečne už ako 7-ročnej namerali vysoké IQ, dokonca až na hranici geniality. Do štyroch rokov nerozprávala, nereagovala na meno a nemala očný kontakt. No už vtedy sa sama naučila čítať. Najradšej rozpráva po anglicky a okrem pečenia sú jej vášňou počítače a kreslenie. „Nakreslila a vymyslela príbeh o šiestich kurčatách, ktorým dala meno a prisúdila každému iné charakterové vlastnosti. A tak sme hneď mali aj logo kaviarne,” smeje sa Nina.
Čo je autizmus?
- neurovývinová choroba
- zasahuje do oblasti recipročnej sociálnej interakcie, komunikačných schopností, imaginácie a hry
- celoživotné postihnutie
- je sprevádzané obmedzenými, stereotypnými, repetitívnymi záujmami a činnosťami dieťaťa
- ovplyvňuje spôsob, akým ľudia vnímajú a komunikujú
- autisti sú pohrúžení do svojho vnútorného sveta na úkor vonkajšieho
- každé dieťa s autizmom je svojim spôsobom jedinečné
- u každého sa prejavujú rôzne symptómy v rozličnej miere
Meno každého kurčatka sa začína prvým písmenkom jeho farby po anglicky. “Červená je Red a jej meno je Roby a miluje svoje slnečné okuliare, vie skladať tisíc kusové puzzle a je nemotorný, zelená Green je Gabriela, modrá Blue je Brien a je najšikovnejší, ružová Pink je Pinky, žltý Yellow je Jozef a je najmladší a fialová Purple je Paula a je kreatívna,” opísala nám Laura svoje kurčatká, o ktorýchručne kreslí príbehy do magazínov, ktoré jej mamka zopína zošívačkou.

Kurence sa stali aj logom Občianskeho združenia Farebné kurčatá, ktorého cieľom je spájanie a vzájomná pomoc rodín s podobným osudom, ktoré musia často bojovať s predsudkami okolia. A na to slúži aj Laurina kaviareň. Organizujú v nej nielen stretnutia detí s podobným postihnutím, ale robia v nej pre tieto deti, ale nielen pre ne, aj rôzne oslavy, párty, divadelné predstavenia, prednášky.
Manželia spolupracujú s pedagógmi z Prešovskej univerzity a študenti špeciálnej pegagogiky k nim chodievajú, aby získali praktické skúsenosti s takto postihnutými deťmi.
Džačovskí chcú prispieť k tomu, aby autisti neboli spoločnosťou odsúvaní nabok. A preto sa snažia vytvárať priestor na kamarátstvo týchto detí, aby nežili osamotene. Aj k tomu má slúžiť nimi vytvorené multifunkčné zariadenie. V Laurinej kaviarni návštevníkom účty neprinášajú, fungujú na dobrovoľnej báze, od hostí peniaze nepýtajú. Je na uvážení každého, koľko môže prispieť.
Anketa
Ako môže LaurAutistiCaffe prispieť k lepšiemu začleneniu autistických detí do spoločnosti?
- Poskytovaním bezpečného priestoru pre interakciu a relax50%
- Organizovaním stretnutí a podujatí pre deti a rodiny16%
- Spoluprácou s pedagógmi na vzdelávaní o autizme0%
- Miestom pre verejné diskusie o problémoch autizmu33%
Hlasovanie bolo ukončené