NA VLASTNEJ KOŽI Vstup do nemocnice strážia vojaci a polícia: Musíte prejsť prísnou kontrolou!
5. 4. 2020, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:39)

Zdroj: lčel
Novozámocká nemocnica bola jedna z prvých, ktorá pri vstupe do objektu zriadila zdravotnícky stan. Ten slúži na triedenie pacientov, ktorí sa chcú dostať na vyšetrenie. Na všetko dohliada okrem vlastnej ochrany nemocnice aj polícia a vojaci. Vyskúšali sme, čo všetko musí pacient absolvovať.
Zdroj: lčel
Zdroj: lčel
Zdroj: lčel
Galéria k článku
„Epidemiologická situácia v Nových Zámkoch je taká, že máme jedného pozitívneho pacienta na COVID-19. Žiaľ, čakáme, že tých pacientov bude pribúdať. Preto sme medzi prvými pristúpili k tomu, aby sa urobila takáto nárazníková zóna," vysvetlil Tomáš Kovačic, primár centrálnych operačných sál.

Zdroj: lčel
Situácia pred stanom.
Nárazníkovú zónu volajú štít. Skladása z dvoch etáp. "Slúži na to, aby sa zabránilo hospitalizácií pacientov pozitívnych na COVID-19 na oddeleniach, nakoľko by to viedlo ku karanténe, zníženiu a zároveň ohrozeniu nášho personálu. Okrem toho sme pred troma týždňami zriadili aj červenú zónu, kde budú pacienti podozriví a neskôr aj pozitívni hospitalizovaní. Tu sa rozhodne, ako sa v ich liečbe bude postupovať,“ povedal nám Tomáš Kovačic.

Zdroj: lčel
Primár centrálnych operačných sál Tomáš Kovačic pred novozriadenou infekčnou zónou pre pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19.

Hneď pri vstupe do areálu nás zastavil člen vlastnej ochrany nemocnice. Spýtal sa, prečo tam idete. Ak máte na vstup vážny dôvod, naviguje vás do červeného stanu. „Každý pacient, ktorý chce vstúpiť do nemocnice, je v tomto stane vyšetrený, zmeria sa mu teplota a je s ním urobená podrobná anamnéza. Personál podľa toho určí, či vyšetrený pacient môže vstúpiť ďalej do priestorov nemocnice. Pacienti, pri ktorých máme nejasnosti sú navigovaní k červenej zóne. Tam už na lekárskej službe určí lekár ďalší postup pacienta. Ak aj toto vyšetrenie však zlyháva, stále sú tu riaditeľské príslužby, ktoré v čase 24 hodín definitívne rozhodnú o osude pacienta,“ vysvetlil nám primár.
Zdroj: lčel
Zľava: vedúci vlastnej ochrany nemocnice Róbert Šaho, : zdravotná sestra pracujúca v stane, primár centrálnych operačných sál Tomáš Kovačic, zdravotná sestra zo stanu Michaela Šilhavíková, príslušník štátnej polície.
Pacienti, ktorí majú možnosť rovnakého ošetrenia ako v nemocnici aj v iných zdravotných strediskách, by mali ísť radšej tam. „Treba si uvedomiť jednu vec: jednoduché zákroky a vyšetrenia by sa mali odvíjať v periférii. Totižto či COVID-19 je alebo nie je, nemocnica vždy slúži na poskytnutie momentálne akútnej zdravotnej starostlivosti, aj v nekrízových časoch,“ dodal na záver.
To už vstupujeme do stanu. Hneď nás čaká zmeranie teploty. O to sa postarajú zdravotné sestry, ktoré nás preventívne vyšetria. „Vedieme si evidenciu pacientov, ktorí do nemocnice vchádzajú. Sú to buď akútni pacienti, alebo tí, ktorí sú neodkladne objednaní na konkrétnu ambulanciu. Odoberieme od nich anamnézu, zistíme, či majú pozitívnu cestovateľskú anamnézu a či prejavujú príznaky COVID-19. Zapíšeme si ich údaje a telefónne číslo, aby sme na nich mali kontakt. Podľa toho rozhodneme či môžu ísť do nemocnice, alebo ich odkážeme na nejakého lekára mimo nej,“ povedala nám zdravotná sestra zo stanu Michaela Šilhavíková (41). Ten funguje 24 hodín denne a striedajú sa v ňom dve sestry na smeny.
Zdroj: lčel
Takto vyzerajú vyšetrenia pacientov pred vstupom do nemocnice. Údaje každého pacienta si sestry zapíšu, zistia cestovateľskú anamnézu a zmerajú mu teplotu. Ak je všetko v poriadku, môže ísť na akútne alebo vopred dohodnuté vyšetrenie.
Hoci je väčšina pacientov disciplinovaná a spolupracujú, našli sa aj výnimky. „Stávalo sa nám, že pacienti chceli zatajovať svoje cestovateľské anamnézy. To však podľa mňa bola do veľkej miery aj ich nevedomosť o vážnosti situácie. Je pravda, že sú ľudia nervózni z toho, že ambulancie fungujú inak, ale to je podľa mňa bežné,“ dodala sestra.
Zdroj: lčel
Takto vyzerajú vyšetrenia pacientov pred vstupom do nemocnice. Údaje každého pacienta si sestry zapíšu, zistia cestovateľskú anamnézu a zmerajú mu teplotu. Ak je všetko v poriadku, môže ísť na akútne alebo vopred dohodnuté vyšetrenie.
Pozor na nedisciplinovanosť pacientov dáva aj polícia aj vojaci. Tí podľa vedúceho vlastnej ochrany nemocnice Róberta Šahu majú tiež svoj podiel na udržaní poriadku. „Nemali sme žiaden väčší konflikt s nikým, kto by nechcel rešpektovať nariadenia. Je super, že tu máme vojakov a policajtov lebo v ľuďoch naozaj vzbudzujú väčší rešpekt. Akurát niektorí rómovia zvykli mať horšie reakcie, ale odkedy tu sú policajti a vojaci si nič nedovolili ani tí,“ povedal nám.
Mohlo by vás zaujímať: