Reklama

Aj Slovensko má svoj Jeruzalem: Historici ho objavili nedávno a iba náhodou!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Takto vyzerá dnes: Cirkevné mestečko Spišská Kapitula začali stavať už v 12. storočí
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Jeruzalem na Slovensku! Takmer zabudnutý komplex budov s pôdorysom totožným ako tie z jednotlivých zastavení utrpenia Krista v Jeruzaleme objavili iba nedávno. Kalváriu, starú 358 rokov, môžete obdivovať v Spišskom Podhradí. A v jednom z komplexov drobnej architektúry ukrývajú roky nepoznaný poklad od Martina Benku.

    Jedinečná pamiatka, o ktorej do roku 2002 netušili! Až vďaka výskumom krajinárov a historikov, ktorým sa prekryli mapy z Jeruzalema, vieme o svetovom unikáte na Slovensku - o komplexe sakrálnych stavieb v Spišskom Podhradí. Znázorňuje poslednú večeru cez ukrižovanie Krista až po uloženie do hrobu. Tamojšia kalvária je najstaršou na Slovensku a jej výstavba prebiehala v rokoch 1666 - 1675. Nazvali ju Spišský Jeruzalem, čo najlepšie vystihuje jej koncepciu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Historička Monika Bizoňová o Jeruzaleme v Spišskom Podhradí

      V mierke 1:1 na kopci zvanom Pažica západne vedľa cirkevného mestečka Spišská Kapitula je postavený komplex barokových kaplniek a takzvaných Božích múk znázorňujúcich veže a hradby Starého mesta historického Jeruzalema. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.

      Verné prežitie Ježišovho utrpenia

      Rôznymi trasami môžete prejsť okruh, ktorý rekonštruuje udalosti posledných dvoch dní, ktoré prežil Kristus pred a počas svojho umučenia v Jeruzaleme opísané v evanjeliu. Nechýbajú Posledná večera, Getsemanská záhrada, Herodesov palác či Golgota. “Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule v kalvárii predstavuje miesto Poslednej večere Ježiša Krista a jeho apoštolov,” vraví historička Monika Bizoňová.

      Zdroj: PETER OLEKŠÁK

      Spišský Jeruzalem

      Kalvária v Spišskom Podhradí, v bezprostrednej blízkosti cirkevného mestečka Spišská Kapitula,  zobrazuje staroveké mesto Jeruzalem v krajine pomocou zastavení Via dolorosa:

      • Poslednú večeru - Katedrála sv. Martina
      • Herodesov palác - Kaplnka sv. Rozálie
      • Pevnosť Antóniu  - Kaplnka sv. Františka Xaverského
      •  Golgota s Božím hrobom - Kaplnka Svätého Kríža na Sivej Brade

      Biskupská rezidencia pri katedrále symbolizuje dom veľkňaza Kajfáša, miesto zasadnutia veľrady. A vedľa, v seminári, ukrývajú originál dlho ukrývaného najmonumentálnejšieho sakrálneho triptychu od Martina Benku. Zmenšená kópia tejto trojdielnej maľby zdobí oltár Kaplnky sv. Jána Nepomuckého na Pažici.

      Benka dlho tajil obraz s takouto tematikou. “Ide o úžasné dielo tohto umelca. Vytvoril ho ako oltár pre novú kaplnku sv. Jána Nepomuckého v kňazskom seminári,” vysvetľuje archivár a historik spišského diecézneho múzea Vladimír Olejník. Benka počas komunistickej totality toto dielo tajil. A keď v 50-tych rokoch komunisti seminár zatvorili, obraz vyrezali z jeho rámu a dlhé roky ho schovávali na rôznych miestach.

      Ide o návrh na drevorezbu, ktorá je seminárnej kaplnke. Obraz je však cennejší, lebo je to skica od významného umelca Benku. Znázorňuje Jána Nepomuckého v stave apoteózy, teda vystúpenia na nebesia. "A pri jeho nohách je celá spišská krajina - Kapitula i hrad,” dodal Olejník. V bočných obrazoch je ľud Oravy a Liptova, ktoré patria do spišskej diecézy.

      Aby v Spišskom Jeruzaleme zvýraznili charakter Svätej Zeme, v 19. storočí oproti Spišskej Kapitule, na Pažici, vysadili lesík borovice čiernej, ktorá pripomína céder. A práve pri ňom sa nedávno udiala smutná udalosť.

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.